Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marfu
2007-05-09, 16:10
Budki lęgowe
Autor Wiadomość
Tobias94 

Posty: 2
Wysłany: 2011-05-26, 18:15   

jak sie dodaje tutaj zdjecia??
_________________
;)
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-05-29, 12:49   

Kiedys pisałem z Anton o tym otworze ze bogatka "obgryza odaje zdj. słaba bo robione z mojego tel no ale wazne ze sa.

Anton napisał/a:
Bogatka "obgryza" otwór budki?- pierwszy raz słyszę. Bogatka to nie dzięcioł, a może miałeś tępe wiertło i brzegi wierconego otworu obstrzępiły się?


Nie wiertło ok no zrobie fotke i wrzuce wiem ze to dziwnie brzmi obgryza ale tak jest tez na poczatku myslałem ze jakies szczepi zaczepiaja sie o piorka czy cos w tym stylu ale nie otwor wlotowy był gładziutki i to bardzo! Niewiem Moze moje sikory tak maja zaobserwowałem jak to robia na zywo zeby niebyło ze to dziecioł.



Patrzcie na gore widac jaki otwor jest "postrzepiony" a był idealnie gładki- to sprawka bogatki wiem na 100% bo złapałem ja na goracym uczynku!

page.jpg
Plik ściągnięto 163 raz(y) 102,8 KB

 
     
Mróvka 

Posty: 154
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2011-06-15, 14:51   

A ja się w końcu doczekałam upragnionej pleszki :D
Od około 2-ch dni samica zbiera materiały na gniazdo, a samiec nadzoruje ;)
Tylko takie pytanie: czy pleszki nie za późno się zabrały do lęgów?
_________________

 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-06-18, 18:28   

Mam smutna wiadomosc otóż w jednej z moich budek bogatka siedzi na jajach od pewnego czasu zauważyłem ze bogatkowy samiec nieprzynosi jedzenie partnerce czesto widywalem ze samica sama sobie szuka pożywienia a samca niewidzialem chyba z 3 dni niewiem co sie stało dzisiaj jak samica wyleciala z budki zerknąłem do budki i zauważyłem ze jest swiezo wyklute pisklę czy ta samica zdoła wykarmic młode a jest tam 7 jaj i piskle jutro juz bedzie komplet jak moge pomoc sikoreczce moze powiesic słonine na dzewie na ktorym wisi budka czy co? Aha żeby nie było ze możne mylę samca z samica otóż samiec ten miał prawie cały czarny brzuszek a samica cieniuteńki pasek dlatego wiem na 100 ze to samica zyje!
 
     
ornitopter 
ornitopter

Posty: 205
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: 2011-06-18, 18:43   

Pliszek napisał/a:
jak moge pomoc sikoreczce moze powiesic słonine na dzewie na ktorym wisi budka czy co?


Żadnych słoninek, żadnej pomocy i nie zaglądaj do środka. Słoninka jest dobra zimą, teraz tylko owady się liczą. Obserwuj z daleka i tyle.
Kod:
_________________
ornitopter
 
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-06-18, 19:13   

ornitopter napisał/a:
Obserwuj z daleka i tyle.
przez obserwowanie nic niepomoge;(
 
     
KamilM 

Posty: 64
Wysłany: 2011-06-18, 20:38   

Czasami przez "pomoc" można tylko zaszkodzić.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-06-20, 14:36   

Jakos ten czerwiec jest pechowy ptakom ;( Jak co roku kopciuszki miały gniazdo na Takim "binie" w nim jest zboze no i one mialy gniazdo na jednej z jego "nóg" dzisiaj patrze a tam niema gniazda prawdopodobnie sroka zjadła pisklęta a jeszcze z 6 dni i by już wyfrunęły!
Sroki powinno się tępić! Tam gdzie ja mieszkam jest ich masa!!
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-06-21, 20:18   

Pliszek napisał/a:
Mam smutna wiadomosc otóż w jednej z moich budek bogatka siedzi na jajach od pewnego czasu zauważyłem ze bogatkowy samiec nieprzynosi jedzenie partnerce czesto widywalem ze samica sama sobie szuka pożywienia a samca niewidzialem chyba z 3 dni niewiem co sie stało dzisiaj jak samica wyleciala z budki zerknąłem do budki i zauważyłem ze jest swiezo wyklute pisklę czy ta samica zdoła wykarmic młode a jest tam 7 jaj i piskle jutro juz bedzie komplet jak moge pomoc sikoreczce moze powiesic słonine na dzewie na ktorym wisi budka czy co?


PLISZEK - trudno tu coś poradzić, samica sama będzie karmić i w sprzyjających okolicznościach wychowa kilka młodych ale pewnie nie cały lęg.
W takich chwilach czujemy się bezradni :sad: i dlatego lepiej nie wnikać za bardzo w przebieg legów, nie zaglądać do budek, oszczędzimy sobie wtedy przykrych przeżyć. Prawa natury mogą się wydawać okrutne, ale nie możemy ich zmienić , róbmy tylko to co możemy: wieszać bezpieczne budki i czyścić je na jesieni. Jedyne co warto to obserwować, jeżeli mamy taką możliwość przebieg legu z pewnej odległości czy np. kot sąsiada nie kręci się w pobliżu budki, nie próbuje dobrać się do wnętrza. Wtedy można porozmawiać grzecznie z sasiadem :smile: a na pniu drzewa umieścić jakąś przeszkodę, opaskę z blachy , drutu, kolczastych gałązek, itp. Zajęcie budki przez sikorę można stwierdzić bez jej otwierania i bez obserwowania ptaków wlatujących do środka, gdyż w okresie budowy, składania jaj i wysiadywania, włoski sierści które ptaki wnoszą do środka zaczepiają o różne szorstości otworu i okolicy i są niezawodnym sygnałem , podobnie dzieje się w przypadku zajęcia dziupli czy innej, naturalnej szczeliny w drzewie przez sikory.
Są jednak sytuacje wyjatkowe, gdy możemy i powinniśmy zainterweniować, np. pewnego roku powódź zatopiła jedną z moich budek nad rzeką , woda szybko spłynęła a pod warstwą mułu w gnieżdzie bogatki znalazłem 4 jajka. Lęg był na etapie składania jaj i ptak już do budki nie wrócił, jajka owe umieściłem w 2 innych gniazdach w budkach , w których lęgi były na podobnym etapie. Miało to tą dobrą stronę że budki przewiesiłem nieco wyżej by były bezpieczniejsze.
Pozdrawiam :wink:
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-06-21, 20:34   

Anton napisał/a:
Jedyne co warto to obserwować, jeżeli mamy taką możliwość przebieg lęgu z pewnej odległości
właśnie tak bardzo cieszyłem sie ze sikory maja gniazdo tak blisko domu mogę je obserwować z mojego pokoju a w tej sytuacji z czego sie tu cieszyć ;(
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-06-23, 10:46   

Pliszek napisał/a:
Jakos ten czerwiec jest pechowy ptakom ;( Jak co roku kopciuszki miały gniazdo na Takim "binie" w nim jest zboze no i one mialy gniazdo na jednej z jego "nóg" dzisiaj patrze a tam niema gniazda prawdopodobnie sroka zjadła pisklęta a jeszcze z 6 dni i by już wyfrunęły!
Sroki powinno się tępić! Tam gdzie ja mieszkam jest ich masa!!

Tak jak podejrzewałem sroka zrabowała kopciuszkom pisklaki dzisaj widziałem jak 3 sroki były na moim podwórku a jedna siedziała tam gdzie było gniazdo kopciuszków jak sie pozbyć tych srok??!
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2011-06-23, 22:45   

Pliszek napisał/a:
jak sie pozbyć tych srok??!

Przyzwyczaić się, powtarzam to do znudzenia, czy wilków też chcesz się pozbyć z naszego kraju?
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Grzegorz Dyczko 
GIgO


Posty: 96
Wysłany: 2011-06-24, 09:25   

To ja tchnę troszkę optymizmu. Kosy karmią cztery młode, kopciuszek wyprowadza drugi udany lęg po pięć sztuk, piegża zaczyna karmić, dzwońce drugi udany lęg lada moment wyprowadzą, sikorka bogatka karmi drugi lęg, szpaki z czereśni już wyleciały(cztery młode) mazurki jak co roku po pierwszym lęgu zamieniły budki i kończą drugi lęg karmić (już wyglądają z budek). Wszystko to na pięcioarowym ogródku. :green: Pozdrawiam, lecę do gadów z obserwacją.
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-06-24, 18:52   

PLISZEK - tylko z cześci gniazd zakładanych przez ptaki wylatują młode, reszta jest niszczona przez drapieżniki lub klęski pogodowe. Tak to już jest, musisz to zaakceptować i przywyknąć. Tak się dzieje, to norma w przyrodzie, jak i to że jedne gatunki są ekspansywne, a inne nie.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-06-24, 19:20   

Anton napisał/a:
Tak się dzieje, to norma w przyrodzie, jak i to że jedne gatunki są ekspansywne, a inne nie.
No ja oczywiscie wiem no ale zawsze tak jest ze te nieliczne gatunki na kopciuszek zawsze maja pod górkę a inne z górki "wrobel"
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo