Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Grzyby do oznaczenia
Autor Wiadomość
Anna Kujawa 
Ania K.

Posty: 41
Skąd: Turew
Wysłany: 2006-03-17, 14:07   

Właściwie nie ma, ale zawodowcy mają tą paskudną cechę, że dopóki nie sprawdzą to sie nie "podpiszą". Po popatrzeniu na zarodniki z czystym sumieniem "wydam werdykt" :)

Promieniaka jeszcze sama nie oglądałam i tym bardziej jestem ciekawa jak wyglądają jego zarodniki - na te "nitki" (włośnię) z główki też chętnie pozerkam...
 
     
pieczara 
Adam, bądź Wirus :]


Posty: 453
Skąd: Radom
Wysłany: 2006-03-21, 20:34   

Dzisiaj na łacie ziemi pośród śniegu zobaczyłem grzyba! Był on pomarańczowy i miał balszki podspodem, postaram sie mu zrobić zdjęcie, ale czy to normalne, że grzyb teraz rośnie??
 
 
     
Anna Kujawa 
Ania K.

Posty: 41
Skąd: Turew
Wysłany: 2006-03-21, 20:44   

Normalne jesli jest zimówką aksamitnotrzonową (nadrzewna...). I normalne, jeśli jest galaretowatym grzybem bez blaszk :-)
Jak będziesz mu robił zdjęcia - to nalepiej kilka z różnych stron :-) I trzonek... i blaszki... i powąchaj...
 
     
pieczara 
Adam, bądź Wirus :]


Posty: 453
Skąd: Radom
Wysłany: 2006-03-21, 20:45   

Dobrze. Czyli to jakiś dziwny okaz??
 
 
     
Anna Kujawa 
Ania K.

Posty: 41
Skąd: Turew
Wysłany: 2006-03-21, 20:51   

Nie wiem :-) pofotografuj - zobaczę :-) Gdzie rósł? w lesie? Jaki miał trzonek? jakiego koloru? gładki? z wloskami? Blaszki jasne?
 
     
pieczara 
Adam, bądź Wirus :]


Posty: 453
Skąd: Radom
Wysłany: 2006-03-21, 20:54   

rósł na łąkach pod kępa drzew był pomarańczowy, gładki, ajego kapelusz był w kształcie 8. to znaczt był szeroki zwężał się i znów był szeroki. blaszki chyba były ciemne, jutro sprawdzę dokładnie.
 
 
     
Anna Kujawa 
Ania K.

Posty: 41
Skąd: Turew
Wysłany: 2006-03-21, 20:55   

czy te drzewa to były wierzby?
 
     
misiek 

Posty: 8
Skąd: z Wawy
Wysłany: 2006-03-22, 00:00   

Jakis czas temu byłem z Pepe w Bieszczadach i natknęlismy sie na cos takiego ?! (patrz zdjęcie :smile: ) Nigdzie tego nie mogę znaleźć, może ktoś z Was bedzie wiedział. Zdjęcie nie jest za dobrze zeskanowane, jesli wiec bedzie potrzeba, to mogę spróbowac zeskanować je w lepszej rozdzielczości.

skanuj0008.jpg
Plik ściągnięto 213 raz(y) 89,28 KB

skanuj0013.jpg
Plik ściągnięto 210 raz(y) 101,67 KB

 
 
     
misiek 

Posty: 8
Skąd: z Wawy
Wysłany: 2006-03-22, 00:07   

To "coś" roslo na północnym zboczu urwiska, w pobliżu potoku górskiego, całe pole miało około kilkudziecięciu metrów kwadratowych. Rosły tylko tam, gdzie bylo cień. Miały około 7-8 cm wysokości i tak jak widac na zdjęciach (albo i nie widać :smile: ) były zakończone malą "główka" żółtą bądź czarną. Tam gdzie zakończenie było czarne to wygladalo jak nasionko w osłonce. Żółte natomiast sprawiały wrażenie pustych osłonek. Cała "łodyga" była preźroczysta
 
 
     
Anna Kujawa 
Ania K.

Posty: 41
Skąd: Turew
Wysłany: 2006-03-22, 07:04   

Nie jest to coś żadnym grzybem, z żadnej z grup którymi się zajmuję :(

Nie mam pojęcia co to :-( Dam link do tych zdjęc na forum atlasu grzybów - może ktoś coś poradzi :-)
 
     
jakozak 
jakozak

Posty: 2
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2006-03-22, 09:09   

Coś ze szpileczką?
_________________
jakozak
 
 
     
Anna Kujawa 
Ania K.

Posty: 41
Skąd: Turew
Wysłany: 2006-03-22, 09:17   

O Jola - jak fajnie :-) szpileczki, które znam są krasnoludkami w stosunku do tego wielkoluda
 
     
jakozak 
jakozak

Posty: 2
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2006-03-22, 09:31   

Szukam starszej siostry, ale w google nic nie ma. Witaj :wink:
_________________
jakozak
 
 
     
PePe 


Posty: 234
Skąd: W-wa i okolice
Wysłany: 2006-03-22, 09:36   

Dzięki Miśkowi (którego pozdrawiam za mobilizację i sukces w zarejestrowaniu się po tak długich namowach i po tylu niemalże kopniakach), udało mi się zawitać i "na grzybki". :twisted:
Witam wszystkich, bo nigdy tu nie byłem i nie jest to jakaś moja domena poza dość dobrą oceną w zbieraniu, przetwarzaniu, marynowaniu i oczywiście konsumowaniu :green:

Aniu poza tymi Miśka fotami - mam podobne - mam też pytanie o galaretowatego grzyba, kolor ceglasto-pomarańczowy - taka pomarszczona, jakby zamknięta kupa galaretki, bez wyraźnie zaznaczonego czegokolwiek typu trzonek, blaszki itp.?? miejsce - bór sosnowy, lekkie wilgotne zagłębienie i mchy...
 
     
spinczer 


Posty: 7
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2006-03-22, 10:35   

Misiek, znalazłeś pleszankę pospolitą (Pellia epiphylla) - wątrobowca - czyli roślinę ;)

_________________
Sebastian Pinczer
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo