Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje ptaków 2011
Autor Wiadomość
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-11-14, 21:04   

Znalazłem dziś martwego kopciuszka w stodole na belce, trudno odgadnać przyczynę jego śmierci, może został za długo ?, a w październiku były duże chłody. W każdym razie są to ptaki w stodole zadomowione, wchodzą przez spory otwór wycięty w szczycie . To co służy kopciuszkom stało się przyczyną niezłych perypeti młodego dziecioła zielonego. Jeszcze chyba w sierpniu, dostał się do wnętrza budynku, lecz przez kilka godzin nie mógł znaleść wyjścia i latał spanikowany po stodole.
 
     
Kuba 1991 

Posty: 66
Wysłany: 2011-12-03, 20:57   

Zachęcony artykułem na temat cietrzewia, postanowiłem sprawdzić populacje występującą na Kurpiach. Otóż wczesnym porankiem wybrałem się w miejsce potencjalnego bytowania tego gatunku. Będąc już na miejscu moim oczom ukazał się obszar objęty działalnością gospodarczą. Zacząłem przeglądać teren. Obserwacje prowadziłem z różnych miejsc przez dłuższy czas. Na początku nic nie skupiało mojej uwagi, lecz nagle dostrzegłem pewien punkt, który odróżniał się od otoczenia. Pomyślałem sobie nie to nie może być … i zacząłem dalej przeglądać teren, lecz wcześniejszy obrazek nie dawał mi spokoju. Po chwili moja uwaga zaczęła się skupiać na konkretnym miejscu. Napięcie było coraz bardziej odczuwalne. W odległości około 500 metrów zaczęła się wyłaniać sylwetka. Oczom ukazał się metalicznie ciemnogranatowy kogut z białą podskrzydłową pokrywą. W osłupieniu obserwowałem ptaka przez dobre pięć minut, próbując zmniejszyć dystans. Niestety ptak musiał mnie zobaczyć i wtedy w powietrze wzbiło się pięć osobników. Cztery koguty i jedna cieciorka. Lot ptaków był powolny i dosyć ociężały. Euforia była niesamowita. Moja pierwsza życiowa obserwacja cietrzewia.
Pozdrawiam.
http://www.ptop.org.pl/ak...ietrzewiem.html
 
     
Sławasz 

Posty: 228
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2011-12-04, 09:37   proszę o identyfikację

A czy to jest kapturka?

DSC_0005-1.JPG
Plik ściągnięto 152 raz(y) 121,68 KB

 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2011-12-04, 09:39   

Sławasz napisał/a:
A czy to jest kapturka?

Nie, to muchołówka szara!
_________________
TP Bocian
 
     
banbig 


Posty: 210
Wysłany: 2011-12-10, 18:43   

10.12.2011 Dolina Słudwi i Przysowy
Żuraw -17 w przelocie z zachodu na wschód
_________________
http://kalebasiak.pl
 
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-12-28, 18:58   

Moje grudniowe obserwacje:
We wsi, na polach i na skraju lasu - niewiele ptaków [las -trochę sikor i paszkotów, bażant; pola - czasem kruk, srokosz albo myszołów]

Wieś:
- dziecioł zielonosiwy - kika dni przebywał w pobliżu mojego domu, kuł na drzewach owocowych, zajadał jabłka, opukiwał dachy i stodoły.

Dokarmiam słonecznikiem w dwóch miejscach - korzystają:
bogatki, modraszki, s. ubogie i kowalik;
oraz pszenicą ziarnojady - wróble, mazurki, trznadle i sierpówki.

Dziś obserwacje, ok. 1 km. odcinek doliny rzeki Stobnica - rzeka płynie naturalnym korytem, zadrzewienia głównie wierzbowe; łąki, pola i nieużytki; szerokość doliny kilkaset metrów:
- bogatki - kilkanascie;
- kwiczoły - ok. 15;
- krzyżówki - 3;
- dziecioły duże - 2;
- gile - 3;
- sroki - 3
- kowalik, dzięciołek, dzwoniec, strzyżyk, zimorodek, sójka.
 
     
Sikorka 

Posty: 262
Wysłany: 2011-12-28, 21:45   

Anton napisał/a:

Dokarmiam słonecznikiem w dwóch miejscach - korzystają:
bogatki, modraszki, s. ubogie i kowalik;
oraz pszenicą ziarnojady - wróble, mazurki, trznadle i sierpówki.

Dziś obserwacje, ok. 1 km. odcinek doliny rzeki Stobnica - rzeka płynie naturalnym korytem, zadrzewienia głównie wierzbowe; łąki, pola i nieużytki; szerokość doliny kilkaset metrów:
- bogatki - kilkanascie;
- kwiczoły - ok. 15;
- krzyżówki - 3;
- dziecioły duże - 2;
- gile - 3;
- sroki - 3
- kowalik, dzięciołek, dzwoniec, strzyżyk, zimorodek, sójka.



Ja też od kilu dni dokarmiam. Od razu zaroiło się od sikor przed moim domem i zrobiło się raźniej. Na razie widać tylko modraszki i bogatki.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-12-29, 18:14   

No ja tez dokarmiam głownie daje słonecznik i orzechy wcześniej rozłupane do mojego karmnika zaglądają tylko sikory najwięcej bogatek a modraszek z 2 tylko ;(


A właśnie a co do sierpówek to mam pytanie czy sierpówki tworzą pary jednoroczne tzn na dany leg czy na całe zycie jak inne gołębie? Bo na przeciw okna z mojego pokoju rosnie jakiś iglasty osobnik i ostatnio pod nim zauwazyłen dos spora kupke odchodów a niedawno zauważyłem ze tam nocuja 2sierpowki czyżby para?
 
     
kamil6 


Posty: 130
Wysłany: 2011-12-29, 19:37   

Pliszek napisał/a:
A właśnie a co do sierpówek to mam pytanie czy sierpówki tworzą pary jednoroczne tzn na dany leg czy na całe zycie jak inne gołębie? Bo na przeciw okna z mojego pokoju rosnie jakiś iglasty osobnik i ostatnio pod nim zauwazyłen dos spora kupke odchodów a niedawno zauważyłem ze tam nocuja 2sierpowki czyżby para?


Od wielu lat obserwuje sierpówki i mogę Ci powiedzieć iż ptaki te "starają się" tworzyć pary na całe życie. Jednak bardzo szybko znajdują sobie partnera po śmierci wcześniejszego. Wspólne nocowanie par w okresie jesienno-zimowym to standard. Co noc wybierają to samo drzewo, baaa..nawet tą samą gałązkę. Jak mają późny lęg i młodziaki wyjdą z gniazda koniec października/początek listopada to też co najmniej do marca będą nocować przytulone razem z rodzicami :wink:
 
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-12-30, 09:46   

kamil6, dziękuje za informacje masz racje co dzien nocuja na tej samej gałązce;) a w lecie jakieś sierpówki miały leg na tym drzewie ale na samym szczycie myślę ze to te no ale mogę się mylić ;)
 
     
Sikorka 

Posty: 262
Wysłany: 2011-12-31, 10:19   

Sypie śnieg. Sikorki korzystają z jadłodajni. Czekam na inne ptaszki, ale jakoś na razie nie widać ich.
 
     
manitu 

Posty: 4
Wysłany: 2012-01-15, 10:16   

Sikorka napisał/a:
Sypie śnieg. Sikorki korzystają z jadłodajni. Czekam na inne ptaszki, ale jakoś na razie nie widać ich.

Ja niestety tej zimy również nie widziałam ani jednej. To samo zresztą z wróblami. Odnoszę wrażenie, że nagle zmiotło z powierzchni ziemi wszystkie wróble w okolicy, o czym zresztą napisałam w oddzielnym temacie :sad:
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2012-01-15, 17:53   

Sikorka napisał/a:
Sypie śnieg. Sikorki korzystają z jadłodajni. Czekam na inne ptaszki, ale jakoś na razie nie widać ich.

manitu napisał/a:
Ja niestety tej zimy również nie widziałam ani jednej. To samo zresztą z wróblami. Odnoszę wrażenie, że nagle zmiotło z powierzchni ziemi wszystkie wróble w okolicy...


Spokojnie! Zima, jak do tej pory, bardziej przypomina jesień - więc ptaki radzą sobie doskonale bez naszej pomocy :wink: Jak tylko mocniej sypnie śniegiem i chwyci mróz (i taka sytuacja utrzyma się nieco dłużej) na pewno zaroi się od nich w okolicy karmników :smile:
_________________
DM
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo