Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marfu
2006-03-26, 19:48
Ochrona pustułki
Autor Wiadomość
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2010-11-10, 16:21   

Przed końcem roku postaramy się na stronie zamieścic wyniki tegorocznych działań terenowych.
_________________
TP Bocian
 
     
PePe 


Posty: 234
Skąd: W-wa i okolice
Wysłany: 2010-11-14, 14:56   

Witam serdecznie po dłuższej przerwie. Mirku, a pamiętasz w tych statystykach o kunie leśnej zamieszkującej budkę w rejonie Latowicza? Tam, muszę przyznać, po raz pierwszy przy "budkowym zajęciu" się przestraszyłem. Kuna postanowiła zwolnić swoje schronienie dopiero, gdy byłem 0,5 - 1 m poniżej.
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2010-11-14, 22:04   

PePe napisał/a:
Mirku, a pamiętasz w tych statystykach o kunie leśnej zamieszkującej budkę w rejonie Latowicza?

Niestety nie pamiętam. :sad: Najlepiej, gdybyś sprawdzonym już sposobem wpisał wyniki obserwacji do kartoteki on-line!
_________________
TP Bocian
 
     
Piotreczek 


Posty: 164
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2010-12-15, 14:16   

Mam pytanie odnośnie lokalizacji budki dla pustułki.
Chciałbym powiesić jedną budkę na dachu bloku 4 piętrowego. Mogę ją przymocować tylko do murowanego komina (wentylacyjnego). Do powierzchni dachu będzie tylko 0,5m. Czy można tak zamocować budkę czy lepiej na ścianie zewnętrznej?
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2010-12-15, 17:01   

Muszę znać jeszcze odpowiedź na kilka pytań...
1. Czy ten blok 4-piętrowy jest na peryferiach miasta?
2. Czy w sąsiedztwie są wyższe bloki?
3. Czy w okolicy widujesz pustułki?

Generalnie najlepiej, jeśli pod budką jest przepaść, czyli ściana szczytowa!
_________________
TP Bocian
 
     
Piotreczek 


Posty: 164
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2010-12-16, 10:10   

Odpowiadam na pytania
1. Tak
2. Nie
3. Tak

Kilka lat temu pustułki gnieździły się w tym bloku i sąsiednim. Było to przed termomodernizacją. Od dwóch lat nie widziałem aby odbywały się tam lęgi ale ptaki widuję dość często. Nie wiem czy uda mi się uzyskać zgodę od administracji aby powiesić budkę na ścianie szczytowej, dlatego pomyślałęm o tym kominie.
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2010-12-16, 18:14   

Piotreczek napisał/a:
Kilka lat temu pustułki gnieździły się w tym bloku i sąsiednim.

To zmienia postać rzeczy, ale na kominie nie wieszaj - tylko ściana szczytowa na ostatnim piętrze powinna wchodzić w grę. I postaraj się o solidną budę! ;) Jak dobrze zagaisz to administracja powinna się zgodzić!
_________________
TP Bocian
 
     
PePe 


Posty: 234
Skąd: W-wa i okolice
Wysłany: 2010-12-18, 13:11   

Cytat:
I postaraj się o solidną budę! Jak dobrze zagaisz to administracja powinna się zgodzić!


Zwróć na to co pisał Mirek szczególną uwagę. Lokalizacja na ścianie szczytowej oznacza, że to co odpadnie z budki, bądź cała budka, może kogoś zranić lub nawet zabić spadając z 4 pięter na głowę. Zwłaszcza jeśli mocowanie budki do ściany będzie zbyt słabe np. z powodu zamocowania kołków rozporowych jedynie w miękiej, słabej warstwie izolacyjnej elewacji budynku.
 
     
Piotreczek 


Posty: 164
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2010-12-18, 16:38   

Na ścianie szczytowej tego bloku jest kilka małych kwadratowych otworów (jakby małe okienka albo wywietrzniki). Otwory te prowadzą do stropodachu. Kiedyś były otwarte i udostępnione dla ptaków ale po ociepleniu budynku zostały zamknięte. Wolałbym powiesić budę wewnąrz budynku i otworzyć jakoś ten otwór wentylacyjny.
Piszecie że mam dobrze zagaić w administracji, ale jak dokładnie to zrobić. Jakich argumentów używać. Są może jakieś materiały pomocnicze albo ulotki?
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2010-12-18, 17:26   

Piotreczek napisał/a:
Są może jakieś materiały pomocnicze albo ulotki?

Podaj na moje pw swój adres!
Mam nadzieję, że czytałeś o pustułce na naszej bocianiej stronie?!
_________________
TP Bocian
 
     
Aragorn 


Posty: 75
Skąd: Dolnyśląsk
Wysłany: 2011-01-02, 11:40   

No i jak Mirek będzie z tym zestawieniem cało rocznym lęgów pustułek, miałeś się postarać przed końcem roku, a to już 2 i nic :razz:

Piotreczek zawsze możesz użyć argumentacji, że na osiedlu będzie mniej myszy, ale to będzie naciągane, bo pustułki raczej będą polowały poza miastem. Bardziej konkrety może być argument, iż pustułki są ptakami bardzo nieprzyjacielsko nastawione do różnego typu ptaków krukowatych. Z doświadczenia wiem, że sroki i kawki w pobliżu gniazda pustułki nie mogą czuć się bezpiecznie i raczej omijają najbliższą jego okolicę. U mnie na cmentarzu w okresie lęgu sroki pojawiają się bardzo rzadko.
 
 
     
Piotreczek 


Posty: 164
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2011-01-15, 19:36   

Dwie budki dla pustułek mam już zrobione. Jeszcze tylko muszę je pomalować i jakąś papę lub wykładzinę na daszek założyć. Te dwie budki raczej będą wisiały na drzewach. Na budynek jeszcze zrobię jedną lub dwie.
Od Mirka dostałem materiały informacyjne na temat pustułek - dziękuję bardzo.
Jeśli ma ktoś wzór pisma jakie można złożyć w administracji o zgodę na powieszenie budek to bardzo proszę o przesłanie na priv. Jeśli nikt nie ma to będę musiał sam coś wymyślić. Pozdrawiam

 
 
     
Aragorn 


Posty: 75
Skąd: Dolnyśląsk
Wysłany: 2011-01-15, 22:04   

Pamiętaj o wyściółce ze żwiru.
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2011-01-16, 07:00   

Aragorn napisał/a:
Pamiętaj o wyściółce ze żwiru.

Żwir jest zbyt drobny i może z czasem wylecieć przez szczeliny pomiędzy deskami, gdy budka wyschnie - polecam tłuczony kamień!

Piotreczek napisał/a:
Jeśli ma ktoś wzór pisma jakie można złożyć w administracji o zgodę na powieszenie budek to bardzo proszę o przesłanie

Najpierw pójdź i porozmawiaj w Spółdzielni, bo jak złożysz samo pismo to mogą Ciebie zignorować. W razie czego Ci pomogę uzasadnić!

Jeszcze o budkach...
Wyglądają całkiem nieźle, ale wydaje mi się, że użyłeś zbyt mało gwoździ! Proponuję Ci zastosować mały test - zrzuć gotową budkę na beton z wysokości kilku metrów - jeśli się nie zdeformuje, to ok. Jeśli jednak się zdeformuje, to musisz podobijać gwoździ, a najlepiej zastosuj wkręty! Jak nie masz wkrętarki, to kup takie skręcane lekko gwoździe (nie wiem fachowo, jak się na nie mówi), ale w sklepie będą wiedzieć!
Jeśli zaś chodzi o przykrycie daszka, to niech papa (może być też blacha lub gumoleum) zachodzi na boczne i tylną ściankę, a zastosowane gwoździe (papiaki) powinny mieć podkładki!
_________________
TP Bocian
 
     
Piotreczek 


Posty: 164
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2011-01-16, 09:17   

Mirku, gwoździ prawie wcale tu nie ma. Wszystko jest na wkrętach, co najmniej dwa wkręty na deskę. Te deski które widać z przodu są wpuszczone i przykręcone z boku. Mogę zrobić zdjęcie z boku lub z góry, wtedy będzie widać wkręty. Wkrętarkę kupiłem specjalnie do budowy budek oraz wiele innych narzędzi. Zrobię jeszcze ten test rzucania budki.
Jeśli chodzi o papę na daszek, to mam taką którą trzeba grzać i wtedy przykleja się do daszku. Nie wiem czy taka będzie odpowiednia, bo może wydzielać jakieś zapachy. Na krawędziach oczywiście będzie przybita gwoździami.
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo