Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marfu
2007-05-09, 17:10
Platformy lęgowe dla rybitw czarnych
Autor Wiadomość
Sturnus vulgaris 

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2007-03-20, 13:12   

amikosik napisał/a:
To jak będziesz robił platformy to poprosimy o zdjęcia w trakcie budowy i jak będą gotowe do wodowania.

nie ma sprawy wrzuce pare fotek
zdradze że planuje zrobić platforme o powirzchni 24 m2 dla rzecznej jesli mi się uda to zrobie pare fotek tego przedsięwzięcia troche się obawiam czy się uda ale beczki już mam 12 sztuk po 200 litrów powinno wystrczyć,mam też robiinie potzrebuje jeszcze żwiru około 1m3 i siatkę. Zobaczymy :razz: :twisted:

Basior 

Wysłany: 2007-03-20, 13:31   

Piotrze, pewnie bedziesz robił w kwietniu, wtedy pewnie bede mógł pomóc. Zastanawiam sie czy tego nie robic gdzies na brzegu...

Jarek P 

Wysłany: 2007-03-20, 13:33   

a beczki metalowe czy z tworzywa?

Pawelele 

Wysłany: 2007-03-20, 14:53   

Ulala - extra pomysł z tą byczą platformą!!!

Co do czarnej to w DGW wodowali właśnie takie 0,7x0,7m. Może faktycznie za duże i przez to atrakcyjne dla śmiechy! :roll:

Swoją drogą to ostatnio jest jakiś bum na pomoc rybitwom - jak gadałem z ludkami z Górnośląskiego Koła to też mają rybitwie plany :)
Ja np w tym sezonie chce tak testowo - w 2008 mysle ze się na dobre rozkręcę :green:

Sturnus vulgaris 

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2007-03-20, 16:39   

Pawelele napisał/a:
Ulala - extra pomysł z tą byczą platformą!!!

Co do czarnej to w DGW wodowali właśnie takie 0,7x0,7m. Może faktycznie za duże i przez to atrakcyjne dla śmiechy! :roll:

Swoją drogą to ostatnio jest jakiś bum na pomoc rybitwom - jak gadałem z ludkami z Górnośląskiego Koła to też mają rybitwie plany :)
Ja np w tym sezonie chce tak testowo - w 2008 mysle ze się na dobre rozkręcę :green:

dla mnie najważniejsza jest ochrona starorzeczy, płytkich jezior ich naturalnego środowiska aczkolwiek pomoc w postaci platform uważam za dobry pomysł zwłaszcza tam gdzie występują - jako wzmocnienie tamtejszej populacji, bo tak jak było mówione na początku tego postu jest problem z nazwe to anomaliami pogodowymi : zwłaszcza gwałtowne ulewy w okresie czerwiec - lipiec które niestety skutecznnie niszczą lęgi czarnulce i nie tylko jej, rzeczna i białoczelna tez obrywa

Sturnus vulgaris 

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2007-03-20, 16:41   

Jarek P napisał/a:
a beczki metalowe czy z tworzywa?

z towrzywa nie strzelają podczas nagrzewania i nie rdzewieją pozatym mam już takie zaklepane więc tego będe się trzymał

Sturnus vulgaris 

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2007-03-20, 16:47   

Basior napisał/a:
Piotrze, pewnie bedziesz robił w kwietniu, wtedy pewnie bede mógł pomóc. Zastanawiam sie czy tego nie robic gdzies na brzegu...

mówisz adasiu o tej dużej?
Jeśli tak to plan mam taki że elementy drewniane będe skręcał w domu, będą to dwie platformy o wymiarach 3mx4m które potem na miejscu połącze potem beczki siatka co by się żwir nie sypał a woda przesiąkała i na wode a na wodzie sypanie żwirku pare kursów i po sprawie w sumie zarwe weekend oczywiście sam montaż i gotowe
oczywiście jak najbardziej zapraszam cię do pomocy przydasz się bo ty chłopie masz łep do takich rzeczy no może nie taki jak adam O. :razz: ale :wink:

pulsatilla1214 

Wysłany: 2007-03-20, 19:22   

p.szpakowski:
Cytat:
dla mnie najważniejsza jest ochrona starorzeczy, płytkich jezior ich naturalnego środowiska aczkolwiek pomoc w postaci platform uważam za dobry pomysł zwłaszcza tam gdzie występują

Pawelele właśnie planuje na takim zbiorniku - jezioro o powierzchni około 30 ha, głebokość maksymalna 2 m, duża część ok. 1 m. Mniej więcej 2/3 powierzchni tafli wody pokrywają liscie grążeli i grzybieni, brzegi jeziora porosniete szuwarem trzcinowym, pałkowym , jeżogłówkowym.

Drugie miejsce, gdzie ma być eksperyment to poprzerastana trzciną zatoka (kilkadziesiąt hektarów) dużego jeziora (ok 500 ha), oddzielona od otwartych wód akwenu gestym trzcinowiskiem i pasmem wysp, przy niskim stanie wody półwyspem.

Pawelele - mam nadzieję, że zrobisz też zdjęcie wysepki pulsatilli cokolwiek by się tam gnieździło :cool: Powierzchnia też ze 20 m2, wysypana w większości grubym żwirem (nawet wielkości jajek śmieszki :wink: ). Co prawda konstrukcja miała miec początkowo inne przeznaczenie, ale skoro juz powstała... :green: Cyryla wytrzymała :cool:

Jakbyście widzielijakies rybitwy to przekażcie im, że zapraszamy :lol:

Pawelele 

Wysłany: 2007-04-12, 10:34   

Hej! Jak tam idą prace platformiane :?: :smile:

Ja mam jeszcze jedno pytanko - jaka była odległość między poszczególnymi platformami? Myślicie że taka odległość 5-7m wystarczy?

Basior 

Wysłany: 2007-04-12, 23:15   

Pawelele napisał/a:
Hej! Jak tam idą prace platformiane

idą pełną parą, angażujemy do tego lud Warszawy, przybywajcie!
Pawelele napisał/a:
jaka była odległość między poszczególnymi platformami? Myślicie że taka odległość 5-7m wystarczy?

tak

Pawelele 

Wysłany: 2007-05-06, 17:45   

Basior napisał/a:
idą pełną parą, angażujemy do tego lud Warszawy, przybywajcie!

my nie mamy takiego wsparcia ale i tak przygotowania do wodowania w toku :green:

Pawelele 

Wysłany: 2007-05-12, 18:04   

Czołem platformiarze :green:

Od dziś 6 platform dryfuje wokół palików na zb.Pogoria 2 w Dąbrowie Górniczej, a następne 4 na pobliskim zb.Kuźnica Warężyńska. Szczerze to większe szanse na zasiedlenie będą na P2 - tak czy owak jeśli chociaż 1 para czarnulek się zdecyduje to będzie to wielki sukces :idea:

W tym miejscu dziękuje całej załodze za przedniej maści 5-godzinne działania wodno-lądowe :cool:

Sturnus vulgaris 

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2007-05-14, 12:29   

wczoraj na jeziorku kazuńskim osiemnaście sztuk zwodowałem. najśmieszniejsze było to że kiedy wodowałem to jedna czarnulka w koło latała a jak skończyłem i odpłynołem to zaraz nie wiadomoi skąd dziesięć sztuk przyleciało i se wybierały która im bardziej pasuje kolejne już takiego wyboru miec nie będą :lol: no kto pierwszy ten lepszy,
co do dużej platformy, to sie z nią rzeczne oswajają, na razie siadają na płotku to obsrają to posiedza ale zainteresowanie coraz większe, zobaczymy myśle że w tym roku bardzo dużo nie będzie ale w przyszłym będzie lepiej poprostu potrzeba czasu. :grin:
zdieć z wodowanie nie mam bo nie miałem aparatu ale coś tam pstrykne może jak będą miały jaja.

amikosik 

Wysłany: 2007-05-21, 22:14   

Na Jeziorku Powsinkowskim jest już 5 platform dla rybitw. Tylko tyle zmieściło mi się do bagażnika. Na jeziorku są rybitwy czarne i białowąse.

Pawelele 

Wysłany: 2007-05-22, 08:38   

amikosik no to piknie :grin: Pozostaje czekać na lęg...

tutaj jest fotorelacja z wodowania platform na Zagłębiu.
Narazie bez efektów w postaci zainteresowania czarnych niestety :sad:

Dodam tylko, że pulstailla1214 dorobił jeszcze pare sztuk oraz przetransportował nie za dobrze ulokowane platformy na zb.KW w bardziej ustronne miejsce.

Odpowiedz do tematu