Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marfu
2007-05-09, 16:10
Budki lęgowe
Autor Wiadomość
Aragorn 


Posty: 75
Skąd: Dolnyśląsk
Wysłany: 2011-06-28, 13:56   

Pliszek, taka kolej losu. U mnie muchołówka szara też straciła lęg, ale tu nie wiem co się stało. Jak wykluły się młode to wcale nie chodziłem w okolice gniazda żeby nie płoszyć. Wiem jedynie, że lęgu nie zrabował żaden drapieżnik, gdyż zdechłe młode leżą w gnieździe. Może dorosłe coś złapało i zeżarło... Lecz na pociechę mam kilka innych wiadomości. Małe pustułki rosną jak na drożdżach, jeszcze tydzień albo półtora i będą wylatywały. Bogatka karmi już drugi lęg, szpaki spod dachu też już niedługo wylecą, bo już powoli wychodzą do rynny. A i w lesie pełno podlotów różnego typu.
 
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-07-11, 15:43   

Wczoraj bogatki opusciły budkę 8 sztuk ;) niewiem jakim cudem ale samicy udalo wychowac sie wszystkie maluchy!
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-07-12, 20:01   

No widzisz!
Pewnie było dużo pokarmu w okolicy.
U mnie bogatki karmią drugi lęg w budce B, w której w maju młode wychowały szpaki.
Pozdrawiam.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-07-13, 10:16   

Anton napisał/a:
No widzisz!
Pewnie było dużo pokarmu w okolicy.
U mnie bogatki karmią drugi lęg w budce B, w której w maju młode wychowały szpaki.

Bardzo sie ciesze ze samicy udało sie wychowac wszystkie maluchy!
Ja juz mam po legach powyczyszczałem budki z 2 legu bo tylko 2 byly zajete a wiedzialem ze sikory na 100% wyfruneły teraz znow czekac na sezon 2012!
Ale w oborze mam caly czas legi jaskolek jedne odlatuja z gniazda 2 znow kluja sie i tak wkołko!

ANTON a twoje sikory w budce B sa juz duze?
A mam pytanie czy jest szansa na 3 leg albo juz za pozno?
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-07-13, 19:24   

Pliszek napisał/a:
ANTON a twoje sikory w budce B sa juz duze?
A mam pytanie czy jest szansa na 3 leg albo juz za pozno?

Młode mają ok. tygodnia, bogatki lubią zająć wygodną budkę B, o ile szpaki im pozwolą, co w kwietniu rzadko się zdarza, co innego teraz w lipcu.
Nie, nie sądzę by mogły odbyć 3 lęg, bogatka wyprowadza 1-2 lęgi w roku
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-07-14, 19:55   

Pliszek napisał/a:
Ale w oborze mam caly czas legi jaskolek jedne odlatuja z gniazda 2 znow kluja sie i tak wkołk

Zazdroszczę ci tych dymówek, ja mam tylko jedną parę i cieszę się z tego, bo w wiosce nie gnieździ sie teraz wiecej jak kilkanaście par, po najwyżej jednej parze w budynku.
Ja teraz buduję nowe budki, przerobiłem też 3 budki D , które wisiały kilka lat w lesie nie zajęte, poprzez przecięcie w poprzek i zwężenie otworu, na 6 budek o wymiarach wnętrza ok. 20/20 cm. i uzyskałem coś w rodzaju tzw. budek dla kowalika.
Przerobiłem też na próbę 8 budek A na budki przeciwkoszatkowe, poprzez obicie przedniej scianki blachą, jeśli przyniesie to skutek i koszatki nie będa zagrażać lęgom ptasim przerobię tak inne budki. Koszatki u mnie, z roku na rok są coraz większym zagrożeniem dla lęgnących sie w budkach sikor.
 
     
Piotreczek 


Posty: 164
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2011-07-15, 07:16   

Witaj Anton,
Skąd wiesz że to koszatki wyjadają lęgi sikor? Może coś innego. U mnie w budkach powieszonych w lesie część budek zajmują orzesznice. Nie wiem czy one też są zagrożeniem dla ptaków.
 
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-07-15, 09:43   

Anton napisał/a:
Zazdroszczę ci tych dymówek, ja mam tylko jedną parę i cieszę się z tego, bo w wiosce nie gnieździ sie teraz więcej jak kilkanaście par, po najwyżej jednej parze w budynku.

Ja tez bardzo sie ciesze ze mam jaskółeczki;) Ja mam tylko 12 gniazd pozajmowanych na 19. Ale to i tak pocieszająca liczba;) W mojej miejscowości jaskółek dymówek i oknówek jest strasznie dużo z czego się ogromnie ciesze! tylko oknówki nie wiem co się z nimi stało miałem ok30 gniazd i co roku były pozajmowane prawie wszystkie (- +) 26-27 a w tym roku tylko 2 PARY nie wiem co się z nimi stało;(
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-07-15, 12:56   

Piotreczek napisał/a:
Skąd wiesz że to koszatki wyjadają lęgi sikor?


Piotr - na gorącym uczynku nie złapałem ale są różne poszlaki, np. skontrolowałem w maju kilka budek i w jednej siedziała koszatka na gnieździe bogatki usłanej lotkami i innymi szczątkami podrośniętych piskląt sikory, myślę ze kuna wywlokła by po prostu młode przez otwór na zewnątrz. Poza tym, w literaturze spotyka sie stwierdzenia, że koszatki pladrują lęgi ptasie.
Zauważyłem też , że liczba koszatek w moich budkach rośnie z roku na rok, być może za przyczyną owych budek , gdzie koszatki znajdują wygodny lokum i bezpieczne miejsce wychowu młodych, masowo zajmują budki właśnie teraz, są w niemal każdej budce i młode rodzą najczęściej w sierpniu, tak że część legów sikory zdąża wyprowadzić , co stwierdzam obserwujac stadka sikor w pobliżu budek, część natomiast uważam że niszczą koszatki. Zamierzam przerobić wiekszość budek na "przeciwkoszatkowe" , a część przestosować tylko dla koszatek.
Orzesznice, w odróżnieniu od koszatek spotykam w budkach już od wiosny, nie są one liczne i nie są dla ptaków zagrożeniem [ według literatury]
Popielice są jeszcze rzadsze, lubią wieksze budki, np. B , a w budkach A powiekszają sobie wnętrze rozgryzając od wewnątrz ścianki.
Pozdrawiam.
 
     
Modry1994 
Ehhh natura ;)


Posty: 147
Skąd: Łobez
Wysłany: 2012-03-23, 19:36   

Kiedy szpaki budują gniazda? Do mojej budki przymierzają się ciągle. Nawet co jakiś czas przyniosą materiał. Samiec ciągle śpiewa nad budką ale jest tylko on. Dwa ptaki widzę tylko raz, dwa razy dziennie. Później samiec śpiewa sam na antenie. Jak to zinterpretujecie?
_________________
"To nie Ziemia jest własnością człowieka, ale człowiek jest własnością Ziemi"
 
 
     
Władysław Kłak 

Posty: 135
Skąd: Bytom-Żelazo
Wysłany: 2012-04-01, 10:11   

Modry1994 napisał/a:
Kiedy szpaki budują gniazda? Do mojej budki przymierzają się ciągle. Nawet co jakiś czas przyniosą materiał. Samiec ciągle śpiewa nad budką ale jest tylko on. Dwa ptaki widzę tylko raz, dwa razy dziennie. Później samiec śpiewa sam na antenie. Jak to zinterpretujecie?


U mnie podobnie i w końcu jakąś samiczkę namówi i ta zostanie.
Jest i tak ze szpak czeka na swoją partnerkę aż ta przyleci, wojna jest wtedy miedzy samczykami o lokal.

Podobnie jest z jaskółkami (dymówki) w maju. Naoglądam się tego jego zachwalania garażu i wyboru miejsca i czasem dopiero pod koniec czerwca jakaś się zdecyduje na to miejsce.

Tak ja to zaobserwowałem, może ktoś ma inne zdanie.
_________________
władek
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-04-03, 18:41   

Dzisiaj zauwazyłem jak sikory buduja gnizdo w budce ktora wisi na altance ;)
 
     
piotrk 

Posty: 31
Skąd: Zielonka k.Byd
Wysłany: 2012-04-06, 20:37   

Witam u mnie dziś bogatki rozpoczęły budowę gniazda:)
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-04-07, 09:22   

Wczoraj zauważyłem ze bogatki buduja gniazdo w budce dla szpaka otóż czy moge przybic na przednia ściankę klocek z otworem 3,5cm aby szpaki nie przegoniły sikor czy mam zostawić tak jak jest ? jeśli przybije to nie spłoszę sikor co mam zrobić?
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2012-04-07, 17:06   

Pliszek napisał/a:
czy moge przybic na przednia ściankę klocek z otworem 3,5cm aby szpaki nie przegoniły sikor czy mam zostawić tak jak jest ?

Lepiej teraz już nie kombinuj. Pozostaw bieg wydarzeń przyrodzie. Skoro budka przeznaczona była dla szpaków, to trudno jak bogatki dostaną eksmiję... (o ile dostaną!)
_________________
TP Bocian
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo