Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prośba o rozpoznanie
Autor Wiadomość
Sławasz 

Wysłany: 2013-08-11, 21:04   Prośba o rozpoznanie

Witam, co to za dzwonek ? Szerokolistny?

DSC_0022.JPG
Plik ściągnięto 4315 raz(y) 40,05 KB

DSC_0018.JPG
Plik ściągnięto 4315 raz(y) 71,48 KB

DSC_0013.JPG
Plik ściągnięto 4315 raz(y) 41,96 KB

DSC_0009.JPG
Plik ściągnięto 4315 raz(y) 35,16 KB

niccolai 

Wysłany: 2013-08-11, 22:42   Re: Prośba o rozpoznanie

Sławasz napisał/a:
Niestety mam zdjęcia tylko kwiatów. Zdjęcie zrobione w czerwcu zeszłego roku. [...] Kwiatek rósł nad jeziorem Żelewko, zachodniopomorskie, powiat gryfiński. Jezioro jest zarośnięte trzcinami i krzakami. Dalej ciągnie się łąka, dość podmokła, wiosną paziom wody jest wysoki i przybrzeżne krzaki stoją w wodzie. I tam przy krzakach rósł ten groszek.
A zatem siedlisko pasowałoby do groszka błotnego - jednak bez "twardych dowodów" w postaci zdjęć odpowiednich części rośliny - w duchu naukowej rzetelności - muszę pozostać przy znaku zapytania przy tym oznaczeniu ;-)

niccolai 

Wysłany: 2013-08-11, 22:45   Re: Prośba o rozpoznanie

Sławasz napisał/a:
Witam, co to za dzwonek ? Szerokolistny?
Zdecydowanie nie - raczej Campanula trachelium.

sopel88 
White Boy

Wysłany: 2013-08-21, 07:51   

Proszę o pomoc w rozpoznaniu tych roślin:

niccolai 

Wysłany: 2013-08-21, 08:15   

sopel88 napisał/a:
Proszę o pomoc w rozpoznaniu tych roślin:

Pierwsza to jakaś szarota (Gnaphalium sp.) - ale z tego zdjęcia trudno powiedzieć która - w przypadku tego rodzaju potrzebne byłoby zbliżenie na liście i kwiaty, aby oznaczyć gatunek.
Druga to pszeniec (Melampyrum sp.) - tu wchodzą w grę 2 gatunki: pszeniec gajowy (Melampyrum nemorosum) i pszeniec polski (Melampyrum polonicum). Tu również przydałoby sie lepsze zdjęcie, aby móc pewnie oznaczyć gatunek - ale na podstawie tego co widać na 90% jest to pszeniec gajowy (Melampyrum nemorosum).

Biegac 

Wysłany: 2013-08-21, 09:45   

Witam, jestem nowy na tym forum i chciałbym poprosić o pomoc w rozpoznaniu tych 3 podobnych do siebie roślin. 1 to zapewne babka zwyczajna. Co do reszty, to zdaję się na waszą wiedzę.
1 http://imgur.com/fkUg7Dn
2 http://imgur.com/jXMqLT1
3 http://imgur.com/a/xOKrT#0

niccolai 

Wysłany: 2013-08-21, 10:13   

Biegac napisał/a:
chciałbym poprosić o pomoc w rozpoznaniu tych 3 podobnych do siebie roślin. 1 to zapewne babka zwyczajna. Co do reszty, to zdaję się na waszą wiedzę.

1) to faktycznie babka - ale czy zwyczajna - tego nie da się powiedzieć tylko w oparciu o widok liścia. Co prawda nasada liścia faktycznie wskazuje na Plantago major, ale nie można też całkowicie wykluczyć babki wielonasiennej (P. intermedia) - oba gatunki sa dośc zmienne i jedna cecha to za mało aby oznaczyć gatunek.
2) Któryś ze szczawi (Rumex sp.). Kierując się ogólnym widokiem mozna obstawiać szczaw tepolistny (Rumex obtusifolius) - jeśli liście były nagie lub szczaw omszony (Rumex confertus) - jeśli liście były omszone. Szczawie generalnie najlepiej oznaczać mając formy wyrośnięte - a najlepiej owocujące.
3) Jastrun właściwy (Leucanthemum vulgare) sensu lato. W grupie tej (Leucanthemum vulgare agg.) występuje kilka gatunków, których nie da się rozpoznać tylko w oparciu o widok liścia.

Biegac 

Wysłany: 2013-08-22, 11:42   

Cytat:
W grupie tej (Leucanthemum vulgare agg.) występuje kilka gatunków, których nie da się rozpoznać tylko w oparciu o widok liścia.
Ostatnimi czasy zauważyłem, że z moich zdjęć nie da się rozpoznać żadnej rośliny. Można określić tylko główną rodzinę np. szczawie, albo tak jak w tej roślinie powyżej piszesz mi, że nie da się rozpoznać w oparciu o widok liścia? Gdzie leży problem? Czy rośliny nie da się zidentyfikować na tym stadium rozwoju, czy moje zdjęcia są mało precyzyjne, albo nie przybliżam dostatecznie pewnych ważnych cech rośliny? Jak mam fotografować rośliny tego typu, skoro posiadają tylko liście? Proszę jeszcze raz o pomoc w tej sprawie.

niccolai 

Wysłany: 2013-08-22, 14:29   

Biegac napisał/a:
zauważyłem, że z moich zdjęć nie da się rozpoznać żadnej rośliny. Można określić tylko główną rodzinę np. szczawie, albo tak jak w tej roślinie powyżej piszesz mi, że nie da się rozpoznać w oparciu o widok liścia? Gdzie leży problem?
Problem leży w niepełnej znajomości świata roślinnego :-) Rośliny to bardzo różnorodna grupa organizmów w obrębie której bardzo trudno oznaczyć poszczególne gatunki z uwagi na ich często duże podobieństwo - potrzebna jest wiedza o szczegółach budowy ich poszczególnych organów, aby móc je odróżnić. Nierzadko roślinę można oznaczyć tylko dysponując mikroskopem lub silnym szkłem powiększającym np. na podstawie wyglądu nasion - takimi roślinami są właśnie szczawie (Rumex). Innych roślin w ogóle nie da się pewnie oznaczyć w oparciu o cechy anatomiczne - jedynie badania genetyczne pozwalają oznaczyć gatunek - przykładem mogą być barszcze: sosnowskiego i mantegazziego. Obie rośliny są do siebie tak podobne, że nawet specjaliści zajmujący sie nimi (a są to bardzo niebezpieczne dla człowieka gatunki inwazyjne) łączą je w jeden kompleks "barszcz olbrzymi" (gatunek zbiorczy) i nie oznaczają ich do gatunku.
Generalnie aby można było w miarę pewnie oznaczyć roślinę zdjęcia muszą spełniać następujące wymogi:
1) muszą pokazywać zarówno całą roślinę, jak i poszczególne jej organy (liście, łodygi, kwiaty)
2) muszą pokazywać cechy diagnostyczne w oparciu o które można dokonać oznaczenia (wymagana znajomość cech w obrębie rodzaju)
3) zdjęcia powinny pokazywać najbardziej typowo wyglądające organy (należy unikać pokazywania np. liści porażonych i zdeformowanych, bo utrudnia to oznaczenie).
4) dokumentację foto warto uzupełnić o spostrzeżenia w terenie (czy roślina miała zapach, czy była szorstka, czy gładka w dotyku, w jakim rosła środowisku itp.) - pomoże to bardzo przy oznaczaniu.
5) należy unikać zrywania roślin celem sfotografowania - po pierwsze unikamy w ten sposób potencjalnego zniszczenia gatunku chronionego, ale także zerwana roślina może zmienić swój naturalny kształt wprowadzając w ten sposób w błąd.
Krótko mówiąc - fotografując do oznaczenia roślinę pokazujemy każdy jej element: liście, łodygę, kwiaty oraz całą roślinę. Bardzo ważne jest także, aby - o ile to możliwe - pokazywać kwiaty - jest to podstawowy element pozwalający oznaczyć rodzinę oraz rodzaj rośliny. Dopiero później możemy ustalać gatunek na podstawie dodatkowych cech budowy.

Biegac 

Wysłany: 2013-08-23, 13:33   

Lepsze zdjęcia wrzucę pewnie dopiero w poniedziałek. Wcześniej nie dam rady. Mam za to inne zdjęcia do oznaczenia. Oto one:
Czy to szczawik zajęczy? http://imgur.com/a/9FO2b/noscript
Czy to złotlin japoński? http://imgur.com/a/6Vcqs/noscript

niccolai 

Wysłany: 2013-08-23, 14:26   

Biegac napisał/a:
Czy to szczawik zajęczy?
Jeśli nie kwitł na żółto to tak ;-)
Biegac napisał/a:
Czy to złotlin japoński?
Tak, to Kerria japonica- odmiana Pleniflora

Biegac 

Wysłany: 2013-08-27, 11:10   

Jak byłem w lesie to spotkałem ten krzak. Miał bardzo dziwne kwiaty, czy owoce bo to chyba jest połączone. Nie moglem się oprzeć, tak dziwacznemu wyglądowi, więc od razu go sfotografowałem. Jak brzmi jego nazwa?
http://imgur.com/a/ZbaPk#0

niccolai 

Wysłany: 2013-08-27, 14:10   

Biegac napisał/a:
Jak byłem w lesie to spotkałem ten krzak. Miał bardzo dziwne kwiaty, czy owoce bo to chyba jest połączone
To trzmielina brodawkowata (Euonymus verrucosa) - a te twory to nie kwiaty, tylko owoce - kwiaty tej rośliny są zielonkawe i bardzo niepozorne. Jeszcze bardziej okazałe owoce posiada trzmielina zwyczajna - są bardziej podobne do kwiatów :-)

Biegac 

Wysłany: 2013-08-28, 10:26   

Cytat:
Jeśli nie kwitł na żółto to tak

Czyżby coś było podobnego do szczawika co kwitnie na żółto, z czym można pomylić szczawik?

Co to? Rosło w parku.
http://imgur.com/a/m5WVi#3

niccolai 

Wysłany: 2013-08-28, 12:21   

Biegac napisał/a:
Czyżby coś było podobnego do szczawika co kwitnie na żółto, z czym można pomylić szczawik?
W Polsce występuje kilka gatunków z rodzaju Oxalis ( w tym gatunki ozdobne) - część kwitnie na żółto, część na biało. Na podstawie zdjęć samych liści bardzo trudno rozróżnić niektóre gatunki - zwłaszcza gdy nie widać szczegółów (np. stopnia ich orzęsienia)

Biegac napisał/a:
Co to? Rosło w parku.
Konyza kanadyjska (Conyza canadensis) zwana też przymiotłem kanadyjskim (Erigeron canadensis).

Odpowiedz do tematu