Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Budki dla jerzyka
Autor Wiadomość
Waldek 

Wysłany: 2013-07-20, 09:55   

młody jerzyk i jajo w budce na balkonie (domek najwyższy zamieszkany, niższy odwiedzany)

więcej na stronie z mojego balkonu: http://serwisy.umcs.lubli...icz/sikory.html

boo9 

Wysłany: 2013-07-20, 13:49   

Waldek, jaka jest historia budki z jerzykami ? ile czekałeś na zasiedlenie ? wabiłes odtwarzanymi głosami jerzyków ?

boo9 

Wysłany: 2013-07-20, 20:53   

Ale dolnej budki jerzyki ci chyba nie zasiedlą bo im przeszkadza ten kawałek czegoś co wystaje spod budki.

kmirko 

Wysłany: 2013-07-20, 22:55   

Zagajnik na balkonie, pomysł niezwykły, ale pewnie ogranicza swobodne poruszanie się po nim. Ktoś pomyśli że to wariactwo, ale kogo to obchodzi że "mam fortepian na suficie".

Jeśli chodzi o budki, to pewnie byłoby łatwiej jerzykom, gdyby były wszystkie podwieszone tuż pod poręczą balustrady. Wywieszone pranie raczej nie odstrasza jerzyków, na moim często suszą się kolorowe ubrania i mimo to jerzyki podlatują do budek.

Basior 

Wysłany: 2013-07-20, 23:58   

Waldek napisał/a:
więcej na stronie z mojego balkonu: http://serwisy.umcs.lubli...icz/sikory.html

fajny balkon :-)

Waldek 

Wysłany: 2013-07-21, 15:21   

Gdy w tym roku odkryłem gniazdujące, czteropokojową budkę, tym razem w poziomie, postawiłem na balustradzie, oczywiście przykręcając do niej. Już zaglądały do niej jerzyki.

Coś pod starą budką (odpływ nadmiaru wody z podlewania świerka) zmniejszę po sezonie lęgowym :wink:

pisklę i dorosły w budce z dzisiaj:

Anton 

Wysłany: 2013-07-22, 08:04   

Waldek, winszuję Ci cierpliwości w utrzymaniu tych drzew na balkonie. Coś podobnego jest w Rzeszowie przy ul. Powstańców. Tam cały kilkupiętrowy blok ma na balkonach głębokie, betonowe koryta, w których mieszkańcy sadzą różne iglaki. Ty takich koryt na balkonie nie masz, więc jest o wiele trudniej.

boo9 

Wysłany: 2013-07-22, 20:33   

U mnie jerzyki wyprowadziły lęg w budce szpaków, po wygonieniu prawowitych użytkowników. Budka w pełnym słońcu i nisko nad ziemią (2m), jakoś im to nie przeszkadza. Ciekawe czy ta para młodych poradzi sobie z wylotem z takiej budki.

IMG_8131_male2.jpg
jerzyki w budce lęgowej szpaków
Plik ściągnięto 136 raz(y) 38,52 KB

Basior 

Wysłany: 2013-07-22, 23:51   

boo9 napisał/a:
Ciekawe czy ta para młodych poradzi sobie z wylotem z takiej budki.
Jeśli dorosłe wychodzą to i potomstwo da radę, pazurki mają ostre od wyklucia...
Ale 2 m nad ziemią to chyba rekord? Marioptak znalazł gniazdo metr od dachu, w nadbudówce, no ale to było wysoko.

boo9 

Wysłany: 2013-07-23, 00:28   

Basior napisał/a:
Ale 2 m nad ziemią to chyba rekord?

Dokładniej to jest tak
budka wysokość 4m, przy budce zaraz tunel foliowy wysokość 2.5m, długość 6-7m, potem ziemia.
Odloty: na tunelem, nad ziemią nisko 1m, i potem wznoszenie między drzewami.
Przyloty: nad ziemią 1m-0.5m, nad tunelem i do wlotu budki.

Zastanawiam się co z tą budką zrobić, budka w pełnym słońcu, bo 10m dalej na budynku mają 14 budek pod okapem dachu, na razie zajęta tylko jedna, Albo zabrać im tą budke i niech sie wprowadzają tam gdzie mają przygotowane, albo zrobić w tym samym miejscu budkę dla jerzyków a tą przenieść na drzewo, szpakom i tak obojętne gdzie będzie ich budka.

Waldek 

Wysłany: 2013-07-23, 05:11   

boo9 napisał/a:

Zastanawiam się co z tą budką zrobić

nic nie rób
one wiedzą lepiej
człowiek domyśla się różnych optymalnych warunków, ale nie wie wszystkiego ...
skoro w budce zamieszkały jerzyki, to jest to budka dla jerzyków, nie szpaków :lol:

Mirek 

Wysłany: 2013-07-23, 07:58   

Basior napisał/a:

Jeśli mowa o szpaku to kilka lat temu wstecz miałem lęg w budce na wysokości jakieś 1,5 m nad ziemią w biotopie parkowym, dość dzikim :)

Anton 

Wysłany: 2013-07-23, 12:59   

Pamiętam kolonię jerzyków pod okapem dachu mniej niż 3 metry nad ziemią , ale to dawno było. Pod tym samym dachem była zreszta kolonia oknówek.

Basior 

Wysłany: 2013-07-23, 22:39   

Mirek napisał/a:

Basior napisał/a:

Jeśli mowa o szpaku to kilka lat temu wstecz miałem lęg w budce na wysokości jakieś 1,5 m nad ziemią w biotopie parkowym, dość dzikim

szpaki to ja miałem dość licznie na wysokości 1 m i niżej, w budkach dla dudków, wiec to nie rewelacja, a mówimy o jerzykach :-)

Waldek 

Wysłany: 2013-07-30, 11:09   

odkrycie gniazda i lęgu jerzyków w budce (najwyższa dziura z pionowej - dziś już opuszczona), skłoniło mnie do powieszenia kolejnej budki - jeszcze tego samego dnia zaglądały do dziury :)
tę pojedynczą budkę zainstalowałem na oknie (jedną "ścianką" jest szyba okna do podglądania z pokoju, w mieszkaniu zasłonięta ciemną zasłonką)
a z rozpędu na balustradzie przykręciłem poczwórną budkę - też zaglądały do niej jeżyki w dniu założenia
utrudnia jednak dostęp/odlot do tej pojedynczej - zobaczymy za rok :)

Odpowiedz do tematu