Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje pustułek 2008
Autor Wiadomość
wieslawbaginski 

Wysłany: 2008-02-24, 12:15   

basiac napisał/a:
Pustułka (trudno powiedzieć czy ciągle ta sama) jest tak "oswojona" z widzami, że nawet specjalnie nie ucieka ze swojego punktu obserwacyjnego na podporze dla winogron (ok. 3 m od okna)

Może jakieś zdjęcie, nie musi być nadzwyczajne, lub chociaż opis wyglądu zwłaszcza piersi i brzucha.

Jarek P 

Wysłany: 2008-02-25, 08:47   

1 pustułka na łakach przy Trasie Toruńskiej w Warszawie (między M1 a Centrum Targówek) - piątek 22.02.2008r. ciekawe jak długo przetrwają jescze te łąki?

vermilion 

Wysłany: 2008-02-26, 17:40   

26.02.2008 15.00-16.00

nie znam sie zbyt dobrze na ptakach, ale wydaje mi sie ze dwie pustułki widziałem w okolicy Siedleckiego Zalewu, obserwowałem je z grobli tego zbiornika, latały blisko zawieszonej jeśli sie nie mylę na olchach budki lęgowej typu półotwartego

czy jakiś ornitolog z Siedlec może potwierdzić występowanie tego ptaka w miejscu mojej obserwacji??

Basior 

Wysłany: 2008-02-26, 17:45   

Ja nie z Siedlec, ale moge potwierdzić, występują tam i jaja tych w budkach trzymają :green:

Batman 

Wysłany: 2008-02-27, 01:30   

Beata napisał/a:
a ja odkryłam 3 miejsca w Gorzowie gdzie siedzą pustułki:

No i jeszcze kolo Minimala polowaly jakies 2 tyg temu 3 os. ale skad tam byly to nie wiem

Krzychu 

Wysłany: 2008-02-27, 15:30   

Witam,

Dzisiaj obserwowałem, jak wokół jednej z moich budek latają dwie pary kawek. Wszystko fajnie, ale po krótkiej gonitwie zwycięska dwójka władowała się do środka i siedziała tam jakieś 5 minut :sad:

Wszystko fajnie, jak mówi przysłowie: "Lepsza kawka w budce niż putułka na dachu", ale...

No właśnie... Niektórzy w firmie zaczynają się ze mnie podśmiewać, więc w trybie pilnym załatwiliśmy budki dla kawek. (typ "D" Sokołowskiego) :lol: :lol: :lol:

Teraz poważnie: Powiedzcie, jak blisko mogę powiesić budki dla kawek tak, aby obu gatunkom nie przeszkadzało wzajemne sąsiedztwo.

Mam nadzieję, że mając jako alternatywe "dom swoich marzeń" odczepią się od budek dla sokolików...

Z góry dziekuję za podpowiedzi.

Mirek 

Wysłany: 2008-02-27, 15:59   

Krzychu napisał/a:
Teraz poważnie: Powiedzcie, jak blisko mogę powiesić budki dla kawek tak, aby obu gatunkom nie przeszkadzało wzajemne sąsiedztwo.

Kawki nie zajmują budek dla pustułek (przynajmniej do tej pory nam się to nie zdarzyło), natomiast pary chętnie przesiadują w budkach przed rozpoczęciem sezonu lęgowego, tj. do pocz. kwietnia. Kawki gniazdują często obok budek pustułkowych i dochodzi do walk z pustułkami, ale to tylko do momentu, jak ptaki zaczną wysiadywać jaja w gnieździe.

Beata 
Gorzów n/Wartą

Wysłany: 2008-02-27, 17:34   

Batman napisał/a:
No i jeszcze kolo Minimala polowaly jakies 2 tyg temu 3 os. ale skad tam byly to nie wiem

Minimala w Gorzowie? dobrze zrozumiałam? bo miejsce znam, ale Minimala już tam nie ma, jest Obi :wink:
pustułki tam mogły być z 2 miejsc:
1. z wieżowców przu ul. Sportowej (odległość jakieś 300-400m) ; jakieś 6 lat temu było głośno w Gorzowie o udanym lęgu na balkonie :D
2. z wieży kościelnej przy ul.Żeromskiego (odległość - do 1,5 km), z tym , że tutaj pustułki były do czasu zawieszenia dzwonów używanych teraz systematycznie.

marioptak 

Wysłany: 2008-02-28, 11:06   

dzisiejszy dzień rozpoczał się piknie
- na kościele w centrum Pruszkowa para pustułek urządza pokazy powietrzne i chętnie zagląda do budek lęgowych

- na dawnym budynku GUS w Pruszkowie samczyk pustułki siedział w budce i czyścił se piórka

mam nadzieje że w tym roku uda się zaobrączkować pierwsze pisklaki :green:

marioptak 

Wysłany: 2008-03-02, 13:43   

dzisiaj objechałem wszystkie stanowiska lęgowe pustułek w Pruszkowie

GUS - brak ptaków (w piatek samczyk siedział w skrzyni lęgowej)

KAZIMIERZ - samczyk na wieży a w jednej ze skrzynek gołębie (w piątek para latająca wokół kościoła i zaglądająca do skrzynki)

PKP - na początku na wieży siedziała tylko samiczka ale po kilku minutach przyleciał samczyk z pokarmem i usiadł w innym okienku, po kolejnych kilku minutach oddalił się z pokarmem na pobliskie budynek nie dając nic samiczce która pozostała na wieży

ŻBIKÓW - samiczka w jednym z otworów gdzie odbywają się lęgi

ZNTK - samczyk na wieży

Ania B. 

Wysłany: 2008-03-10, 14:15   

Samica pustułki widziana nad polami w okolicy ul.Szeligowskiej w piatek i dzisiaj. Nie wiem czy to ta sama, ale bardzo mozliwe, bo praktycznie w tym samym miejscu krążyła i kilka razy na długo zawisała.

Krzychu 

Wysłany: 2008-03-10, 14:25   

Modlin, sobota 8 marzec:
Około 10 - 12 sztuk kręci się po Twierdzy. Dwie nisze w budynku koszarowca zajęte przez dwie pary. Przy jednym z miejsc parka "próbuje miłosnych igraszek" :green:

A moje budki w Jankach świecą pustką :sad:

marcinmwt 
Pan Jarząbek

Wysłany: 2008-03-10, 22:32   

Kraków 09.03.2008 r. 5 pustułek koło fortu na Kopcu Kościuszki!!! :shock: Ptaki obserwowane były bez lornetki co utrudniło stwierdzenie płci i wieku osobników!!! Wiadomo tylko że w były samce i samice. Nasuwa mi się pytanie na które nie umiem sobie odpowiedzieć czy to były ptaki migrujące czy "pustułkowa rodzina" zamieszkująca stary fort na kopcu??? Proszę o odpowiedz. :green: Darz Bór :wink:

Beskid Makowski ( średni ) lub Beskid średni (makowski)

marioptak 

Wysłany: 2008-03-11, 00:08   

Krzychu napisał/a:
A moje budki w Jankach świecą pustką :sad:

widziałem budeczę w Jankach :-)
musisz poczekać
ptaki muszą się przyzwyczaić
daj im troszkę czasu
informuj jak coś zauważysz :green:

Mirek 

Wysłany: 2008-03-11, 06:47   

marcinmwt napisał/a:
Nasuwa mi się pytanie na które nie umiem sobie odpowiedzieć czy to były ptaki migrujące czy "pustułkowa rodzina" zamieszkująca stary fort na kopcu???

Raczej to ptaki miejscowe. I pewnie wszystkie zechcą się tutaj gnieździć. Mogą to być ptaki z 3 par! Wyraźna migracja u pustułek odbywa się w końcu marca i w kwietniu!

Odpowiedz do tematu