Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stawy w Kraśniczej Woli
Autor Wiadomość
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2011-03-19, 14:27   

Jednak ze względów rodzinnych 26 nieaktualny, proponuję nastepną sobotę - 2 kwietnia, dla częstszych bywalców jeszcze jeden termin ustalimy w tygodniu po 27 marca, bo roboty masa.
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2011-04-08, 14:37   

2 kwietnia czteroosobowa ekipa: Jacek, Robert, Robert i ja, zabezpieczyła rozkopaną okolice mnicha dolotowego do stawu Gegawa, poszły na to 4 przyczepy piachu. W poniedziałek dojechala zamówiona wczesniej ziemia gliniasta do uszczelniania grobli i w tą sobotę ciąg dalszy łopatologii stosowanej, zapraszamy.
fotki z 2.IV wkrótce.
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2011-04-13, 20:44   

2 kwietnia dwu osobowa ekipa rozwiozła w dziury na grobli Gęgawy 7 przyczep ziemi. Doskonałym wykrywaczem nor okazała się wyładowana po brzegi przyczepa, która pięknie zapadała się nawet tam gdzie bez problemu jeździł samochód, raz trzeba było wszystko wysypać aby ją ruszyć.
A gęsi oglądały nas z kopca piżmaków, błotniaki krążyły, perkozy rżały a na łąkach pojazdy kosmiczne geofizyków ryły głębokie koleiny...
Natomiast należą się podziękowania dla gminnych służb za usuniecie śmieci z dróg dojazdowych oraz zalegającego ponad rok eternitu. Trochę jeszcze foli wywianych ze składowiska powiewa w lesie, ale może też zniknie. :smile:

Kolejna akcja wkrótce, ale termin zależy od ilości chętnych, można się zgłaszać nawet na najbliższą sobotę - 16 kwietnia - wożenie ziemi, odkrzaczanie grobli, szukanie dziury w całym, itp.
_________________
www.ussuri.pl
 
     
michalwolowik 

Posty: 57
Skąd: Grodzisk Maz
Wysłany: 2011-04-27, 17:43   

2 płaskonosy na stawie bąk.
Poza tym, na Bąku i na Gęgawie po jednym bąku.
Kumaków masa, rzekotek sporo, ropuchy zielone już na chodzie.
Dziś widziałem pierwsze pliszki żółte i dymówki zaleciały. Dostałem także informację że dziś pojawiły się także rybitwy białoskrzydłe w liczbie 4.
Póki co na Gęgawie 2 perkozy rdzawoszyie i 4 pary gęgaw, czyżby wszystkie lęgowe?

No i hit dzisiejszego dnia: wydra.
Siedziałem rano w wodzie fotografując, podpłynęła najpierw 5m ode mnie na kopiec piżmaków, a później do mnie na 2.5 i tyle ją widziałem. Z ssaków to jeszcze bóbr na Gęgawie.
Poza tym, kręcą się 3 błotniaki stawowe: 2 samce i samica, noszą materiał na gniazdo: na Gęgawę i na Żurawia.
Dziś widziałem jednego żurawia robił przelot nad łąką i wrócił w okolice gniazda.
Głowienka i Cyranka siedzą na Gęgawie. W olsiku niedaleko tego stawu wczoraj koleżanka widziała Cyraneczki.
W lesie śpiewają już kapturki, pierwiosnki i nawołuje dzięcioł czarny.

Czajek trochę siedzi na polu przy 3 stawach, w jednej z kałuży na tym polu 2 samotniki.
A na Gęgawie na kopcu piżmaków poranny widok: 2 samotniki i kwokacz :-)

Pozdrowienia!

PS.: 3 na 5 budek na puszczyki nie zajętych. Jutro sprawdzę 2 kolejne.
_________________
Pozdrawiam, Michał Wołowik.
 
 
     
michalwolowik 

Posty: 57
Skąd: Grodzisk Maz
Wysłany: 2011-05-10, 11:45   

Szybkie sprawozdanie z 6 maja.
Nad stawem Gęgawa w jednej chwili były 4 kobuzy, polujące i żrące namiętnie ważki.
Poza tym masa śmieszek. Pierwsze, dla mnie, rybitwy czarne w tym sezonie.
Perkozrdzawoszyi siedzi już na gnieździe (na Łąkach Jaktorowskich namierzyłem 2 gniazda i 1 gniazdo dwuczubego), łyski również już zaczynają siedzieć. Sporo trzciniaków, trzcinniczków. Jerzyki w liczbie 7 nad Bąkiem, dodatkowo oknówki ok. 50 sztuk. Pierwszy śpiewak, cierniówka.
Nad ranem, w czasie robienia zdjęć na polu: 2 wilgi śpiewające w lesie, jeden samiec puszczyka nawołujący, pierwsze 2 pisklaki czajki. Bąki nadal nadające, w liczbie 2 (jeden z Bąka, drugi z Gęgawy). Poza tym, samotnik i brodziec piskliwy.

I boćki białe, sztuk 8 krążących nad stawami.
_________________
Pozdrawiam, Michał Wołowik.
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2011-05-11, 11:39   

dzieki Michał za obserwacje, kartoteka wszystko przyjmie.

Ptaki ptakami, ale bez grobli i urządzeń stawowych nie będzie wody ani ptaków, niestety ostatnio miało miejsce kilka mało przyjemnych wydarzeń, zacznę od końca:

pomiedzy 6 a 10 maja skradziono przy pomocy palników 15m rury stalowej o srednicy 40 cm, łączącej staw Rzekotka z Zapomnianym, tak więc niema obecnie możliwości napełnienia tego ostatniego. fotki ponizej i prośba jesli ktos wie dokładnie kiedy rura zniknęła lub widział coś to proszę o kontakt, o sprawie Nadleśnictwo powiadomiło Policję.

w okolicy Wielkanocy jakis półmózg lub zero mózg wypalił kilkaset metrów grobli na Gegawie, conajmniej jedno gniazdo krzyzowki sploneło, a ile innych zwierzakow lepiej nie mówić.

Ostatnio pojawiają sie nieuzgodnione z TPBocian ukrycia fotograficzne, wszelkie takie konstrukcje będą likwidowane gdyz przekroczyło to juz normy przyzwoitości, to są za małe stawy aby przy każdym oczku wodnym wśród trzcin były po 2 budy, koniec.
Ogólnie zresztą wchodzenie do stawu jest nie wskazane, tym bardziej w okresie lęgowym..., nawet my podczas liczeń ptaków tego nie robimy!

wczoraj quadowiec z panienką chcieli sie przejechać po łące obok stawu Błotniak..., utknął w rzeczce, przeprowadziłem kulturalną rozmowę edukacyjną, po której w przyspieszonym tempie wyciągali złoma prawie po pas w błocie, zmarnowały sie nowe dżinsy...

z pozytywów:
w kwietniu w dwie soboty rozwieziono prawie całą wywrotke ziemi w dziury po bobrach, dzieki za pomoc. Kierowca ciężarówki chcial dobrze i utknął w lesie na krzyżówce, dopiero spychacz go wyciagnął z opresji...

po telefonicznych interwencjach Urząd Miasta zorganizował sprzątanie smieci z poboczy dróg dojazdowych i z lasu, niestety są juz nowe na grobli Zapomnianego...

No i to tyle z frontu, cieszą nowe zgłoszenia wolontariuszy gotowych do pomocy na stawach, wkrótce trzeba bedzie dla wszystkich zorganizować spotkanie szkoleniowe na stawach, może nawet w najbliższą sobotę?
PS i jeszcze jedna niespodzianka, ale o tym wkrotce :cool:

rura1.jpg
ktokolwiek wie...
Plik ściągnięto 216 raz(y) 48,21 KB

rura2.jpg
była i niema
Plik ściągnięto 223 raz(y) 29,3 KB

ziemia1.jpg
ups...
Plik ściągnięto 218 raz(y) 33,98 KB

ziemia2.jpg
det w akcji
Plik ściągnięto 208 raz(y) 50,55 KB

naprawa1.jpg
naprawa skarp przy mnichu dolotowym na Gegawie
Plik ściągnięto 226 raz(y) 33,84 KB

naprawa2.jpg
naprawa skarp przy mnichu dolotowym na Gęgawie
Plik ściągnięto 209 raz(y) 40,89 KB

_________________
www.ussuri.pl
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2011-05-18, 00:36   

Wczoraj na stawie Gęgawa, przypadkowa obserwacja pary gęgaw i 4 młodych juz wielkości zblizonej do krzyżowki :-)
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Jerzyk 
ornitolog


Posty: 332
Skąd: Środa Wlkp.
Wysłany: 2011-05-18, 22:18   

hehe, u siebie też właśnie dzisiaj się dziwowałem, że te młode takie giganty już :lol: chyba na drożdżach je pędzą :green:
 
     
michalwolowik 

Posty: 57
Skąd: Grodzisk Maz
Wysłany: 2011-06-19, 16:32   

W temacie pójdźkowym nie wiem czy są młode, czy nie. Okres sesyjny nie pozwala na kontrolę. Ale w środę ogarnę temat ;-)
Natomiast z nie ptasich spraw. Nasza lisia rodzinka jest liczna. W tym roku 5 młodych :O Z czego, z tej bandy obserwowanych nicponi jeden jest wyraźnie większy. Adopcja?
_________________
Pozdrawiam, Michał Wołowik.
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2011-06-29, 16:48   

W temacie około pójdźkowym :wink: to tamtejsze boćki maja piatke młodych, podobnie te w Osinach na pierwszym słupie i w Stanisławowie (wszystkie zaobraczkowane), widac okolica dobrze im słuzy, gorzej transformatory na ktorych giną - dostałem przedwczoraj obrączke po bocianie z gniazda przy stawach.

Natomiast na stawach kiepsko, wyschły juz wszystkie dopływy, a łabędzie mają po 6 młodych, na Bąku wszystkie szare a na Gegawie dwójka białych "polskich". Wody narazie jest troche, mam nadzieje ze wystarczy lub popada porządnie...
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2011-07-07, 12:55   

W poniedziałek woda znów pojawiła sie w rzeczce i rowach zasilających stawy, a po wczorajszej ulewie juz porządnie płynie i jest szansa na wyrównanie ubytków wody po tej malej suszy :smile:
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Namor 


Posty: 662
Skąd: Europa
Wysłany: 2011-07-17, 21:36   

Dzisiaj okolice Kraśniczej Woli botanicznie. Łąka storczykowa, której los wydawał mi się niezagrożony [od lat pasły się na niej krowy], już nie istnieje. Rośnie za to piękna kukurydza.

Spotkałem za to znane mi wcześniej 2 stanowiska goździka pysznego [roślina chroniona wymagająca ochrony czynnej], krwiściąg lekarski, oman wierzbolistny itp.

Goździk pyszny.JPG
Plik ściągnięto 12279 raz(y) 93,38 KB

Oman wierzbolistny.JPG
Plik ściągnięto 12279 raz(y) 82,05 KB

Krwiściąg lekarski.JPG
Plik ściągnięto 12279 raz(y) 99,3 KB

 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2011-07-18, 21:18   

Namor napisał/a:
Łąka storczykowa

Która to łąka?

Dziś po południu, tuż przed burzą, która krążyła gdzies w okolicy pieknie sie odzywał bączek na stawie Błotniak, w zasadzie warunki tu mają idealne ale brak było stwierdzeń. Ponadto para rybitw rzecznych żerująca na Gęgawie. A w piątek dostałem info o obserwacji w tym roku trzech bawiących sie razem wydr na Gęgawie, biorąc pod uwagę ostatnio stałą prawie obecność wędkarzy nie dziwi to zbytnio :-)
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Namor 


Posty: 662
Skąd: Europa
Wysłany: 2011-07-18, 22:19   

Basior napisał/a:
Która to łąka?


Idąc od wysypiska w stronę Grabnika pierwsze pole za lasem po prawej stronie [teraz kukurydza].
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2011-07-22, 15:26   

21 lipca w samo południe gościliśmy na stawach grupę 6 osób z Żyrardowa, która postanowiła sowicie zaopatrzyć sie w ryby. Przez jednego z naszych ludzi została zaalarmowana policja i straż miejska, szybka akcja mundurowych i tajnych służb doprowadziła do ujęcia wszystkich sprawców. Zarekwirowano agregat do połowu ryb, dwa pontony, wędki i inny sprzęt służący do łamania prawa. Dwie osoby obsługujące agregat zostały zatrzymane do wyjaśnienia, pozostali po przesłuchaniu wypuszczeni.

Przypominamy, że stawy te sa dzierżawione przez TP Bocian od Nadleśnictwa Chojnów w celach ochrony przyrody, a nie gospodarki rybackiej i połowy są tu niedozwolone.
Natomiast dotychczas w przypadku wędkarzy stosowano jedynie pouczenie, użycie przez kłusowników agregatu i pływanie po całym stawie wywołało zdecydowaną reakcję.

klusoleimund[1].jpg
czynnosci trwają
Plik ściągnięto 12172 raz(y) 18,04 KB

klusolponton[1].jpg
powrót prosto w ręce Policji
Plik ściągnięto 12172 raz(y) 21,18 KB

rybki[1].jpg
łupy, prawdopodobnie czesc ryb zostala ukryta
Plik ściągnięto 192 raz(y) 37,83 KB

rybki2[1].jpg
łupy
Plik ściągnięto 185 raz(y) 44,02 KB

_________________
www.ussuri.pl
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo