Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje ssaków 2012
Autor Wiadomość
Accipiter 
Dreptak bagienny


Posty: 2405
Skąd: Gierałcice(Opolskie)
Wysłany: 2012-01-17, 08:34   Obserwacje ssaków 2012

Chyba pora już wprowadzić pierwszą obserwację sierściuchów w tym roku :)

16.01.2012 Gierałcice
wspólnie z bratem obserwowaliśmy watahę dzików liczącą co najmniej 15 osobników. Na żerujące stado natknęliśmy się w lesie około godz 19.00. Mieliśmy całkiem dobrą widoczność mimo zachmurzonego nieba i opadów śniegu. Zwierzęta podchodziły momentami na kilkanaście metrów. Po jakimś czasie jeden z nich musiał nas wyczuć, głosem alarmowym sprowadził resztę stada "na ziemię". Dziki uciekły ale nie daleko, po chwili znowu je zobaczyliśmy w innej części lasu.
Po śladach było widać, że żer zaczęły dość wczesnie.
_________________
Paweł Wójcik

* http://pawelwojcik-fotoprzyroda.flog.pl/
 
 
     
heninsyn 

Posty: 277
Skąd: biezprizornyj
Wysłany: 2012-01-20, 20:02   

... małe skojarzenie ( 15.01. - stacja narciarska Rybno, pow. i gm. Łomża ) z muflonami ! :wink:

Rudel 11 saren schodzących z prawie górskich stoków na nadnarwiańskie mokradła, w pełnym śniegu - jakoś zdecydowanie mi się zwizualizowały z np. karkonoskimi muflonami.

---
Wprawdzie rzecz z ostatnich dni 2011r. , ale po raz pierwszy byłem tak blisko dziczej huczki, na moich ulubionych bagienkach i zaprawdę dźwięków nie zapomnę !
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-01-22, 11:39   

dzisiaj prawdopodobnie w nocy kuna zwedziła sikorką słonine wiem na 100% ze to kuna bo dziadek poznał ja po sladach a on sie nigdy nie myli ;)
 
     
Accipiter 
Dreptak bagienny


Posty: 2405
Skąd: Gierałcice(Opolskie)
Wysłany: 2012-01-22, 12:42   

17 stycznia na polach między Wierzbcem a Łąką Prudnicką widziałem stado saren liczące około 80 osobników. Zwierzyna była co prawda trochę rozproszona, sarny tworzyły rudle od kilku do 20 osobników, ale widok tylu zwierząt na jednym polu to i tak niezły obrazek, zwłaszcza, że dzisiaj bardzo rzadko widuje się tak liczne stada saren. Na szczęście w moich okolicach nadal jest możliwość obserwacji takich stad :)
_________________
Paweł Wójcik

* http://pawelwojcik-fotoprzyroda.flog.pl/
 
 
     
Accipiter 
Dreptak bagienny


Posty: 2405
Skąd: Gierałcice(Opolskie)
Wysłany: 2012-03-09, 19:22   

9.03.2012 Gierałcice
dzisiaj popołudniu na jednym z pól miałem okazję obserwować kunę leśną - to już kolejna taka sytuacja kiedy tego ssaka widuję na otwartej przestrzeni, z dala od wydawałoby się od jej "przypisanego" środowiska.
Wcześniej zwierz węszył na polu za gryzoniami, później musiał mnie wyczuć, uciekał i wspiął się na najbliżej rosnące tam drzewo, niewielką wierzbę.
Próbował mnie odstraszyć pomrukiwaniami i warczeniem, nie zabawiłem tam długo. zaledwie kilka minut po moim odejściu zwierzak zszedł na ziemię.



_________________
Paweł Wójcik

* http://pawelwojcik-fotoprzyroda.flog.pl/
 
 
     
Sławasz 

Posty: 228
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2012-03-10, 17:33   obserwacje ssaków 2012

Ja mam smutną obserwację. Co mogło zabić tę sarenkę ? U nas (Pomorze Zachodnie ) chyba takich większych drapieżników nie ma. Przychodzą mi na myśl tylko psy. Wieś była ok. 3 km.

DSC_0031.JPG
Plik ściągnięto 167 raz(y) 128,83 KB

 
     
Accipiter 
Dreptak bagienny


Posty: 2405
Skąd: Gierałcice(Opolskie)
Wysłany: 2012-03-10, 17:43   

Mógł to być pies, a może sarna padła w wyniku jakiejś choroby, z wycieńczenia...
truchło znalazły później padlinożercy i dokończyły dzieła.
_________________
Paweł Wójcik

* http://pawelwojcik-fotoprzyroda.flog.pl/
 
 
     
wieslawbaginski 

Posty: 1088
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2012-04-04, 19:39   

Ostatniej nocy widziałem mało płochliwego niedoliska na na trawniku, na bydgoskim osiedlu
mieszkaniowym Błonie.Z odległości ok.30 lekceważył obecność dość dużego psa na smyczy.
Pozdrawiam
 
     
Blanka34 

Posty: 78
Skąd: Kluczbork opolskie
Wysłany: 2012-04-07, 19:26   

Martwy borsuk. Opolskie, Kluczbork. Leżał 20m od drogi, ale na łopatce miał martwą pszczołę. Mógł paść np. przez ugryzienie owada, czy raczej to nie możliwe?

DSCN4209.jpg
Plik ściągnięto 150 raz(y) 83,39 KB

DSCN4208.jpg
Na łopatce widać martwą pszczołę.
Plik ściągnięto 155 raz(y) 87,57 KB

DSCN4207.jpg
Plik ściągnięto 152 raz(y) 91,41 KB

 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2012-04-09, 06:24   

Blanka34 napisał/a:
Mógł paść np. przez ugryzienie owada, czy raczej to nie możliwe?

Ja myślę, że potrącił go po prostu samochód! Wrzuć tę obserwację tutaj: kartoteka-przyrodnicza.pl i oczywiście dodaj zdjęcia!
_________________
TP Bocian
 
     
Accipiter 
Dreptak bagienny


Posty: 2405
Skąd: Gierałcice(Opolskie)
Wysłany: 2012-04-11, 19:02   

11.04.2012 Gierałcice:
3 zające - celowo wpisałem tutaj tą obserwację zważywszy, że od lutego nie widziałem w ogóle tego zwierza. Wypadało się pochwalić.

dzik - 3 krotnie widziany w ciągu 1,5 godziny :)
pierwszy wypłoszony z legowiska przy strumieniu duży odyniec,
chwilę później natknąłem się na watahę liczącą 11 dużych osobników i około 30 warchlaków.
Jeszcze wracając do domu w gąszczu mlodych świerków ponownie zobaczyłem odpoczywające stado: 2 duże lochy, 7 przelatków i około 20 warchlaków.



_________________
Paweł Wójcik

* http://pawelwojcik-fotoprzyroda.flog.pl/
 
 
     
Sławasz 

Posty: 228
Skąd: Szczecin
  Wysłany: 2012-04-11, 20:35   obserwacje ssaków 2012

Znalazłam wczoraj potrąconego przez samochód borsuka. Coś z tym trzeba robić, gdzieś zgłosić?

DSC_0410-001.JPG
Plik ściągnięto 144 raz(y) 85,59 KB

DSC_0404.JPG
Plik ściągnięto 141 raz(y) 93,18 KB

 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2012-04-11, 22:07   

Accipiter napisał/a:
3 zające

Może byś je tutaj wrzucił: kartoteka-przyrodnicza.pl ;) I nie tylko je, ale i inne ciekawostki , które masz w zanadrzu :)
_________________
TP Bocian
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2012-04-11, 22:09   

Sławasz napisał/a:
Coś z tym trzeba robić, gdzieś zgłosić?

Na pewno warto zapisać tę informację, aby nie zaginęła, tutaj: kartoteka-przyrodnicza.pl
_________________
TP Bocian
 
     
harrier 

Posty: 227
Wysłany: 2012-04-24, 17:30   

Trafiłem dziś przed południem na gronostaja i myślałem,że biegnie ze zdobyczą do 'gniazda' ale...-fot.-czyżby? przenosił mlode :?:

grono.jpg
Plik ściągnięto 32492 raz(y) 62,09 KB

gronostaj.jpg
Plik ściągnięto 32494 raz(y) 71,33 KB

 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo