Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sezon polowań na kaczki
Autor Wiadomość
Andrzej 

Posty: 85
Skąd: Poznań
  Wysłany: 2009-08-15, 12:38   Sezon polowań na kaczki

Dziś (15 sierpnia) rozpoczyna się sezon polowań na niektóre gatunki ptaków - w tym łyski i kaczki.
Ponieważ w polskich warunkach czernice i głowienki (a czasem także łyski) wciąż wodzą młode, tak wczesne rozpoczynanie polowań jest jednoznacznie sprzeczne z dyrektywą ptasią UE. Powinno być przesunięte co najmniej o miesiąc, a w miejscach, gdzie znajdują się kolonie rybitw (np, niekóre białowąse wciąż siedzą na jajach!) - nie powinno zaczynać się przed 1 X.

Więcej inforacji TUTAJ
 
     
ZaP 
Harris user


Posty: 745
Skąd: z nienacka
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2009-08-16, 20:36   

jestem myśliwym i też mało mi się podoba strzelanie do kaczek juz teraz, krzyżówki z powtarzanych lęgów mają jescze mlode... ale niestety loby mysliwkie jest jakie jest. Zaczął się także sezon na grzywacze a tych już prawie w POlsce nie ma o tej porze roku bynajmniej na polnocnym mazowszu i podlasiu... i gdzie tu sens ??
_________________
--
http://drapole.pl
 
 
     
ornitopter 
ornitopter

Posty: 205
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: 2009-08-17, 07:04   

Niedobrze, dwa dni temu widziałem w znanym mi gnieździe grzywacza wysiadującego ptaka.
_________________
ornitopter
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2009-08-17, 07:44   

Z tego co mi wiadomo sezon lęgowy grzywacza w miastach pd.-zach. Polski trwa aż do końca września. Myślę, że i w Siedlcach część par ma jeszcze w gniazdach jaja lub pisklaki. Wczoraj sporo grzywaczy kręciło się po parku Aleksandria!
_________________
TP Bocian
 
     
Namor 


Posty: 662
Skąd: Europa
Wysłany: 2009-08-17, 08:39   

Mirek napisał/a:
Z tego co mi wiadomo sezon lęgowy grzywacza w miastach pd.-zach. Polski trwa aż do końca września.


Cytat:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA 1)
z dnia 16 marca 2005 r.
w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne

18) gołębie grzywacze - od dnia 15 sierpnia do dnia 30 listopada;
 
     
Jasińska 
accept

Posty: 5
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2009-08-17, 10:19   

Jestem pierwszy raz na Forum, witam serdecznie. Parę słów o wczorajszym polowaniu na kaczki na stawie w mojej okolicy: nielotne łabędzie w panice kryjące się po trzcinach, płoszone przez psy myśliwskie. Przerażone perkozy. Coś z tym trzeba zrobić - czy nie ma na to żadnego prawa?
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2009-08-17, 16:36   

Jasińska napisał/a:
Coś z tym trzeba zrobić - czy nie ma na to żadnego prawa?

Jeśli Minister Środowiska nie wyda stosownego rozporządzenia to chyba się nie da. Chyba, że wyedukuje się miejscowych myśliwych, aby zaczynali polować później :neutral:
Można jeszcze powołać rezerwat przyrody - ale to długa i ciężka droga...
_________________
TP Bocian
 
     
Jasińska 
accept

Posty: 5
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2009-08-17, 17:23   

Trochę weselej, choć faktu nie zmienia: znalazł się szósty młody łabędź, który od wczorajszej strzelaniny przepadł gdzieś, pewnie przerażony w trzcinach siedział. Cały dzień szukaliśmy. Rozmawialiśmy z PZŁ - w odpowiedzi usłyszeliśmy śmiech i kpiny, z policją - jeżeli łabędź się nie znajdzie, to będą interweniować. OTOK przekonuje, że nawet jeżeli żadnemu ptakowi chronionemu nic się nie stanie, to naruszony został punkt rozporządzenia wykonawczego do ustawy o ochronie przyrody, mówiący, że nie wolno świadomie płoszyć ptaków prawnie chronionych. Liga Ochrony Przyrody obiecała zająć się sprawą w następnym tygodniu. Zobaczymy, czy coś to pomoże. Ale to wszystko nie zmienia faktu...... Penetrowałam ostatnio internet i stwierdzam, że niezmiernie mało pisze się na temat sierpniowych polowań na kaczki i łyski. Zupełnie nic nie znalazłam o tym, gdzie wolno polować (poza oczywistą sprawą odległości od zabudowań). Proszę o jakiś link. Jeżeli ktoś ma ochotę obejrzeć, o które łabędzie chodzi, zapraszam na blog fotograficzny: fotoblog.accept.pl, na którym umieszczane są zdjęcia łabędzi od wyklucia do odlotu. Teraz są na etapie "prostowania skrzydeł". Serdecznie pozdrawiam forumowiczów.
 
     
Namor 


Posty: 662
Skąd: Europa
Wysłany: 2009-08-17, 21:32   

Mój post z bliźniaczego tematu forum przyroda:
Cytat:
Dodam jeszcze, że szczytem hipokryzji [a może schizofrenii?] jest utworzenie obszarów Natura 2000, dla ochrony ptaków w okresie przelotów, m.inn. gęsi zbożowej i białoczelnej, i jednocześnie zgodne z prawem polowanie na te gatunki od 1 września. Po jaką cholerę robić te obszary naturowe (no chyba, żeby myśliwi mieli do czego strzelać). Dla mnie te dwie sprawy są nie do pogodzenia.

Chodzi mi o strzelanie do gęsi na terenie tychże obszarów Natura 2000.


Jasińska napisał/a:
Zupełnie nic nie znalazłam o tym, gdzie wolno polować (poza oczywistą sprawą odległości od zabudowań). Proszę o jakiś link.


http://www.pzlow.pl/palio...Sum=-1889215987
 
     
wieslawbaginski 

Posty: 1088
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2009-08-17, 21:40   

Mirek napisał/a:

Można jeszcze powołać rezerwat przyrody - ale to długa i ciężka droga...

Dlaczego? Teraz nie powołuje ich ministerstwo.
Pozdrawiam,
 
     
Jasińska 
accept

Posty: 5
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2009-08-17, 23:47   

Namor, mam chyba z oczami coś, bo w tych aktach, które podany link mi wyświetlił nie znalazłam zdań typu: "zabrania się urządzania polowań na ptactwo wodne na obszarach, gdzie znajdują się gatunki prawnie chronione z osobnikami młodymi". Albo: "niedopuszczalne jest urządzanie polowań z psami, jeżeli mogłyby one płoszyć młode osobniki z gatunków objętych ochroną". Albo: "Miejsce polowania musi być każdorazowo przed polowaniem dokładnie skontrolowane w celu wykluczenia obecności w nim gatunków prawnie chronionych". Utopia? Jestem rozgoryczona. Na osłodę zdjęcie sprzed trzech miesięcy łabędzi, o które bój. Dziś dumnie machają skrzydłami i są tuż tuż przed nauką latania. Za miesiąc będą już samodzielne.
 
     
mazur 

Posty: 148
Skąd: Giżycko
Wysłany: 2009-08-21, 15:54   

Jestem sympatykiem łowiectwa ale nie miałbym nic przeciwko by sezon polowań zaczynał się miesiąc później a trwał o miesiąc dłużej. Wczoraj widziałem młode łyski.
Za to rzeczą która mnie bardziej smuci jest to że na rozkładach trafiają się także cyraneczki.
 
 
     
wieslawbaginski 

Posty: 1088
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2009-08-21, 22:57   

mazur napisał/a:
nie miałbym nic przeciwko by sezon polowań zaczynał się miesiąc później a trwał o miesiąc dłużej. Wczoraj widziałem młode łyski.

Proponuję zajrzeć tu:
http://www.salamandra.org...&catid=36:prawo
i tu:
http://www.kp.org.pl/inde...=391&Itemid=353
a tu niekoniecznie:
http://www.salamandra.org...&catid=50:ptaki
Pozdrawiam.
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2009-08-23, 06:53   

mazur napisał/a:
Wczoraj widziałem młode łyski.

A ja wczoraj odwiedziłem dwa kompleksy stawów koło Łosic. Łyski owszem widziałem, ale już z dużymi młodymi. Widziałem ponadto kilka rodzin perkozków - rodzice karmili żebrzące o pokarm młode.
Cytat:
Za to rzeczą która mnie bardziej smuci jest to, że na rozkładach trafiają się także cyraneczki.

Na stawach było też trochę dzikich kaczek - kompletny brak grążyc. Najwięcej było przelotnych cyraneczek, były też grupki cyranek, rożeńców i płaskonosów. Krzyżówek było zaledwie kilka!
O tej porze trudno jest rozpoznawać gatunki kaczek, bo są w szatach spoczynkowych. Sadzę, że nagminnie strzela się do gatunków prawnie chronionych!
_________________
TP Bocian
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2011-08-01, 14:39   

15 sierpnia sie zbliża, coś się zmieniło, sa jakieś nowe projekty rozporządzeń? Może jakaś symboliczna akcja protestacyjna?
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo