Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Basior
2013-03-14, 13:31
Pilne - czy mój jerzyk utknął w budce na szpaki ?
Autor Wiadomość
boo9 

Posty: 138
Wysłany: 2012-07-08, 09:28   Pilne - czy mój jerzyk utknął w budce na szpaki ?

Jerzyki od jakiegoś czasu robiły naloty na budkę po szpakach.
Jerzyk, wczoraj wieczorm wleciał do budki szpaikowej, szpaki wcześniej wyleciały,
teraz godzina 11:00 głoś jerzyka dochodzi z budki
Głowa jerzyka pojawia się we wlocie do budki ale nie wystaje.

Obawiam się że jerzyk utknął i może się wydrapać do otworu aby wylecieć. Tam jest pewnie z 10-15cm od wlotu do gniazda na dnie.
Budka w pełnym słońcu - dzisiaj ma być znowu ponad 30 stopni.

Pytanie, czy ma otworzyć ściankę przednią budki i dać wylecieć jerzykowi ?
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2012-07-08, 14:32   

boo9 napisał/a:
Głowa jerzyka pojawia się we wlocie do budki ale nie wystaje.

Jeśli widać głowę jerzyka, to znaczy, że siedzi zaczepiony pazurami na krawędzi otworu od środka, wydaje mi się że nie powinien mieć problemu z wyjściem. Dla pewności możesz budkę otworzyć, bo a nuż się w coś zaplątał. Poza tym chyba powinieneś znać konstrukcje budki, jesli scianka pod otworem jest chropowata i niema na niej żadnego występu pod otworem (czasami zdarzają sie takie wynalazki) to jerzyk powinien swobodnie wychodzić.
Cytat:
teraz godzina 11:00 głoś jerzyka dochodzi z budki

to tez naturalne zachowanie, wykorzystywane przez ludzi do przywabiania jerzyków (przy pomocy magnetofonu oczywiście :-) )
 
     
boo9 

Posty: 138
Wysłany: 2012-07-08, 21:34   

Budka z desek nieheblowanych (tarcica 25mm) ma podwójną ściankę od środka przy wlocie, ale do wyskości około 5 cm poniżej wlotu.
....
Wyjaśniło się, jest para jerzyków, widziałem jak wlatywały, nocują.

Ale warunki raczej niekorzystne, wysokość wlotu około 1.5m nad tunelem foliowym, a z innych stron drzewa

No i ta przestrzeń wewnętrzna 15x15cm, wydaje mi się trochę mało dla długich skrzydeł jerzyków, no i jak tutaj wychować młode w tym, przeca nie będzie miejsca na testowanie skrzydeł przez młode jerzyki.

Kupy się to nie trzyma co one 'widzą' w tej budce szpaka, 10m dalej 6 m nad ziemią, 16 budek jerzykowych pustych (jedna zajęta).
 
     
wieslawbaginski 

Posty: 1088
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2012-07-08, 22:07   

Mogą tylko nocować.
Pozdrawiam
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2012-07-09, 08:33   

boo9 napisał/a:
Budka z desek nieheblowanych (tarcica 25mm) ma podwójną ściankę od środka przy wlocie, ale do wyskości około 5 cm poniżej wlotu.

to znaczy dodatkowa deska jest przybita od środka i odstaje 25 mm ? Jesli tak, to jest właśnie niebezpieczne dla jerzyków rozwiazanie, zapewne teraz jest tam stare gniazdo szpaków i ułatwia im wyjscie. W tego typu konstrukcji dla kawek znaleźlismy martwego jerzyka, budki trzeba było przerobić.
boo9 napisał/a:
Ale warunki raczej niekorzystne, wysokość wlotu około 1.5m nad tunelem foliowym, a z innych stron drzewa
To jest własnie w jerzykach i innych ptakach najlepsze, gdzieś mają instrukcje pisane przez ludzi :-)
boo9 napisał/a:
No i ta przestrzeń wewnętrzna 15x15cm, wydaje mi się trochę mało dla długich skrzydeł jerzyków, no i jak tutaj wychować młode w tym, przeca nie będzie miejsca na testowanie skrzydeł przez młode jerzyki.

znów naczytałeś się mądrych książek? w takich budkach od kilku lat mamy jerzyki w jednym z warszawskich parków, radzą sobie doskonale, zresztą w naturalnych dziuplach zazwyczaj jest ciaśniej. Jak zwykle człowiek mierzy wszystko swoja miarą i metraż tez by ptaszkom powiększył. Oczywiście robiąc budki dla jerzyków stosuje się większe wymiary, ale kontrolując rożne szczeliny w budynkach można sie mocno zdziwić, w jakich warunkach gniazdują, czasami opuszczenie czarki gniazdowej lub jej najbliższej okolicy grozi wypadnięciem piskląt, a jednak gatunek jeszcze nie wymarł. ;-)
http://forum.bocian.org.pl/viewtopic.php?t=3652
boo9 napisał/a:
Kupy się to nie trzyma co one 'widzą' w tej budce szpaka, 10m dalej 6 m nad ziemią, 16 budek jerzykowych pustych (jedna zajęta).

Budka dla szpaka została przez szpaki przetestowana i zajete potem przez jerzyki, taka sytuacja w Warszawie zdarzyła się juz kilkakrotnie, że budki obok zostały niezajęte. Ponieważ niema wielkiego naporu szpaków na budki wieszane na blokach, przestaliśmy produkowac budki jerzykowe "anty-szpacze" standardowy owalny otwór 5 cm nad podłogą dostatecznie szpaki zniechęca, ale cześć z nich wchodzi i tam własnie w pierwszej kolejności pojawiają sie jerzyki.
wieslawbaginski napisał/a:
Mogą tylko nocować.

to pierwszy krok do lęgów, u mnie na podwórku narazie od dwóch lat nalatuja na budki i nie maja zamiaru nawet nocować.

Boo9 ciesz sie z jerzyków, a jak chcesz im zrobić lepszą budkę to poczekaj jak odlecą, ale pamiętaj aby otwór wlotowy był w tym samym miejscu umieszczony na ścianie.
 
     
boo9 

Posty: 138
Wysłany: 2012-07-09, 22:42   

Budki jerzykowe zabezpieczyłem otworem anty-szpakowym bo jak na początku powiesiłem budki nad balkonem i normalne wloty owalne to szpaki tak zanieczyszczały mi balkon że nie szło wytrzymać.

Przerobię tą budkę jak jerzyki odlecą, dam extra deskę na otwór na zewnątrz aby nie zmniejszać metrażu lokalu szpakom i innym lokatorom.

Moje osobiste jerzykowe doświadczenia są prawie zerowe więc zamiast to wszystko odkrywać na własnej skórze zostaje mi tylko literatura co piszą inny na necie.

> Boo9 ciesz sie z jerzyków,
No niezły odjazd jest, zwłaszcza jak robią naloty 1.5m nad ziemią a człowiek stoi w ogrodzie dostaję lekko gęsiej skórki. Czy jest możliwe żeby doszło do kolizji z człowiekiem w takich nalotach ?
Pytam bo się zastanawiam co by było jakby tak się kolonia rozrosła do 5-8 par ?
Już teraz jak z jedną parą legową - jak przyleci 5-8 jerzyków to lepiej siedzieć w domu jak robią naloty w ogrodzie.

Dzieki basior za obszerne info.
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2012-07-10, 07:20   

boo9 napisał/a:
Czy jest możliwe żeby doszło do kolizji z człowiekiem w takich nalotach ?
raczej nie, człowiek za wolno się porusza :-)
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo