Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Moja relacja z wykonania i wiesznia budek lęgowych
Autor Wiadomość
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2011-08-30, 21:38   

Piotreczek napisał/a:
Budka była dość ciężka. Przez kilka dni bolały mnie po tej operacji ręce. Dlatego po zawieszeniu tej budki zdecydowałem że nie powieszę w tym roku drugiej i na przyszłość trochę lepiej się muszę do tego przygotować. Nie było w tym roku ptaków w tej budce.

Czy sam ją wieszałeś? Jeśli tak to błąd. Przy takiej operacji muszą być 2 osoby. Ta co wchodzi na drzewo powinna mieć linkę, którą przerzuca przez gałąź nad miejscem, gdzie budka ma wisieć, i jej koniec spuszcza na dół. Osoba na dole przymocowuje budkę do linki i ją wciąga na drzewo!
Moja 2-osobowa ekipa ostatnio w jeden dzień powiesiła 14 budek, wszystkie na wysokości ok. 10 m nad ziemią.

Mam jeszcze pytanie, czy w zawieszonej przez Ciebie budce była wyściółka? Jeśli o tym zapomniałeś, to pustułek nie będzie!
_________________
TP Bocian
 
     
Piotreczek 


Posty: 164
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2011-08-31, 12:40   

Wieszałem tą budkę dokładnie tak jak piszesz. Ja byłem na drabinie a moja żona pod drzewem zapinała mi budę do linki i potem budkę wciągałem do góry. Ale nie było wyżej gałęzi przez którą można było przewlec linkę i musiałem budkę podciągnąć do góry tylko moimi rękami stojąc niepewnie na przedostatnim szczeblu drabiny. Gdyby nie szelki którymi byłem zapięty do drzewa to nie było by to możliwe do wykonania. Trzymałem budę jedną ręką a drugą wbijałem gwoździe (dobrze że wcześniej pod drzewem je trochę wbiłem do listew). Oczywiście po przymocowaniu budki wsypałem do środka wyściółkę z żwiru, warstwę około 1 - 2 cm.
Postaram się tą budkę jednak powiesić wyżej, tak przynajmniej na wysokości 10 m.
 
 
     
Piotreczek 


Posty: 164
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2011-11-10, 13:54   

W dniach 16 i 22 października 2011, korzystając z pięknej pogody, wyczyściłem budki lęgowe jakie są pod moją opieką. Po wyczyszczeniu budek i sprawdzeniu notatek z obserwacji nadszedł czas na podsumowanie sezonu lęgowego:

Budki powieszone w sadzie, ogrodzie i przy domu.

Typ A – 8 szt. – zajęte 6 szt. 1 sikora modra, 5 sikorka bogatka 1 była pusta bo zajęły ją mrówki.
Typ A drążone z pnia – 3 szt. – 1 zajęta przez sikorkę modrą, 1 pusta bo okazała się pęknięta
Typ B – 11 szt. – wszystkie zajęte przez szpaki. W dwóch budkach były po 2 lęgi.
W jednej budce w sadzie już 3 rok z rzędu po szpakach są szerszenie.
Półotwarte – 6 szt. Był tylko jeden lęg kopciuszków, ale gniazdo zostało zrabowane.

Budki powieszone w lesie.

Typ A1 – 2 szt. Obie puste. W jednej było gniazdo orzesznic.
Typ A – 15 szt. Zajętych było 12 budek. W 7 sikorki bogatki, 2 sikorki modre, 3 kowaliki.
W 9 budkach były gniazda gryzoni. W tym w 4 budkach widziałem orzesznice
Typ A drążone – 3 szt. Zajęte były wszystkie przez sikorki bogatki. W jednej lęg prawdopodobnie zrabowany bo dużo skorupek zostało.
W jednej orzesznice były jeszcze w budce.
Typ B – 2 szt. Obie puste. Tzn. ptaków nie było ale w każdej z nich były orzesznice.
Na jednej z tych budek zredukowałem otwór wlotowy do 40mm ale i tak to nie
pomogło.

Wykonałem i powiesiłem też budkę dla pustułek ale w tym sezonie była pusta.

W sumie na 51 budek zajętych przez ptaki było 34. W dwóch budkach były mrówki,
w 13 orzesznice, w jednej szerszenie.

Z budek rozdanych znajomym mam informację o 3 budkach typu B w których oczywiście były szpaki oraz o dwóch budkach typu A w których były sikorki bogatki.

A jak tam wyniki innych ptakolubów?
Pozdrawiam wszystkich.
Piotrek
 
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-11-10, 19:22   

Witaj Piotrek.
Ja kontrolowałem i czyściłem budki od 1 listopada.
Budki we wsi - zabudowania, stary sad, zadrzewienia nad rzeką Stobnicą:
A i A1- 21 sztuk:
-w 13 budkach gniazda bogatek,
- w 2 - modraszek,
-w 2 mazurków,
- w 1 - kowalika,
- w 1 orzesznicy.
Budki B - 26 sztuk:
- 19 budek szpaki,
- w 1 bogatki,
- w 1 jerzyk,
Budki dla jerzyków, oknówek, pójdźki i płomykówki, oraz budki półotwarte - w sumie 12 - nie zajęte.
Razem - 59 budek, 39 zajete przez ptaki, 1 przez orzesznice.

Las -
Budki A i A1 - 71 sztuk, z tego w 28 bez watpięnia gniazdowały sikory, być może i w innych, kłopot w tym że praktycznie wszystkie te budki, prócz kilku, były w trakcie lata lub wczesniej od wiosny zasiedlone przez koszatki, które naniosły pełno lisci. Na początku listopada koszatek w budkach już nie było, za to butwiejąca i zmierzwiona ich wysciółka często nie pozwalała okreslić czy pod spodem było jakieś ptasie gniazdo.
W 2 budkach znalazłem na spodzie liczne pióra młodych bogatek, przypuszczam że legi owe zniszczyły koszatki.
Kontolując bowiem wyrywkowo kilka budek późną wiosną, spotkałem koszatke siedzacą na zmierzwionym gnieździe bogatki na którym było pełno piórek.
Do kilku budek, na próbę przybiłem w lipcu blachę , na przednią ściankę by uniemożliwić dostęp koszatek.
W sierpniu kontrolowałem te budki i niestety wszystkie były zajęte przez koszatkę.
Myślę że wchodziły po drewnianym daszku opuszczając sie w dół do otworu budki. Budki "przeciwkoszatkowe" spróbuje na przyszły rok wykonac nowe i tak by wysunać blachę w górę i szerzej na boki.

Po za tym w lesie z 4 budek D, z których żadna nie była zajeta zostawiłem 2 , a 2 przeciąłem w poprzek na pół, tak że uzyskałem z każdej dwie budki o wymiarach wnętrza ok. 20 na 20 cm.
- 4 budki dla pełzaczy oczywiscie zajęty były przez koszatki,
- budka dla puszczyka - nie zasiedlona.
Ponadto podczas listopadowej kontroli stwierdziłem, że - w 2 budkach wymosciły sobie gniazda myszy, a 1 budka była cała zapchana po otwór nasionami głogu, też pewnie dzieło myszy
Tak więc z 80 budek leśnych, co najmniej 28 zajete przez sikory.
Ogólnie w 139 budkach - co najmniej 67 zajęte przez ptaki.

Pozdrawiam.
 
     
Piotreczek 


Posty: 164
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2011-11-10, 20:54   

Witaj Anton
Nie wiedziałem że masz aż tak dużo budek pod swoją opieką. Wyczyszczenie tylu budek na pewno zajmuje sporo czasu. Wyniki też masz bardzo dobre.
Zastanawiam się czy da się odróżnić gniazdo koszatki od gniazda orzesznicy. Bo ja u mnie widziałem tylko orzesznice. Zajmują one budki tak w okolicach lipca, a to już po lęgach ptaków. Ja zawsze widzę czy pod gniazdem gryzoni było gniazdo ptaków. Do Października czy listopada raczej wyściółka w budce nie powinna zbutwieć - chyba że w budce jest wilgotno.
Pozdrawiam
 
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-11-10, 21:43   

Piotrek ja spotykam orzesznice w budkach w miejscach które nie zasiedlają koszatki, np. nad rzeką lub w niskim młodniku leśnym, poza zwartym obszarem lasu, a i również w budkach o wymiarach dna - 7 cm [mam takich kilka budek w lesie]. Koszatki nie lubią takich miejsc i takich ciasnych budek.
Stwierdzam, że orzesznice budują na dnie budki owalne gniazdo głównie z liści i łodyg traw [inna sprawa że podobne gniazda spotykam w budce którą zajmuja myszy, ma się pewnosć gdy się zobaczy co z takiego gniazda wychodzi], zaś koszatki wnoszą po prostu do budki zielone liscie drzew. Zbiera się ich tym więcej im dłużej zasiedlają budkę, w jesieni - często po otwór wylotowy. W budkach rodzą w lecie młode i przebywają w nich do póżnej jesieni.
Liście myślę butwieją dość szybko z powodu utrzymującej się w budce dość wysokiej temperatury i wilgotności, którą wytwarza przebywajaca w budce rodzina koszatek[być może dlatego wciaz donosza świeże liscie]
Jesli pod taką mierzwą z lisci znalazłem na dnie ubitą warstwę mchu i sierści, miałem dowód że przed koszatką gniazdowały tam sikory i prawd. młode opusciły szcześliwie gniazdo.
Jesli w najblizszym otoczeniu budki rosły tylko jodły spotykałem gniazda koszatek wyłącznie z odłamanych krótkich gałązek jodłowych. Myszy w takich miejscach wyscielają budkę igłami drzew.
 
     
Piotreczek 


Posty: 164
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2011-11-11, 18:28   

Dziękuję Ci Anton za cenne informacje na temat gryzoni w budkach. W zeszłym roku miałem w budce gniazdo tylko z igieł sosnowych. Były ładnie ułożone dookoła dna budki. W środku było zagłębienie - coś jakby niecka lęgowa w ptasim gnieździe. Nie mogłem zidentyfikować tego gniazda i nawet zamieściłem na tym forum zdjęcie w wątku o identyfikacji gniazd z pytaniem kto mógł takie zbudować. Teraz wniskuję że to mogło być gniazdo myszy leśnej lub innego gryzonia.
U mnie w budkach widziałem tylko orzesznice. Las mam mieszany, raczej stary.
Wczoraj wieczorem spotkałem znajomego któremu wiosną podarowałem budkę typu A. Powiesił ją w ogródku działkowym i niestety miał w niej szerszenie. Nie był z tego powodu zadowolony.
 
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-11-11, 18:38   

Witam ;)

Ja już moje budki na bieżąco czyściłem ponieważ wiedziałem na 100% ze sikory juz opuściły gniazdo ponieważ codziennie na nie zerkałem z daleka. U mnie w budkach juz nocują ptaki dzisiaj znowu pootwierałem budki i znów świeże odchody mam taka sama sytuacje jak wy w większości budkach mam myszy ale nie wiem jakie wiem ze maja duże uszy. A co do zasiedlenia moich budek to tak:
A1-3budki -brak śladu sikor modrych
A-38-7sikorki bogatki,1Pleszka,6Wroble-Mazurki
słaby wynik no ale cóż mam nadzieje ze za rok będzie lepszy no i mam nadzieje ze będę miał dlugo oczekiwane modraszki;)
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-11-11, 19:41   

Piotreczek napisał/a:
Las mam mieszany, raczej stary

Taki las to samo szczęście :smile: sporo dziuplaków powinno go zamieszkiwać - sikory, kowaliki, pełzacze. a nie spotykasz w budkach muchołówek żałobnych? , samce nie spiewają w pobliżu nich?
Ja wieszam budki w lasach intensywnie eksploatowanych i starych drzew tam ani na lekarstwo. Są więc bogatki, trochę sosnówek i czarnogłówek, sporadycznie kowalik, czy pełzacz. Również budki D , które powiesiłem z myślą o siniakach - wiszą bezużytecznie , teraz wiem że one takich lasów nie zamieszkują.
Piotr, z tego co pamietam miałeś któregoś roku lęg sikory ubogiej w budce rozkutej przez dzięcioła?. I kretogłowy? - dobrze pamietam?
u nas ostatnie lęgowe krętogłowy były w latach 90- tych, tak samo i dudki.
A z muchołówek - występują szare, nielicznie - białoszyje i małe, zaś żałobne tylko sporadycznie. Co mnie dziwi, jest duży stary park podworski, sporo starszych lasów należących do Lasów Państwowych, a lęgu ich jeszcze nie stwierdziłem, zaledwie kilka obserwacji w porze legowej.

Pliszek napisał/a:
w większości budkach mam myszy ale nie wiem jakie wiem ze maja duże uszy


myśle że są to myszy leśne albo zaroślowe, są do siebie z wyglądu bardzo podobne
Pliszek napisał/a:
1Pleszka


Tej Ci zazdroszczę , nigdy jej nie miałem w budce u mnie na wsi, co wiecej od lat 90- tych te piekne ptaki nie stwierdzam u mnie jako legowe, natomiast widze ze rośnie ich liczba w okolicznych miastach.
PLISZEK - nie wieszasz budek dla szpaków?, szpak przy budce koło domu,[ a najlepiej mieć kilka budek], to duże przeżycie i wiele radości :grin:
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-11-12, 15:57   

Anton napisał/a:
Tej Ci zazdroszczę , nigdy jej nie miałem w budce u mnie na wsi, co wiecej od lat 90- tych te piekne ptaki nie stwierdzam u mnie jako legowe, natomiast widze ze rośnie ich liczba w okolicznych miastach.
No coz jedni maja pleszki inni modraszki tak to juz jest;)

Anton napisał/a:
nie wieszasz budek dla szpaków
nie nie mam budek dla szpakow ale mam plany w zime powiesić budke dla szpaka w moim oknie tak w rogu na samej goze ze bede widziec jak np bede w łozku jeszcze leżał moge tylko glowe obrócić i juz mam BBC na żywo heh tylko boje sie ze szpaki beda sie załatwiały przypadkiem na okno no ale i tak powieszę;)
 
     
Kościuszkowiec 

Posty: 55
Skąd: Nowy Dwór Mazowiecki
Wysłany: 2011-11-13, 11:22   

Dzisiaj czyściłem moje 3 budki:)
Wiem, że w budece B gnieździły się szpaki i wyprowadziły lęg. Jednak nie znalazłem tam żadnego gniazda. Wiem, ze w Polsce jest jeden gatunek ptaków, który usuwa swoje gniazdo;czyżby to były szpaki?
W budce A też nie było gniazda, jednak było sporo oznak bytowania jakiegoś ptaka. Podejrzewam, że ktoś gnieździł się tam zimą... Co wy o tym sądzicie?
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-11-13, 11:32   

Kościuszkowiec napisał/a:
W budce A też nie było gniazda, jednak było sporo oznak bytowania jakiegoś ptaka. Podejrzewam, że ktoś gnieździł się tam zimą... Co wy o tym sądzicie?
No tak u mnie w większości budkach JUŻ sikory nocują wielu z was zapyta z kaa wiem ze to sikory otóż prawie w co 2 budce są sikorcze piora takie malutkie delikatne wiem ze to sikorki bo są żółto "zielone" no takie jak sikoreczki maja;)

Kościuszkowiec napisał/a:
Wiem, że w budece B gnieździły się szpaki i wyprowadziły lęg. Jednak nie znalazłem tam żadnego gniazda.
możne gniazdo juz się rozłożyło ale tak wczesnie? Nie wiem;]
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2011-11-13, 12:24   

Kościuszkowiec napisał/a:
Wiem, że w budece B gnieździły się szpaki i wyprowadziły lęg. Jednak nie znalazłem tam żadnego gniazda. Wiem, ze w Polsce jest jeden gatunek ptaków, który usuwa swoje gniazdo;czyżby to były szpaki?

Może ktoś przed tobą ją wyczyścił? :-)
Szpak czyści budki/dziuple ale przed lęgiem, tuz po przylocie z zimowisk, zazwyczaj usuwa 50-70 % starego gniazda, zostaje troche suchych lisci traw itp. Jesli na jesieni budka była pusta to albo w tym roku nie było tam gniazda (moze zostało zrabowane?), albo jesli na dnie było tylko troche zanieczyszczeń to mógł byc inny gatunek, jednak jego stwierdzenie jesienią jest bardzo utrudnione, chyba ze pióra zostawił...
Kościuszkowiec napisał/a:
W budce A też nie było gniazda, jednak było sporo oznak bytowania jakiegoś ptaka. Podejrzewam, że ktoś gnieździł się tam zimą... Co wy o tym sądzicie?

Część budek A i A1 pozostaje niezajęta, ale zimą sikory je wykorzystują do noclegu, czasami do wiosny uzbiera sie kilka cm odchodów, ale nie jest to gnieżdżenie się lecz tylko nocowanie.
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Piotreczek 


Posty: 164
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2011-11-13, 20:43   

Cytat:
[quote="Anton"]
Piotr, z tego co pamietam miałeś któregoś roku lęg sikory ubogiej w budce rozkutej przez dzięcioła?. I kretogłowy? - dobrze pamietam?[quote]

Tak miałem w zeszłym roku lęg sikorki ubogiej w budce typu A z trochę rozkutym otworem przez dzięcioła. I na dodatek ta budka wisiała u mnie w ogrodzie przy domu na orzechu włoskim na wysokości ponad 3 metry.
Krętogłowy wchodziły do innej budki, widziałem kilkakrotnie ale nie miałem potem okazji obserwować czy lęg się odbył. Więc tego nie jestem pewien. Ale krętogłowy są w okolicy bo często w maju je słyszę.
Jeśli chodzi o muchołówki to w starym sadzie u sąsiada i u mnie w ogrodzie widzę często muchołówki szare. A w lesie tylko raz widziałem samca muchołówki białoszyjej.
Nie widziałem też u mnie nigdy pleszki. Kowalików w lesie jest bardzo dużo, przylatują też do mnie do ogrodu na dęba i starego orzecha włoskiego. Pełzacze też mam w lesie ale te są bardzie skryte i trudniej je zauważyć.

W tą sobotę (12.11.2011) znowu otwierałem budki. Wyczyściłem kilka w których wcześniej jeszcze były orzesznice. W dwóch budkach były jeszcze orzesznice więc zostawiłem im gniazda. W jednej czyszczonej znalazłem małą martwą orzesznicę - była nieźle zasuszona.
Tak jak pisał Pliszek, sikorki zaczynają już nocować w budkach bo zrobiło się zimno.

Jeszcze taka informacja. Mieszkam w Rudzie Śląskiej ale ogród i las z budkami mam w Małopolsce w okolicy pomiędzy Bochnią a Brzeskiem.
Pozdrawiam
 
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-11-14, 14:01   

Piotreczek napisał/a:
Nie widziałem też u mnie nigdy pleszki.
Ja od kiedy powiesiłem budke A na jabloni z tulu sadu co roku sa w niej Pleszki , co mnie cieszy no i u mojedo sasiada co rok tez sa pleszki w takie rurze co ze sciany wystaje. W sumie muchołówek na oczy w życiu nie widziałem.


Właśnie tylko sikory nocują w budkach czy jakieś inne ptaki tez?.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo