To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Rośliny - Prośba o rozpoznanie

niccolai - 2013-09-13, 13:40

Biegac napisał/a:
Co to za roślina? Wiem, że będzie to trudne to oznaczenia bo nie posiada kwiatów, ale bardzo często spotykam tę roślinę, więc wydaje mi się, że powinna być w miarę pospolita.

Jarek P napisał/a:
Obstawiam jaskra rozłogowego - pospolity na wilgotnych łąkach.

Jaskier (Ranunculus sp.)- tyle można powiedzieć na pewno. Co do gatunku, to z tych zdjęć, można jedynie domniemywać...

niccolai - 2013-09-13, 13:45

arturro napisał/a:
Bardzo proszę o rozpoznanie. W głowę zachodzę i nie mam pojęcia.

Rozmiar zdjęcia z kategorii "znaczek pocztowy" :wink: , ale na moje oko to chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) - osobnik męski.

Biegac - 2013-09-13, 21:17

Co to może być? Rosło w lesie tuż przy drodze. Roślina jest bardzo rozgałęziona i trudno było sfotografować jedną pojedynczą sztukę. Myślę, że sfotografowałem wszystkie potrzebne szczegóły, więc powinno być znacznie łatwiej niż w przypadku poprzedniego jaskra:)
http://imgur.com/a/XJYSm#3

niccolai - 2013-09-14, 08:47

Biegac napisał/a:
Co to może być? Rosło w lesie tuż przy drodze.
Pyleniec pospolity (Berteroa incana)
arturro - 2013-09-14, 19:52

niccolai napisał/a:

Rozmiar zdjęcia z kategorii "znaczek pocztowy" :wink: ,

Wiem, też się gapię w niego jak sroka w gnat. To nie moje zdjęcie, ja jak zwykle tylko pomagam innym w oznaczaniu. A nie jest to Chmiel japoński ??

niccolai - 2013-09-14, 20:05

arturro napisał/a:
A nie jest to Chmiel japoński ??
Zdjęcie niestety niezbyt wyraźne, ale jeśli dobrze widzę, liście chmielu na zdjęciu są trójklapowe z tendencją do niewyraźnie 5-klapowych - co nadaje im charakterystyczny kształt typowy dla chmielu zwyczajnego (1). Chmiel japoński(2) posiada liście 5-klapowe z tendencją do 7-klapowych - są więc w zarysie bardziej regularne i okrągłe:
(1)
(2)

Biegac - 2013-09-15, 12:02

Cytat:
muszę prosić kolegę Biegac'a o ponowne sfotografowanie rośliny
Mam nadzieję, że teraz się wyjaśnią wątpliwości: http://imgur.com/a/R7F8Q#0

Czy to czarny bez? Chcę z niego zrobić kompot, ale trochę mi przypomina bez hebd.
http://imgur.com/a/uSugD#0

niccolai - 2013-09-15, 13:00

Biegac napisał/a:
Mam nadzieję, że teraz się wyjaśnią wątpliwości
Jeśli o mnie chodzi, to niestety nie rozwiały - liczyłem na zdjęcia młodych pedów ;-)
Biegac napisał/a:
Czy to czarny bez? Chcę z niego zrobić kompot, ale trochę mi przypomina bez hebd.
Skoro nie jest sie pewnym rośliny, którą chce się skonsumować to zawsze należy z takiej konsumpcji zrezygnować!
Co do rośliny na zdjęciach, to jest to Sambucus nigra.
PS. Na kompot lepiej nadają się rośliny z rodz. Papaver :green:

Biegac - 2013-09-15, 16:04

Cytat:
tym niemniej pewności, co do tego juz nie mam i muszę prosić kolegę Biegac'a o ponowne sfotografowanie rośliny, tak, aby widać było charakter tworów na łodydze - czy było to orzęsienie, czy ogruczolenie (chyba, ze kolega jest w stanie to określic i napisać ;-) ).
Nie wiem co dokładnie ma znaczyć to orzęsienie, czy ogruczolenie. Mógłbyś tak to wytłumaczyć, aby osoba nie wtajemniczona mogła zrozumieć? Myślałem, że to chodzi o te włoski na łodydze, więc sfotografowałem łodygę w miarę możliwości.

Cytat:
Papaver
A co to dokładnie jest?
niccolai - 2013-09-15, 17:15

Biegac napisał/a:
Nie wiem co dokładnie ma znaczyć to orzęsienie, czy ogruczolenie. Mógłbyś tak to wytłumaczyć, aby osoba nie wtajemniczona mogła zrozumieć? Myślałem, że to chodzi o te włoski na łodydze, więc sfotografowałem łodygę w miarę możliwości.
Tak, chodzi o włoski na łodydze, ale na młodych pędach - tam są dobrze widoczne. Może z tych zdjęć jesteś w stanie powiedzieć, jaki charakter miały łodygi twoich akacji:
1) Robinia hispida:

2) Robinia viscosa:

Dodam jeszcze, że pędy R. viscosa są lepkie - pokryte kleista wydzielina gruczołów.

Biegac napisał/a:
Cytat:
Papaver
A co to dokładnie jest?

Spytaj wujka google ;-)

Biegac - 2013-09-16, 07:45

Cytat:
Może z tych zdjęć jesteś w stanie powiedzieć, jaki charakter miały łodygi twoich akacji:
To będzie Robinia viscosa.
Cytat:
Dodam jeszcze, że pędy R. viscosa są lepkie - pokryte kleista wydzielina gruczołów.
Co do kleistości pędów to upewnię się później bo teraz nie jestem w stanie :)
Cytat:
Spytaj wujka google ;-)
Czy to są rośliny z rodzaju makowatych? Bo teraz trudno znaleźć coś w tym internecie.
niccolai - 2013-09-16, 08:20

Biegac napisał/a:
To będzie Robinia viscosa.
Co do kleistości pędów to upewnię się później bo teraz nie jestem w stanie :)
To zalecam upewnienie się i zamieszczenie zdjęć pędów (młodych) - o ile będzie to możliwe - tylko wówczas będziemy mogli być pewni prawidłowości oznaczenia.
Biegac napisał/a:
Czy to są rośliny z rodzaju makowatych? Bo teraz trudno znaleźć coś w tym internecie.
Tak - chodziło mi o mak ;-)
Biegac - 2013-09-17, 07:02

Co to za krzak?
http://imgur.com/a/dVyve#0
Koleiny z czarnymi owocami :)

niccolai - 2013-09-17, 08:03

Biegac napisał/a:
Co to za krzak?
Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)
Biegac - 2013-09-18, 07:48

Wydaje mi się, że roślina przedstawiona na zdjęciach(wyszły mi tak, jakby ta roślina fosforyzowała :) ) to wiesiołek. Czy mam rację?
http://imgur.com/a/0WiRa#1