Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje ptaków 2013
Autor Wiadomość
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2013-11-24, 17:59   

harrier napisał/a:
kuliki cały czas obecne

Czy one nie zdają sobie sprawy, że zima nadchodzi? ;) Niech zwiewają czym prędzej nad Tamizę czy nad Atlantyk :)
_________________
TP Bocian
 
     
harrier 

Posty: 227
Wysłany: 2013-11-27, 19:35   

Mirek napisał/a:
Czy one nie zdają sobie sprawy, że zima nadchodzi?

25 listopada zaatakowała zimnym wiatrem,frontowymi chmurami ze śniegiem i pierwszymi jemiołuszkami wcześnie rano :smile:

jem3.jpg
Plik ściągnięto 32 raz(y) 50,8 KB

jem.jpg
Plik ściągnięto 32 raz(y) 48,22 KB

 
     
Sikorka 

Posty: 262
Wysłany: 2013-11-27, 20:30   

harrier napisał/a:
Mirek napisał/a:
Czy one nie zdają sobie sprawy, że zima nadchodzi?

25 listopada zaatakowała zimnym wiatrem,frontowymi chmurami ze śniegiem i pierwszymi jemiołuszkami wcześnie rano :smile:


Fajnie :) . U mnie na Mazowszu jeszcze się nie zameldowały.
 
     
titina 

Posty: 344
Skąd: Dolina Wisły
Wysłany: 2013-11-27, 20:51   

U mnie już są od kilku dni.
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2013-11-28, 21:34   

A ja dopiero wczoraj pierwsze stadko w Siedlcach namierzyłem - tylko 7 os., więc jeszcze są na północy! :)
_________________
TP Bocian
 
     
harrier 

Posty: 227
Wysłany: 2013-11-29, 11:00   

Siewek już ani widu..wczoraj stadko co najmniej 120 szczygłów.Ł.krzykliwe leciały nad ranem w kierunku zachodnim - głosy.
 
     
harrier 

Posty: 227
Wysłany: 2013-11-29, 11:01   

Mirek napisał/a:
A ja dopiero wczoraj pierwsze stadko w Siedlcach namierzyłem - tylko 7 os., więc jeszcze są na północy! :)


widok.jpg
Plik ściągnięto 43 raz(y) 36 KB

szczygiel.jpg
Plik ściągnięto 32 raz(y) 62,7 KB

szczygiel.jpg
Plik ściągnięto 31 raz(y) 62,7 KB

 
     
titina 

Posty: 344
Skąd: Dolina Wisły
Wysłany: 2013-11-29, 19:26   

U mnie też pełno szczygłów. Nawet pod domem, przy stawie, ,,obrabiają" orzeszki na olszynie :D
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2013-11-30, 10:01   

U mnie najczęściej widuję kwiczoły, szukają różnego pokarmu, dojadają resztki niezebranych owoców aroni, objadają jarzębiny, jałowce, dojadają owoce dzikiej winorośli itp. Nie ma w tym roku niemal jabłek w starych sadach we wsi, nie owocowały jabłonie, więc ptakom ubyło ważne źródło pokarmu.
Również bażanty często widuję, czasem ich grupki lub pojedyncze ptaki podchodzą niemal pod wybieg dla kur. Gdy kiedyś stary bażant pokrzykiwał w sadzie, mój kogut ze swej strony piał intensywnie. Zauważyłem jak silnie chodowane kury reagują na wszelkie sygnały wydawane przez bażanty, zwłaszcza na sygnały alarmowe. Jeśli gdzieś w pobliżu bażant pokrzykuje przestraszony, moje kury natychmiast uciekają do kurnika.
Nad sąsiednią łąką i rzeką odbywają się polowania na bażanty, wiec wydaje mi się że kuraki te gdy przebywaja w moim sadzie blisko budynków, są względnie bezpieczne. :grin:
 
     
titina 

Posty: 344
Skąd: Dolina Wisły
Wysłany: 2013-12-08, 17:56   

Wydaje mi się, że dzisiaj widziałam nad Wisłą rybitwy, czy jest to możliwe ?
 
     
wieslawbaginski 

Posty: 1088
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2013-12-09, 09:33   

titina napisał/a:
Wydaje mi się, że dzisiaj widziałam nad Wisłą rybitwy, czy jest to możliwe ?

Z Kswawerym czemu nie ale on dął nie w tą stronę :wink:
Pozdrawiam
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2013-12-09, 18:13   

wieslawbaginski napisał/a:
Z Kswawerym czemu nie ale on dął nie w tą stronę

Właśnie chyba w tę, znad morza ;) Obserwacja jednak mało prawdopodobna! Rybitwy czubate były widziane w tym roku jeszcze w połowie października. W Ptakach Polski Tomiałojcia i Stawarczyka podane są stwierdzenia grudniowe rybitwy rzecznej i rybitwy czubatej, więc...?!
Aniu, w takim przypadku zrób wszystko, aby ptakowi dobrze się przyjrzeć i nie mieć wątpliwości. Pożądane oczywiście zdjęcie!
_________________
TP Bocian
 
     
titina 

Posty: 344
Skąd: Dolina Wisły
Wysłany: 2013-12-09, 19:28   

Dlatego nie wstawiłam do kartoteki, były trzy, i leciały w stronę morza :lol: tzn. w dół rzeki :wink: trochę daleko było na szczegóły, dlatego odpuściłam sobie dalszą obserwację :cry:
 
     
wieslawbaginski 

Posty: 1088
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2013-12-09, 22:41   

Mirek napisał/a:

Właśnie chyba w tę, znad morza ;) Obserwacja jednak mało prawdopodobna! Rybitwy czubate były widziane w tym roku jeszcze w połowie października. W Ptakach Polski Tomiałojcia i Stawarczyka podane są stwierdzenia grudniowe rybitwy rzecznej i rybitwy czubatej, więc...?!

Tylko,że we wcześniejszym wydaniu poniekąd tej książki - "Ptaki Polski - rozmieszczenie i liczebność" było zaledwie 8 obserwacji rybitwy czubatej w głębi lądu w Polsce w tym ani jednej zimowej, ostatnio w głębi lądu obserwacji nieco przybyło ale i tak wszystkie są po kolei wymienione w "Awifaunie Polski" i nie ma wśród nich ani jednej zimowej. Wymienione są jedynie 3 zimowe obserwacje - wszystkie znad Bałtyku. Zimowanie rybitwy rzecznej dotyczy w "AP" 4 przypadków - 1 z nad morza i 3 w głębi lądu. Przytaczam te dane by zwrócić uwagę na to z jaką ostrożnością trzeba podchodzić do zimowych obserwacji rybitw. Odnośnie kierunku wiatru, miałem na myśli wiatr od strony miejsc gdzie rybitwy aktualnie zimują - Morze Śródziemne, Afryka.
Pozdrawiam
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2013-12-10, 14:01   

wieslawbaginski napisał/a:
Tylko,że we wcześniejszym wydaniu poniekąd tej książki - "Ptaki Polski - rozmieszczenie i liczebność" było zaledwie 8 obserwacji rybitwy czubatej w głębi lądu w Polsce w tym ani jednej zimowej, ostatnio w głębi lądu obserwacji nieco przybyło ale i tak wszystkie są po kolei wymienione w "Awifaunie Polski" i nie ma wśród nich ani jednej zimowej.

Zgadzam się z tym, ale:
1. Ania mieszka nad Wisłą i jest nad nią niemal codziennie!
2. Może z tytułu ciepłej jesieni jakieś ptaki zostały nad Bałtykiem, potem Ksawery zagnał je w głąb lądu, skąd znowu leciały nad morze :)

Generalnie Aniu uważaj, bo im więcej człowiek czasu spędza w terenie, tym większe prawdopodobieństwo na ciekawe obserwacje...
A to jak istotne są tego typu obserwacje podkreślił już Wiesław. Moim zdaniem wszystko może się zdarzyć! Ale na potwierdzenie takich obserwacji trzeba mieć niezbity dowód! Właściwie to dobrze, że temat został poruszony, bo przecież np. obserwacje rybitwy rzecznej nie podlegają weryfikacji przez KF.
_________________
TP Bocian
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo