Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Bielik - systematyka
Autor Wiadomość
yoshi 

Posty: 203
Wysłany: 2011-11-14, 15:36   Bielik - systematyka

Mam problem z bielikiem.
Całe życie był dla mnie orłem. Potem zaczęłam nieco interesować się ptakami i ze zdumieniem przeczytałam, że nasz piękny bielik wcale nie jest orłem. Spotykałam się z nazwą orłan, ale nie jestem przekonana, czy w ogóle się przyjęła, bo w wiki jest sformułowanie "bywa zaliczany do orłanów". Poza tym z systematyki znalezionej w wiki okazuje się, że właściwie jest myszołowem a orzeł to coś całkiem innego. W moich atlasach jest tylko nazwa Haliaeetus albicilla bez wnikania w poszczególne stopnie systematyki. Poza tym mam tam sformułowanie "może być mylony z innymi orłami".
Nieco od tego zgłupiałam...
Czy ktoś może mi przybliżyć temat i podać ewentualne obowiązujące źródła.
:wink:
 
     
xhardcorex 

Posty: 359
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2011-11-14, 18:34   

bielik jest po prostu bielikiem
Bieliki są bardziej spokrewnione z myszołowami niż z orłami właściwymi http://tolweb.org/Accipitridae/26375 .
Ich potoczna nazwa "orzeł bielik" może wynikać z upodobniania do nazw w innych krajach, gdzie stosują wieloczłonowe np. Brytyjczycy, Niemcy, czy Czesi nazywają je orłami morskimi.
Jak się uprzeć przy stosowaniu nazwy wieloczłonowej, to trzeba o nim mówić bielik zwyczajny, ale to głupio brzmi :wink:
 
     
titina 

Posty: 344
Skąd: Dolina Wisły
Wysłany: 2013-11-30, 18:56   

Yoshi, dla mnie bielik zawsze będzie orłem, bo coś mi się wydaję ,że dla propagandy można wszystko. Tak jak państwo Polskie istnieje, czyli 1000 lat, był orzeł bielik i jak dla mnie tak będzie. Mam wrazenie, ze ktoś na siłę próbuje z niego zrobić sępa :evil:
 
     
harrier 

Posty: 227
Wysłany: 2013-12-03, 11:20   

No sępuje i dużo go jest...a np.przedniaka chyba mniej (czy coraz...?) :wink:
dlaczego??
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2013-12-03, 13:16   

harrier napisał/a:
No sępuje i dużo go jest...a np.przedniaka chyba mniej (czy coraz...?) :wink:
dlaczego??

Chyba w miarę aktualne informacje o ww. ptaszyskach są tutaj:
http://www.koo.org.pl/kra...e/orzel-przedni
http://www.koo.org.pl/kra...poniaste/bielik
_________________
TP Bocian
 
     
titina 

Posty: 344
Skąd: Dolina Wisły
Wysłany: 2013-12-03, 19:43   

Trochę mnie rozbawił przedostatni punkt, że bieliki nie lubią ruchu turystycznego.... bo co jestem na Mazurach, to najczęściej widzę bieliki podczas dużych regat, często po dwa na raz :razz: i wygląda na to ,że im takie zagęszczenie kompletnie nie przeszkadza :wink:
Z kolei dzisiaj widziałam dwa, lecące nad miastem w asyście wron. Wygląda na to, że te ptaki jakoś się przyzwyczaiły do obecności ludzi :wink:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo