Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dokarmianie ptaków - 2013/2014.
Autor Wiadomość
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2014-01-27, 10:28   

Cytat:
Może krogulec grasuje przy karmiku ? Wtedy ptaki będą niespokojne i rzadziej będą się pojawiać

Co roku mam dylemat z polującymi krogulcami, przed laty gdy byłem młodszy dokarmiałem sikory i inne ptaki w kilku miejscach i przez to nie było takiej ich koncentracji w jednym miejscu jak to jest teraz. Wszystko dlatego że niewiele osób dokarmia w okolicy, tzn. ludzie zawieszą czasem jakaś słoninę czy coś takiego , ale potem zapomną i już dalej nie dokarmiają.
Podobna sytuacja, jak ta którą opisał Pliszekmiała miejsce w tym roku u mojego taty, przez cały grudzień wysypywał słonecznik na parapet i korzystało z tego 2 bogatki, tylko 2 przez cały czas aż do tej pory. Teraz mamy u nas prawdziwą zimę już od tygodnia i sikor jest już więcej.
U siebie, przy dokarmianiu miałem tylko kilka bogatek przez dłuzszy czas, stopniowo dochodziły następne, a teraz już jest ok. 20.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2014-01-28, 21:48   

titina napisał/a:
Pliszek napisał/a:
u mnie w tym roku bardzo mało ale naprawdę bardzo mało ptaków słonina wisi jakiś tydzien i tylko dzis widziałem 1 sikorke i jednego rudzika skubiącego słoninę zobacze moze najbliższe dni pokażą więcej ptaków bo zima juz doszła i do mnie dziś śnieg juz cały dzień prószy


Może krogulec grasuje przy karmiku ? Wtedy ptaki będą niespokojne i rzadziej będą się pojawiać. Dzisiaj przy naszym karmiku ,jak ten drapieżnik upolował bogatkę, to reszta ptaków przez dłuższy czas nie chciała się pokazać :sad:
szczerze nie wiem ale choćby jakiś ptak drapieżny był to i tak ma utrudniony łów bo karmnik i słonina wisza na drzewach iglastych w tym samym miejscu co zawsze słonina już wisi dawno wiem ze przed świętami dawałem ale wtedy sie nie przejmowałem ze nie ma sikor i innych ptaków wręcz się cieszyłem bo myślałem ze a możne tak było maja naturalny pokarm nie wiem może larwy czy cos innego ale gdy teraz jest ok -15 i śnieg nie ma go dużo no ale jest to sadziłem ze sikor będzie jak co roku nie całe stado ale sadziłem ze ok 20 z pewnością będzie a teraz 1 na 1h ale to nie jest ze ich nie ma tylko u mnie ogółem zauważyłem ze sikor jest mało w okolicy zwykle było ich pełno. Ale jakieś ptaki w budkach zimuja mam nadzieje ze to sikory miejmy nadzieje ze sikory sa tylko u kogos innego maja lepiej i smaczniej ;)
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2014-01-29, 11:47   

Ja się doczekałem wreszczie zielonosiwego przy słoninie. Bardzo lubię tę dzięcioły. Samica, bo to one zwykle korzystają z dokarmiania, samce pojawiają się o wiele rzadziej. Jadła w każdym razie łapczywie, niespokojnie się rozglądając, myślę że zagości u mnie na dłużej.
 
     
titina 

Posty: 344
Skąd: Dolina Wisły
Wysłany: 2014-01-29, 14:27   

Pliszek napisał/a:
titina napisał/a:
Pliszek napisał/a:
u mnie w tym roku bardzo mało ale naprawdę bardzo mało ptaków słonina wisi jakiś tydzien i tylko dzis widziałem 1 sikorke i jednego rudzika skubiącego słoninę zobacze moze najbliższe dni pokażą więcej ptaków bo zima juz doszła i do mnie dziś śnieg juz cały dzień prószy


Może krogulec grasuje przy karmiku ? Wtedy ptaki będą niespokojne i rzadziej będą się pojawiać. Dzisiaj przy naszym karmiku ,jak ten drapieżnik upolował bogatkę, to reszta ptaków przez dłuższy czas nie chciała się pokazać :sad:
szczerze nie wiem ale choćby jakiś ptak drapieżny był to i tak ma utrudniony łów bo karmnik i słonina wisza na drzewach iglastych w tym samym miejscu ......


Parę dni temu, krogulec polując na drobiazg przy moim karmiku, wbił się elegancko w jodły koreańskie , a następnie przedarł się przez świerki srebrzyste, po czym odleciał z bogatką w szponach ...
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2014-01-31, 10:49   

U mnie pojawiło się kilka jerów, zbierają resztki, przetrząsają łupiny po słoneczniku na ziemi, itp.
A krogulec upolował kosa
Zielonosiwy zalatuje regularnie na słoninę.
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2014-02-06, 12:55   

Tuż przed styczniowym atakiem zimy rozpocząłem dokarmianie sikor w lesie [skraj lasu jodłowego].
Słonina i kilka główek słonecznika na zwabienie i kubki z karmą tłuszczowo- nasienną.
Wczoraj skontrolowałem sytuację :smile: . Były bogatki, sosnówki, czarnogłówki i modraszka.
 
     
Blanka34 

Posty: 78
Skąd: Kluczbork opolskie
Wysłany: 2014-02-07, 08:03   

Nie wiedziałam gdzie to napisać, tu czy w obserwacjach, ale do rzeczy.
U mnie na Opolszczyźnie zimy właściwie nie było, troszkę śniegu, kilka mroźniejszych dni stąd umiarkowany ruch przy karmniku. W zeszłym roku zamieściłam obserwację dot. zimującego w moim ogrodzie siniaka, który systematycznie odwiedzał karmnik. Wczoraj ku memu zdziwieniu do kukurydzy przyfrunął właśnie siniak! Wcześniej go nie było mimo, że warunki atmosferyczne były cięższe (wczoraj słońce i +8) Czy to może być ten sam ptak pamiętający miejsce obfite w karmę i który w drodze z zimowiska zatrzymał się na poczęstunek? Czy to inny przypadkowo znalazł mój ogród?
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2014-02-07, 09:50   

Blanka34 napisał/a:
Czy to może być ten sam ptak pamiętający miejsce obfite w karmę i który w drodze z zimowiska zatrzymał się na poczęstunek? Czy to inny przypadkowo znalazł mój ogród?

Mógł to być ten sam ptak, ale oczywiście tego na 100% nie można rozstrzygnąć. Trzeba by było ptaka złapać, zaobrączkować - a wtedy, po ponownym pojawieniu się go w kolejnym sezonie, ale już z obrączką, można już nie przypuszczać a być pewnym. Ja sądzę, że jednak ptaki dobrze pamiętają określone miejsca - zwłaszcza te przyjazne (tam gdzie jest dużo jedzenia :) )
A w ogóle to obserwację warto znowu wpisać tutaj: kartoteka-przyrodnicza.pl z odpowiednim komentarzem i zdjęciem dokumentacyjnym.
_________________
TP Bocian
 
     
Blanka34 

Posty: 78
Skąd: Kluczbork opolskie
Wysłany: 2014-02-07, 10:28   

Dziękuję za odpowiedz.
Wpiszę w przyszłym tyg., najpierw muszę zrobić zdjęcie. Wkleję przy okazji bażanta, który gości od kilku m-cy i ładnie pozuje :wink:
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2014-04-06, 13:01   

Z końcem marca przestałem dokarmiać ptaki słonecznikiem, wczoraj zobaczyłem bogatkę rozdziobującą ziarno owsa na gałęzi, okazało się że wlatuje ona do kurnika i tam podbiera ziarno kurom.
Kurzą karmą raczą się także mazurki, wróble nie wlatują do pomieszczenia.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo