Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaskólki
Autor Wiadomość
patryk2280 

Posty: 110
Wysłany: 2016-04-17, 19:16   

Dziś w mojej miejscowości był słoneczny dzień, który pozwolił mi na obserwowanie jaskółek. Z moich obserwacji wynika, że jest już duża grupka jaskółek dymówek bo co chwilę nad moim domem pojawiała się przelatująca jaskółka lub kilka jednocześnie. Jak do tej pory nie widziałem jeszcze ani jednej oknówki i brzegówki, tylko same dymówki ;)
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2016-04-24, 14:23   

Witajcie u mnie już jest 5 par dymowek i jeden samotny osobnik, oraz oknowek juz jest sporo bo 12 gniazd juz jest pozajmowanych, lecz nie wiem ile jest dokładnie par ale z 8 napewno. Z dnia na dzień jest coraz więcej jaskolek :green:
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2016-04-26, 11:03   

Mam kilka par oknówek. Co roku, pierwsze przylatujące oknówki zajmują gliniane lepione gniazda, a dopiero później, w drugiej kolejności zajmowane są sztuczne gniazda z gipsu.
Wydaje mi się że być może dlatego, iż sztuczne gniazda robiłem nieco większe , niż te oryginalne [ po to by jaskółkom nie było tak ciasno]. I to mógł być błąd, może właśnie ma być ciasno? . Im ciaśniej tym cieplej, w chłodne noce.
 
     
Sikorka 

Posty: 262
Wysłany: 2016-04-26, 15:05   

Dzisiaj w Sierpcu widziałam jaskółki dymówki -trzy osobniki, fruwały nad opuszczoną kamienicą
W Żochowie na drutach siedziało kilka dymówek. Ilekroć widzę tak odpoczywające jaskółki, mam skojarzenie z pięciolinią i nutami.
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2016-04-29, 14:25   

Wczoraj był ciepły słoneczny dzień, doleciały do mnie kolejne oknówki, dziś od rana mnóstwo hałasu i zamieszania robią w kolonii. Wybieranie jak najlepszego gniazda, bijatyki, itp.
 
     
patryk2280 

Posty: 110
Wysłany: 2016-05-03, 10:59   

Niestety para jaskółek dymówek z ubiegłego roku nie powróciła do mnie na kolejny okres lęgowy, ale dziś rano pojawił się inny samczyk i co chwilę wlatuję do budynku gospodarczego ;) ;) Pozdrawiam :)
 
     
patryk2280 

Posty: 110
Wysłany: 2016-05-07, 20:37   

Witam ;) Dziś samczyk, o którym wspominałem w poprzednim poście przyprowadził sobie samiczkę i spędzają wspólnie pierwszą noc w kurniku ;) A jak wygląda u Was sytuacja z jaskółkami ??
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2016-05-17, 11:00   

u mnie jest 25 par oknówek , i jak na razie 6 par dymówek.
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2016-05-18, 13:46   

U mnie oknówek jest w tym roku rekordowo, kilkanaście par.
Niestety mazurki pakują się do jednego z gniazd i będą problemy. Jeśli zaczną gonić jaskółki z sąsiednich gniazd, nie pozwolę im odbyć lęg.
 
     
patryk2280 

Posty: 110
Wysłany: 2016-05-23, 17:58   

I zaczęło się samiczka dymówki zniosła 4 jajka i obecnie cierpliwie je wysiaduję :D :D
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2016-06-10, 15:01   

dzien dobry ;)
u mnie jaskółki od 1 czerwac karmia młode mam w 5 gniazdach mlode dymówki a oknówki juz tez sa duze ale w ilu gniazdach juz sa młode nie wiem ale napewno powyzej 15
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2016-06-11, 07:33   

U mnie oknówki karmią w 7 gniazdach, do kilku innych wlatują.
Mazurki karmią młode w jednym z gniazd, sa to spokojne mazurki i nie pędzą jaskółek z sąsiednich gniazd, dlatego pozwoliłem im odbywać lęg, gdyby było inaczej nie pozwolił bym im na lęg.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2016-06-12, 22:00   

Dziś tzn przed chwila A jest prawie 23 przechodziłem pod gniazdami oknowek jest tam tak głośno jak w kurniku gdzie są młode kurczaki, młode oknowki ciągle "piszcza " albo cwierkaja nie wiem jak to napisac
 
     
patryk2280 

Posty: 110
Wysłany: 2016-06-22, 17:58   

Witam ;) U mnie niestety mała katastrofa, ponieważ 5 młodych jaskółek dymówek zniknęło w nieoczekiwanych okolicznościach, najprawdopodobniej wypadły wszystkie w nocy z gniazda no i rano jeszcze przed otworzeniem kurnika zajęły się nimi kury :cry: Mam nadzieję, że para dymówek w najbliższym czasie zacznie przygotowania do nowego lęgu... Pozdrawiam
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2016-06-23, 10:10   

patryk2280 napisał/a:
najprawdopodobniej wypadły wszystkie w nocy z gniazda

a czy gniazdo jest niedostępne dla drapieżników?
kuna, łasica czy szczur potrafią wspinać się po szorstkiej ścianie
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo