Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje ptaków - 2014 rok.
Autor Wiadomość
buteo 

Posty: 35
Skąd: Jasło
Wysłany: 2014-05-24, 19:13   

Ja myślę, że chłopak na pewno umie kosić łąkę i na tym się zna, niech może na tym poprzestanie. Za oznaczanie ptaków to lepiej niech się nie zabiera :roll:
_________________
Krzysztof Paryś
Podkarpacka Grupa Lokalna OTOP
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2014-05-25, 13:26   

Dziś wreszcie usłyszałem głosy turkawek, od razu dwa gruchajace samce, przepiórek już się chyba w tym roku nie doczekam. Najliczniejszym gatunkiem w łąkowym terenie nad Stobnicą i jej dopływem Krościenką zdaje się być łozówka
Pliszek żółtych też w tym roku jeszcze nie spotkałem.
 
     
buteo 

Posty: 35
Skąd: Jasło
Wysłany: 2014-05-25, 15:07   

Anton napisał/a:

Pliszek żółtych też w tym roku jeszcze nie spotkałem.


Ja natomiast chodząc po polach i łąkach wśród spotykanych gatunków pliszkę żółtą uważam za liczną. Najliczniejszą natomiast u mnie w okolicach Jasła jest Cierniówka.
Ciekawe od czego to zależy ? podobny region (Jasło - Strzyżów dzieli raptem 50 km) a różne preferencje gatunkowe :wink:
_________________
Krzysztof Paryś
Podkarpacka Grupa Lokalna OTOP
 
     
buteo 

Posty: 35
Skąd: Jasło
Wysłany: 2014-05-25, 15:22   

Wczorajsze obserwacje wspólnie z kolegą Rafałem Sz. z Podkarpackiej Grupy Lokalnej OTOP. Las i jego obrzeża, miejscowość Zasów powiat Dębicki.
Bardzo ciekawy skład gatunkowy z rzadkimi gatunkami jak: Ortalon od którego śpiewu rozpoczyna się V symfonia Beethovena, bardzo urokliwą pokrzewką Jarzębatką czy lerką zwaną skowronkiem borowym.
Słyszane i obserwowane:
trznadel
piecuszek
kukułka
skowronek
gawron
sroka
wilga
kawka
gąsiorek
kos
zięba
bogatka
kowalik
zaganiacz
ortolan
cierniówka
krzyżówka
grzywacz
dymówka
łozówka
jarzębatka
pliszka żółta
kapturka
śpiewak
dudek
muchołówka szara
rudzik
dzięcioł duży
strzyżyk
sójka
pierwiosnek
modraszka
makolągwa
lerka
świergotek drzewny
myszołów
pustułka
przepiórka
srokosz
bocian biały
_________________
Krzysztof Paryś
Podkarpacka Grupa Lokalna OTOP
 
     
Sikorka 

Posty: 262
Wysłany: 2014-05-26, 16:52   

Moja uczennica z oddziału przedszkolnego (6 lat) wypatrzyła dudka nieopodal swojego domostwa (obrzeża Ligowa w pobliżu lasu, gm. Mochowo, pow. sierpecki, woj. mazowieckie). Udało się jej nawet go sfotografować z pomocą babci. Takich ciekawych obserwacji dokonała na początku maja. Dziś widziałam te fotki. Jestem z niej dumna. Moje ptasie opowieści na coś się przydały :) .

Dziś w Ligowie widziałam:
szczygła,
jerzyki.
Głosowo udzielał się kopciuszek.
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2014-05-26, 17:21   

Cytat:
Ja natomiast chodząc po polach i łąkach wśród spotykanych gatunków pliszkę żółtą uważam za liczną. Najliczniejszą natomiast u mnie w okolicach Jasła jest Cierniówka.

Ciekawe od czego to zależy ? podobny region (Jasło - Strzyżów dzieli raptem 50 km) a różne preferencje gatunkowe


No niezbyt podobny. U mnie wioska w wąskiej raczej dolinie pośród zalesionych wzgórz, a okolice Jasła teren otwarty.
Napisałem na łące nad Stobnicą najliczniejsza łozówka i tak w istocie jest, bo łąki mało kto kosi i zarastają, a na polach to różnie, zależy jaki fragment pól, w pobliżu mojego domu to już nie skowronek najliczniejszy jest ale chyba kląskawka, a w innym miejscu może być że najliczniejsza jest cierniówka .
Pliszki żółte spotykałem pary na polach, tam gdzie pola zbożowe sasiadują ze skrawkami kośnych traw, ale nie w tym roku.
 
     
michel 

Posty: 9
Wysłany: 2014-06-02, 23:52   

Przedwczoraj obserwowałem nad Wisła w Warszawie (rejon Cytadeli) co najmniej kilkanaście rybitw rzecznych. Atlas Ptaki Warszawy ocenia ich liczebność na obszarze całego miasta na 10-20 par, czyżby ich populacja się rozrosła?
 
     
titina 

Posty: 344
Skąd: Dolina Wisły
Wysłany: 2014-06-05, 22:11   

W tym roku nie słyszałam ani razu derkacza, nad Wisłą o dobrej porze jeszcze nie udało mi się być, ale jedną parę miałam na łąkach koło domu w zeszłym roku, a w tym niet :/
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2014-06-09, 10:04   

titina napisał/a:
W tym roku nie słyszałam ani razu derkacza, nad Wisłą o dobrej porze jeszcze nie udało mi się być, ale jedną parę miałam na łąkach koło domu w zeszłym roku, a w tym niet :/

U mnie derkaczy nie brakuje, nadal jednak nie słyszałem przepiórki w mojej wiosce i pewnie już w tym roku nie usłyszę.
Nad Stobnicą widziałem zimorodka, pierwszego w tym roku, kiedyś często spotykałem te ptaki, sytuacja nie poprawi się dopóki nie zbudują kanalizacji , a na to się na razie nie zanosi.
Zobaczyłem też pierwszą pliszkę żółtą, przyleciała na pokosy skoszonej trawy.
Teraz gdy traktor jedzie kosić zlatuje wiele ptaków, a pierwszy leci bocian, to dlatego że kosi sie niewiele.
Turkawek turczących słyszałem już w tym roku 3, czyli mniej więcej tyle co w ostatnich latach. W ciągu ostatnich 10 lat liczba ich spadła jednak znacznie.
I jeszcze raz pochwała dla koszenia trawy. W latach 80- tych nad Stobnicą gnieździło sie wiele kwiczołów. Były też kolonie na skrajach lasów, tam gdzie wypływały potoki, było sporo wilgoci,a wokół zamiast pól ornych były kośne trawy i pastwiska. Od lat 90- tych, ich liczba zaczęła gwałtownie spadać, pozostały pojedyncze pary lub grupki lęgowych ale już nie nad rzeką ale w wiosce w pobliżu budynków, tam gdzie wiosną była koszona trawa. Od dwóch lat kiedy to zbudowano u nas boisko piłkarskie i tawa jest zawsze przycięta, niemal zawsze przechodząc w pobliżu niego spotykam kilka, czasem kilkanaście kwiczołów żerujących na jego powierzchni. Obok płynie potok i na drzewach łatwo zauważyć kwiczole gniazda. Oprócz tych drozdów, żerują na boisku inne ptaki zwłaszcza kawki, które gnieżdżą się w pobliskim parku.
Wprawdzie w związku z dopłatami unijnym część łąk i taw na gruntach ornych jest wykaszana ale dzieje sie to póżno, w czerwcuw i w lipcu. Tymczasem tak jak w przypadku opisanych powyżej kwiczołów, ale i wielu innych ptaków także sów i pustułek, niska trawa umożliwiająca żerowanie najbardziej potrzebna jest w kwietniu i w maju, gdy odbywają lęgi. Tak było kiedyś gdy łąki koszone i zgryzane przez krowy były do późnej jesieni. Teraz w marcu chodząc po łące, idzie sie po zbitej, grubej warstwie suchej trawy z poprzedniego roku.
 
     
Eskulap 
Piotr


Posty: 139
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 2014-06-17, 09:40   

Obserwacja ślepowrona. Oświęcim 2014




Link do filmu z obserwacji - www.youtube.com/watch?v=mU6bEcvTTHQ
_________________
Kanał filmowy - "Fauna Polski":
http://www.youtube.com/user/WildLifeInPoland
Album zdjęć - https://picasaweb.google.com/eskulap.120
ZAPRASZAM!

 
 
     
Eskulap 
Piotr


Posty: 139
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 2014-06-30, 17:26   

Obserwacja sójki która w ciągu 30 minut dwukrotnie wleciała do Hospicjum poprzez otwarte drzwi. Za drugim razem ptak nie chciał opuścić głównego holu. Sójka dała mi się wziąść w ręce (przy czym głośno skrzeczała) i zanieść w pobliski teren porośnięty krzakami. Link do filmu z obserwacji - www.youtube.com/watch?v=IiuWwsQMExE








_________________
Kanał filmowy - "Fauna Polski":
http://www.youtube.com/user/WildLifeInPoland
Album zdjęć - https://picasaweb.google.com/eskulap.120
ZAPRASZAM!

 
 
     
Eskulap 
Piotr


Posty: 139
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 2014-07-04, 13:56   

Stawy Zaborskie 04.06.2014 r.

Perkozek



Link do filmu z obserwacji - https://www.youtube.com/watch?v=PhUOUftyOFs

Młode łabędzie nieme wraz z rodzicami

Link do filmu z obserwacji - https://www.youtube.com/watch?v=N9xEAaHxRCA





_________________
Kanał filmowy - "Fauna Polski":
http://www.youtube.com/user/WildLifeInPoland
Album zdjęć - https://picasaweb.google.com/eskulap.120
ZAPRASZAM!

 
 
     
JAREK1900 

Posty: 93
Skąd: Rykały-Warszawa
Wysłany: 2014-07-08, 09:30   

Relatywnie ciekawsze obserwacje z wizyty na stawach w Gostomi 5.07.2014 :

- rybitwa białowąsa
-trzmielojad
-bielik
-błotniak stawowy 1f, 1m
-Jastrząb
-myszołów 2
-Ortolan 1m
-Rybitwy rzeczne
- -//- czarne
-białorzytka 4 (rodzinka :) )
-perkozek 3
-bocian czarny
-gąsiorek 1m
-bąk
-brodziec piskliwy
-wróbel 100 ( stadko ponad 100 os żerujące na owsie)
-kruk 5
-inne..

Pozdrawiam
Jarek Synowiecki
Kilka dokumentacyjnych fotek:


 
 
     
titina 

Posty: 344
Skąd: Dolina Wisły
Wysłany: 2014-08-07, 22:08   

Dzisiaj pierwszy zaobserwowany klucz gęsi ,lecący na zachód
Do tego grubodziób i para bielików, oraz samica błotniaka stawowego.
A po południu jaskółki ganiały krogulca
 
     
wieslawbaginski 

Posty: 1088
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2014-08-08, 08:27   

titina napisał/a:
Dzisiaj pierwszy zaobserwowany klucz gęsi ,lecący na zachód
Mogły to być przemieszczające się po tym terenie lokalne gęgawy - też latają w kluczach i tworzą obecnie duże stada.
Pozdrawiam
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo