Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Moja relacja z wykonania i wiesznia budek lęgowych
Autor Wiadomość
Jarek P 

Wysłany: 2009-03-17, 11:24   

Piotreczek napisał/a:
Te budki powinny być zawieszone nisko tzn na wysokości ok. 1,5 m. Takie nisko zawieszone budki preferują sikory ubogie, czarnogłówki, czubatki i sosnówki - na te właśnie gatunki miałem nadzieję.

A gdzie powiesiłeś te budki - oprócz modrej inne raczej nie przyjdą do przydomowego ogródka. Różnią się też preferowanymi średowiskami.

Piotreczek 

Wysłany: 2009-03-17, 11:42   

Jarek P, chyba nie czytałeś postów powyżej.

Czy może ktoś jeszcze się wypowiedzieć na temat otwierania budek lęgowych w okresie karmienia piskląt, jaki gatunek ptaka jest mało płochliwy - może sikorka bogatka?

Corvus 
Corvus corax

Wysłany: 2009-03-17, 12:13   

Piotreczek napisał/a:
jaki gatunek ptaka jest mało płochliwy - może sikorka bogatka?

co roku kontrolujemy budki z bogatkami w siedleckim parku i jakos nie zauwazylismy zeby im to specjalnie przeszkadzało. po kontroli normalnie wracaja i wysiadują/karmią.

Jarek P 

Wysłany: 2009-03-17, 12:49   

Piotreczek napisał/a:
Jarek P, chyba nie czytałeś postów powyżej.

Fakt nie czytałem, ale sikorka czarnogłówka, uboga, sosnówka, czubatka są zdecydowanie bardziej wybredne pod względem wyboru środowiska niż modra i bogatka, dlatego raczej nie nastawiaj się na te gatunki.

Piotreczek 

Wysłany: 2009-03-17, 13:19   

Jeśli mam powieszone 4 budki A1 i w tym tygodniu dorobię jeszcze dwie, to któraś na pewno będzie zajęta przez te gatunki. Znam ich środowisko i widziałem je nieraz w tym lesie. Otwór budki ma dokładnie 27mm i będą powieszone na właściwej wysokości więc mam nadzieję że się uda.
Pozdrawiam

Basior 

Wysłany: 2009-03-17, 18:57   

Piotreczek napisał/a:
Te budki powinny być zawieszone nisko tzn na wysokości ok. 1,5 m. Takie nisko zawieszone budki preferują sikory ubogie, czarnogłówki, czubatki i sosnówki - na te właśnie gatunki miałem nadzieję. Niestety ja zawiesiłem 4 budki A1 na wysokości około 4 metry lub nawet wyżej. W kiążce przeczytałem że raczej nie ma szans na te sikory w tak wysoko powieszonych budkach.
Jeśli chodzi o sosnówkę, to miałem w budce wysoko powieszonej i to nie jedną... Pozostałe gatunki bardzo rzadko z budek korzystają. ale szansa jest.

Karol 

Wysłany: 2009-03-18, 10:07   

Witam
Co do sosnówki to u mnie gnieżdżą sie nawet w słupku ogrodzeniowym, dla czubatki i czarnogłówki proponował bym Ci zawiesić budki na wysokości 1,5-2m w dość osłoniętym miejscu. Bynajmniej u mnie tak sie gnieździły. Uboga raczej preferuje własne dziuple.

Piotreczek 

Wysłany: 2009-03-22, 11:47   

W sobotę 21 marca znowu byłem odwiedzić moje budki lęgowe. A przy okazji zawiesiłem jeszcze 4 budki wykonane w tym tygodniu. Był to pierwszy dzień wiosny a pogoda była typowo zimowa, dużo śniegu i zimno. Nad ranem była temp. -3 stopnie C. Nie ma jeszcze żadnego ruchu przy budkach w lesie.

Zawiesiłem dwie nowe budki A1 dla małych sikorek na wysokości około 1,5 metra od ziemi.
Budka nr 26 typu A1 zawieszona w lesie na jodle.

Ta sama budka z bliska

Budka nr 27 typu A1 zawieszona w lesie na jodle

Budki są dobrze ukryte w lesie, więc nie powinny być znalezione przez ludzi, chyba że dopiero jesienią jak zaczną się grzyby.

Niestety nie udało mi się obniżyć zawieszonych już wcześniej budek A1. Wiszą trochę za wysoko. Przymocowałem je dość solidnie i przy próbie ściągnięcia jednej budki o mało nie zniszczyłem deseczki do której jest przymocowana budka a deseczka do drzewa. Dałem więc sobie spokój, niech na razie tak wiszą.

Za to jedną budkę, którą zawiesiłem w pierwszym rzucie (jeszcze w lutym) przerobiłem z A1 na A – rozwierciłem otwór do średnicy 32 mm. Przedłużyłem przy okazji otwór wejściowy nabijając małą deseczkę. Zabezpieczyłem też tą budkę i wszystkie z pierwszej serii nabijając blaszkę na otwór wejściowy. Widać dokładnie na zdjęciu to co zrobiłem.

Jedną z nowych budek typu A powiesiłem w lesie, w prześwietlonej drągowinie grabowej. Jest to kawałek specyficznego lasu. Nie ma tam runa leśnego tylko same suche liście grabów i drzewa rosną w dość dużej odległości od siebie (tylko graby). Budkę tą zawiesiłem na wysokości około 4 m. Może skusi się jakaś muchołówka żałobna albo białoszyja. Jeśli nie to na pewno znajdą ją sikory.

Budka nr 28 typ A powieszona w grabowym lesie.

Jeszcze jedną budkę typu A powiesiłem w starym sadzie na jabłoni, też niezbyt wysoko – tak 2,5 metra nad ziemią.

No teraz tylko czekam na efekty :lol:

Ruch zaczął się przy budkach dla szpaków. Szpaki siedziały przy dwóch nowych budkach dla nich zawieszonych i na moim starym orzechu w którym są 3 stare dziuple wykute przez dzięcioła. Na tym orzechu zaobserwowałem coś niesamowitego. Szpak który na nim siedział idealnie naśladował głos myszołowa. Stałem pod drzewem i prawie szczęka mi opadła. Gdybym usłyszał ten głos z nagrania to na 100% powiedział bym że to myszołów. Ciekawe czy robił tak żeby odstraszyć inne ptaki czy po prostu naśladował ten głos bo często go słyszy.

Pozdrawiam
Piotrek

Mirek 

Wysłany: 2009-03-22, 12:37   

Piotreczek napisał/a:
Szpak który na nim siedział idealnie naśladował głos myszołowa.

Idealnie myszołowa nasladują sójki w lesie.

Patrząc na to co zrobiłeś, to myślę, że 100% tych budek będzie zasiedlonych! :wink:

Mróvka 

Wysłany: 2009-04-05, 13:05   

Piotreczek, jak tam zamieszanie przy budkach? widac już ptaki??

Piotreczek 

Wysłany: 2009-04-06, 08:16   

Witam

Przy budkach ruch się już zaczął. Wszystkie budki typu B powieszone w ogrodzie i przy domu są zajęte przez szpaki. Siedzą na drzewie i go okupują. Nikomu już tych budek szpaki nie oddadzą. Samiec pięknie śpiewa. Widziałem jak szpaki pchały się do małej budki typu A, ale otwór jest za mały i szpak się do niej nie zmieści. Mimo to zawzięcie próbował.
Widziałem jak do 3 budek typu A (dwie w ogrodzie i jedna przy domu) sikorki bogatki znosiły materiał na gniazdo. Więc te trzy budki na pewno już będą zajęte przez bogatki.
W niedzielę tak koło godz. 14 odwiedziłem wszystkie budki zawieszone w lesie. Niestety przy żadnej nie zauważułem jeszcze ptaków :sad: Może jeszcze trochę wcześnie bo zima długo trzymała w tym roku. A może za późno je oglądałem i ruch przy tych budkach jest rano i wieczorem. Ale nie przejmuję się tym. Na pewno będę widział które budki są zajęte gdy ptaki będą karmiły młode.

I jeszcze jedna ciekawa obserwacja. Słyszałem jak mój szpak z dziupli w orzechu pięknie naśladuje głos kawki. Czyli umie idealnie naśladować myszołowa i kawkę.
Widziałem też w sobotę pierwszą jaskółkę dumówkę :smile: Czyli wiosna już na całego.

Piotreczek 

Wysłany: 2009-06-10, 18:56   

Witam
Chciałem się z Wami podzielić moimi obserwacjami z pierwszego lęgu.
Niestety trochę jestem zawiedziony ilością zajętych budek.
Przy domu, w sadzie i ogrodzie, praktycznie wszystkie budki były zajęte (przez sikorki, mazurki i szpaki).
Z ośmiu budek półotwartych, zajęte były tylko dwie przez kopciuszki, ale tylko z jednej udało się im wyprowadzić lęg (4 młode). Wyleciały między 24 a 26 maja.

Foto kopciuszków w budce półotwartej.

Drewniana szopa (na której są 2 budki półotwarte) okazała się też domem dla kun albo łasic. I ptaki chyba to wyczuły bo żadna budka powieszona na szopce nie była zajęta.

Po pierwszym lęgu zauważyłem jeszcze ruchy kopciuszków przy dwóch półotwartych nowych budkach – może jeszcze coś z tego będzie.
A w budynku gospodarczym na samym szczycie pod przesuniętym gąsiorem miałem pliszki siwe. Udało im się wychować i wyprowadzić młode.

Z 14 szt. budek powieszonych w lesie zajęte na 100% były tylko 6 szt. To chyba jednak słaby wynik. Dwie powiesiłem w lesie typu B i obie są puste. W 4 budkach w lesie były bogatki, w jednej sikorki modre i w jednej kowaliki. Tyle udało mi się zaobserwować podczas karmienia młodych. Dodam, że obserwować mogłem tylko w weekendy, więc może więcej budek było zajętych a ja tego nie zauważyłem. Na pewno okaże się to podczas czyszczenia budek jesienią.
Czyli jak na razie miałem 6 gatunków ptaków w budkach:
Sikorki bogatki, sikorki modre, szpaki, kopciuszki, kowaliki i mazurki.

W tej budce typu A były kowaliki. Domyśliłem się już podczas wysiadywania bo zobaczyłem wylepę z gliny pod daszkiem a wiem że tak robią kowaliki.

Mirek 

Wysłany: 2009-06-10, 20:33   

Piotreczek napisał/a:
Chciałem się z Wami podzielić moimi obserwacjami z pierwszego lęgu.

Bardzo fajne zdjęcia... Myslę, że w lesie jednak większa liczba budek była zasiedlona - często bez zajrzenia do środka trudno określić, czy jest ona zajęta czy też nie.

Beata 
Gorzów n/Wartą

Wysłany: 2009-06-12, 08:51   

Piotreczek, ja też zawiesiłam taka półotwartą budkę, bo w okolicy od lat słyszę kopciuszki, ale niestety w tym sezonie jest pusta... jedynie pleszki i bogatki zaszczyciły nas swoją obecnością :)

a tu podloty bogatki wyłaziły akurat jak zbierało się na mega wichurę i burzę! staliśmy w oknie i straszyliśmy je, żeby wlazły z powrotem :roll: ale na szczęście oboje rodzice przylecieli do budki, wleźli do środka i siłą przytrzymali maluchy. Wyszły na drugi dzień przed południem... pogoda akurat była fatalna - silne wiatry z ulewami... przez kilka dni nasłuchiwałam czy je słychać - było słychać, ale chyba jednak były straty w lęgu, bo zauważyłam tylko 2 karmione podloty... chociaż nie wiem ile było w tym roku w lęgu... bo nie widziałam samego wylotu tak jak w zeszłym roku.

Piotreczek 

Wysłany: 2009-06-23, 21:24   

Wrzucam jeszcze jedno zdjęcie jako ciekawostkę. W jednej z budek miałem obrączkowanego samca szpaka. Sam byłem trochę zaskoczony.
Na orygilane fotki widać cyfry 233 ale to pewnie niekomletny numer.

Odpowiedz do tematu