Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaskólki
Autor Wiadomość
Pliszek 

Wysłany: 2015-07-03, 20:48   

u mnie juz 3 pary siedza na 2 legu a niektóre dopiero teraz przygotowując sie do 1 legu;)

patryk2280 

Wysłany: 2015-07-14, 20:32   

Witam :D U mnie chyba jaskółki nie wyprowadzą już kolejnych lęgów w tym roku. Wydaję mi się, że samiczka postanowiła zmienić miejsce założenia gniazda, samczyk ją uporczywie nawołuję, ale ona przestała na niego reagować, chyba, że znalazła nowego adoratora. No zobaczę jeszcze przez parę dni może wróci na stare śmieci.

Anton 

Wysłany: 2015-08-31, 09:14   

U mnie kończą sie drugie lęgi oknówek. W 5 gniazdach jaskółki te, je odbywały. Przy czym co ciekawe w innych gniazdach, niż wychowywały legi pierwsze. Jest nadmiar gniazd w mojej koloni oknówek, wisi 10 sztucznych gniazd i kilka naturalnych, wiec miały taką możliwość. Zauważyłem że młode pozostawały w gniazdach dłużej niż przepisowe 3 tygodnie, stare jaskółki karmiły je rzadziej, prawdopodobnie ze względu na panujące rekordowe upały i suszę, więc młode wolniej też sie rozwijały. Przypuszczam że panujące warunki pogodowe sprawiły ze mniej było drobnych owadów niż zazwyczaj, np. komary tego lata sa naprawdę nieliczne.
Ciekawy był lęg jednej z par. Otóż oknówki wysiadywały nie w zamkniętym od góry gnieżdzie, lecz w starym gnieżdzie dymówki, które jest w mojej koloni oknówek. Poza tym kiedy młode na tyle podrosły że je widziałem z dołu, spostrzegłem że jest tylko jedna młoda oknówka. Panujące ostatnio nocne spadki temperatur powodowały że opierzony już młody ptak cierpiał z zimna, dlatego stroszył pióra rankami tak jak sikory podczas mrozów. Teraz to młode już lata z rodzicami .
Obserwacja ta uzmysławia, dlaczego oknówki budują zamknięte gniazda, a dymówki , zajmujące wnetrza budynków, gdzie nie ma takich wahań temperatur jak na zewnątrz, gniazda otwarte.

Pliszek 

Wysłany: 2015-09-16, 21:36   

Od dziś nie ma u mnie już żadnej jaskółki w okolicy udanej podróży dla naszych sprzymierzeńców.

Kuzja 
Kuzja

Wysłany: 2015-09-18, 16:36   

W jednym z gniazd na wieżowcu prawie gotowe do wylotu młode karmione przez jednego rodzica. A tak to niestety wokół już cisza. A, szpaków całe chmary na niebie.

Anton 

Wysłany: 2015-09-20, 12:42   

Kuzja napisał/a:
W jednym z gniazd na wieżowcu prawie gotowe do wylotu młode karmione przez jednego rodzica.

To późny lęg , nawet jak na oknówki, u których wprawdzie częste są wrześniowe lęgi, ale zazwyczaj kończone na początku, rzadziej do połowy tego miesiąca. Po wylocie młode potrzebują jeszcze przynajmniej tygodnia nim udadzą się na wędrówkę. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, mają jeszcze szanse.

patryk2280 

Wysłany: 2016-04-02, 19:56   

Witam serdecznie :D Chciałbym się pochwalić pierwszą zaobserwowaną w tym roku jaskółką dymówką (zaobserwowana dosłownie przed chwilą jak ogłaszała swoje przybycie), która powróciła na okres lęgowy do mojej sąsiadki :D A teraz czekam na kolejne dymówki i oczywiście na moją parę z ubiegłego roku :D

Pliszek 

Wysłany: 2016-04-04, 12:18   

Witajcie ;)
ja również 2 kwietnia widziałem 2 pierwsze dymówki, latały na niebie późnej 1 nocowała u sasiada u mnie jak na razie nie ma w oborze żadnej dymówki ale jestem dobrej myśli i myślę ze jeszcze w tym tygodniu jakaś przyleci ;)

Pliszek 

Wysłany: 2016-04-05, 11:24   

dzien dobry ;) od 2 h mam juz w oborze pierwsza parę dymówek siedzą w gnieździe i tak radosnie spiewaja ze aż się serce raduje ;)
opowiadajcie jak tam u was jakcy nowi lokatorzy sa? Pozdrawiam

patryk2280 

Wysłany: 2016-04-05, 14:22   

Pliszek napisał/a:
jestem dobrej myśli i myślę ze jeszcze w tym tygodniu jakaś przyleci ;)

No i jak widać długo nie musiałeś czekać na pierwsze u siebie jaskółki dymówki ;) Ja też czekam z niecierpliwością jak u mnie będą tak pięknie śpiewać, bo dla mnie nie ma piękniejszej oznaki wiosny jak pięknie śpiewająca dymówka :D :D Pozdrawiam

Anton 

Wysłany: 2016-04-07, 18:03   

jestem w lekkim szoku, dziś widziałem już pierwszą oknówkę.

Pliszek 

Wysłany: 2016-04-08, 21:05   

Anton napisał/a:
jestem w lekkim szoku, dziś widziałem już pierwszą oknówkę.
ostatnio nie mam czasu zeby tu wchodzic dzis chwilke znalazłem , mam tez ciekawa obserwacje 3 dni temu o godz 19 widziałem jak cos lata do moich koloni oknówek tzn na razie do gniazd przypatrzyłem sie dokładnie a to OKNÓWKA to dla mnie tez był szok bo zwykle u mnie były grubo po 15 kwietnia widziałem ze ciagle chiała do 1 gniazda wlatywac lecz ja mam pozatykane otwory - przed wroblami i mazurkami , czasami i tak to nic nie daje bo w tym roku wroble pozrzucały kilka gniazd. dlatego szybko wyciagnołem zawartosc by otwór był aktywny i tej samej nocy oknowka juz spała w gniezdzie i przez kolejne dni az do dzis , ale tylko 1 osobnik.

Anton 

Wysłany: 2016-04-09, 07:40   

Miałem podobnie, pozatykane otwory, nerwowe odtykanie i 1 osobnik który przyleciał.

Anton 

Wysłany: 2016-04-14, 08:19   

Wczoraj był słoneczny, ciepły dzień, przyleciało do mnie kilka oknówek, dziś od rana wylatują i wlatują , lecz dziś już przy zimnej, dżdżystej pogodzie.

patryk2280 

Wysłany: 2016-04-16, 14:12   

Krótka wizyta po godz. 13:00 jaskółki dymówki w moim kurniku :wink: :wink: Dodatkowo widziałem, że nad domem mojego sąsiada latała również dymówka.

Odpowiedz do tematu