Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pustułki w centrach śląskich miast
Autor Wiadomość
kasiorek 


Posty: 83
Skąd: Katowice
Wysłany: 2006-08-02, 11:52   Pustułki w centrach śląskich miast

Wyczytałam w "Dzienniku Zachodnim" artykuł mówiący o dużej ilości pustułek w śląskich miastach. Tak dla ciekawostki umieszczam go tu:)
W Chorzowie na budynku Urzędu Miasta zamontowano specjalne kamery do ich obserwacji. W Katowicach w marcu tego roku na wysokich budynkach wywieszono dla nich specjalne budki. Pustułki, bo o tych drapieżnych ptakach mowa, goszczą więc na osiedlu Tysiąclecia, czy 23. piętrze HPR-owca przy Rondzie. W zeszłym roku dziesięć budek zamontowano na os. Węzłowiec w Siemianowicach Śląskich. Prawie wszystkie zostały zajęte.
- Ze starych zachowanych publikacji wynika, że w centrach śląskich miast pustułki żyją już od ponad dwustu lat. W całej Polsce ich populację szacuje się na 5 do 10 tys. Par i wskaźnik ten jest raczej stabilny. W Europie najwięcej jest ich w Wielkiej Brytanii – ok. 37. tys. par – mówi dr Jacek Betleja, ornitolog z działu przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
Liczebność populacji tych ptaków spada lokalnie na terenach rolniczych, gdzie mają one problem ze znalezieniem miejsc do gniazdowania. W miastach te drapieżniki czują się bardzo dobrze. Nie budują gniazd, ale składają tu jaja w stropodachach i nadsufitach wysokich budynków, polują m.in. na gryzonie, wróble czy młode gołębie. Co im przeszkadza? Między innymi ocieplanie budynków, w wyniku czego nie mają dostępu do wnęk.
- To bardzo ciekawy gatunek. Kto go zna i potrafi rozpoznać, temu jego obserwacja zawsze sprawi dużo radości. Zarówno w mieście, jak i poza miastem – zauważa Betleja. Teraz młode opuściły miejsca lęgowe, stają się właściwie samodzielne. Część z nich leci jesienią do zachodniej Europy, część pozostanie u nas na zimę – dodaje.
Trzy młode pisklaki, które wykluły się w budynku chorzowskiego urzędu miasta, już w dekadzie lipca opuściły swoje gniazdo. Dwa z matką. Jeden uczył się latać na tamtejszym dziedzińcu. Trafił do Schroniska dla Dzikich Zwierząt w Mikołowie dokąd, zaobrączkowanego zawiózł go ornitolog.
W ubiegłym roku również pustułki wybrały to miejsce na lęgi. I również zostały zaobrączkowane.


p.s. nawet o tym nie wiedziałam:P mieszkam tu i rzadko je widuje... może dlatego, że nie mieszkam w centrum, tylko na obrzeżu Katowic...
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-08-02, 12:35   

kasiorek napisał/a:
W całej Polsce ich populację szacuje się na 5 do 10 tys.

Dla zobrazowania sytuacji podam, że ta liczba jest bardzo przesadzona. Więcej jak 4.000 par w Polsce chyba nie ma. Tylko na południu Polski i na zachodzie pustułka powszechnie występuje w miastach. W krajobrazie rolniczym na wielu obszarach praktycznie jej nie ma.
_________________
TP Bocian
 
     
Maria02 

Posty: 232
Wysłany: 2007-04-22, 22:19   

Unas w Sosnowcu pustułek jest sporo .czesto jadac samochodem widze jak siedza na linach lataja nad otwartymi terenami jest sporo nieużytków .Na terenie kopalni na maszynie wyciągowej maja gniazdo .W bloku w kturym mieszkała moja mama od lat gniezdza sie postułki .Obecnie mam wiekszy kontakt z ta strona bloku gdzie maja gniazdo poniewaz czesto pracuje na dzialce ktura pozostala mi po mamie biore tez z soba aparat oto efekty para przyleciała po swietach narazie pracuja nad jajeczkami co slychac i widac .Z niecierpliwoscia czekam na młode pustułki zdjecia beda przy okazji ciekawych zdarzeń.Gniazdo blisko okien nad drugim piętrem pod dachem W poblizu gniazduja kawki jest gołebnik z gołebiami budki szpacze i wszelkie ptactwo ciekawe srodowisko

Pustółka 2.jpg
Plik ściągnięto 38719 raz(y) 24,29 KB

Pustółka 3.jpg
Plik ściągnięto 38719 raz(y) 31,53 KB

Pustólka.jpg
Plik ściągnięto 38719 raz(y) 35,61 KB

_________________
I.Krasicki ; Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,
Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły.;
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-04-23, 11:12   

no proszę - fajne foty i miejscóweczki też. Trzeba tylko pilnować czy jakiegoś remontu nie będzie!
_________________
TP Bocian
 
     
Maria02 

Posty: 232
Wysłany: 2007-04-23, 21:44   

Zawsze jak zachodziłam na działke mamy to na chwile i nie zwracalam uwagi na poddasze.Dopiero teraz jak zostało mi mieszkanie w tym bloku po mamie i dzialka na której probuje udawać ogrodnika to glosy postułki mnie zaintrygowaly .Lokatorzy od lat wiedza ze one maja tam gniazdo rozmawiałam z sasiadami nawet sasiad pokazał mi uschłe drzewo na którym przysiaduje samiec .Nie sa płochliwe nie zwracaja uwagi na ludzi gniazdo jest od okna jakies ok metr góra często w oknie ktos siedzi i podobno młode maja co roku .Bardzo sie ciesze bo mam dobry widok z działki i bardzo lubie postułki nawet plewienie truskawek bedzie przyjemniejsze fajna fotke trzeba upilnowac :grin:
_________________
I.Krasicki ; Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,
Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły.;
 
     
Krzysiu 

Posty: 46
Skąd: Bytom
Wysłany: 2007-04-23, 21:59   

O pustułka ! Ten ptak jest obecnie pospolity w mojej okolicy, nie mówie tu o gniazdujących parach w miastach ale znam miejsca gdzie pustułki gniazdują w kamieniołomach.A konkretnie w starych wyrobiskach po dolomitach w Suchej Górze gdzie mieszkam.
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-04-24, 05:24   

Maria02 napisał/a:
Nie sa płochliwe nie zwracaja uwagi na ludzi gniazdo jest od okna jakies ok metr góra często w oknie ktos siedzi i podobno młode maja co roku .

To myślę, że z czasem super foty będą!
_________________
TP Bocian
 
     
Maria02 

Posty: 232
Wysłany: 2007-06-24, 23:36   

Już myslałam ze moje pustułki nie wychowają młodych .Jest to srodowisko niezbyt ciekawe z trudna młodzieżą która nie ma odpowiednich wzorców wychowawczych . Rozmawiałam z sasiadami którzy maja w pobliżu strych ze słychac piski młodych ale nie zaobserwowałam jakiegos nadzwyczajnego ruchu wprawdzie samczyk czesto polował w poblizu mojej działki jakies 400 metrów od gniazda i bloku w kturym mam mieszkanie czesto widziałam go nad bobrkiem i łakami ale martwiła mnie cisza w okolicy gniazda .Czesto przynosił cos do jedzenia na drzewo gdzie przylatywała samica ale nie byłam pewna czy maja młode . Jeszcze w sobote jak usłyszałam jak dzieci pod blokiem i gniazdem krzycza popatrz jastrzab trzyma ptaka i jak samczyk odleciał ze zdobycza pomysłałam chyba z tego nic nie bedzie rozmowa z tymi dziecmi jest bezprzedmiotowa bo jastrzab to wróg a mój tata strzela do jastrzebi ze śrutówki ręce opadają tłumacze jak potrafię moze wychodze na idiotke ale ktos to musi robic no trudno .Dzisiaj moje oczy ujrzały piekny widok 3 młode pustułeczki ale nie wziełam aparatu jutro chocby nie wiem co bedą fotki :green: :grin: taki usmiech zagoscił na mojej twarzy :grin: sa juz spore wyszły sobie na ta deske przed gniazdem pomimo takiego srodowiska nasz dzielny samczyk poradził sobie fotki jutro :smile:
_________________
I.Krasicki ; Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,
Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły.;
 
     
Maria02 

Posty: 232
Wysłany: 2007-06-25, 22:18   

Zdjecia i niestety pomyliłam sie na korzysc rodzice na polowaniu a młode głodne i nic dziwnego jest kogo karmic a goraco uf

Pustułki 3.jpg
Plik ściągnięto 38335 raz(y) 26,73 KB

Pustułki 2.jpg
Plik ściągnięto 38335 raz(y) 31,61 KB

Pustulki.jpg
Plik ściągnięto 38335 raz(y) 32,36 KB

_________________
I.Krasicki ; Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,
Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły.;
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-06-26, 03:35   

Maria02 napisał/a:
tłumacze jak potrafię

Napewno, do wielu to dotrze, zwłaszcza młodych, dorosłych się nie przekona!

Maria02 napisał/a:
niestety pomyliłam sie na korzysc

Czyli zamiast trzech jest pięć młodziaków - fajnie! :grin:
_________________
TP Bocian
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2007-06-26, 09:50   

A kto im taki piękny podest zrobił?
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Maria02 

Posty: 232
Wysłany: 2007-06-26, 10:10   

Najprawdopodobniej były tam gołebie i pozostało w drugim bloku tez takie same maja gołebie a w ogóle to jest srodowisko kawek pustułek i gołebi obok pustułek w tych małych otworach takie małe okienka [wentylacja] miały leg sikorki :grin:
_________________
I.Krasicki ; Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,
Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły.;
 
     
Jagr 
Wodołaz


Posty: 442
Skąd: Opole
Wysłany: 2007-06-26, 10:23   

Witam! Bardzo ciekawy temat :grin:

U mnie w Opolu jest dużo pustułek, nie tylko na Wyspie Bolko (tereny zielone), bo tam jest od 3-do 5 par (zależnie od roku), ale właśnie w centrum. Na wieży opolskiej katedry mamy jedną parę, jest co oglądać szczególnie jak młode opuszczają gniazdo :grin: . W kopule kościoła Franciszkanów (centrum, koło rynku) również mieszkały pustułki, ale po rozpoczęciu prac remontowych opuściły gniazdo. Różnież dużo pustułek jest w opolskich blokowiskach jak ZWM. Mieszkam w centrum miasta i często obserwuje pustułki siedzące na dachach sąsiednich budynków lub "wiszące" w powietrzu dosłownie ok. 30 m nad ruchliwą ulicą czy boiskiem szkolnym :grin: Swoją parę pustułek ma również opolski Instytut Śląski przy ulicy Piastowskiej. Przy odrobinie szczęścia można być świadkiem polowania na jerzyki :cool:
_________________
Zapraszam na swojego bloga!
http://maciejkowalski-birds.blogspot.com/
 
 
     
Maria02 

Posty: 232
Wysłany: 2007-07-06, 23:20   

No cóż nadszedł czas wylotu ;Malenstwa juz opusciły gniazdo 3 z nich juz wylatuje rodzicom na przeciw jak niosą jedzenie 2 siedza na dachu i czekaja na karmienie ;Starsze siedza na drzewie i tam czekaja na rodziców młodsze trzymaja sie bloku ;Ale juz niedługo strace je z oczu dzis brzydka pogoda ale niewiem czy bedzie lepsza okazja bo niestety czas działa na korzysc ptakow i dlatego dzisiejsze zdjecia niewiem czy beda nastepne :grin:

pustólka 4.jpg
Plik ściągnięto 38164 raz(y) 66,19 KB

pustółka2.jpg
Plik ściągnięto 38162 raz(y) 22,63 KB

Pustółka 3.jpg
Plik ściągnięto 38162 raz(y) 36,56 KB

pustółki.jpg
Plik ściągnięto 38162 raz(y) 29,63 KB

_________________
I.Krasicki ; Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,
Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły.;
 
     
martynina 


Posty: 280
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-07-08, 19:40   

już wcześniej wspominałam o pustółkach w centrum gdańska, ale zrobie to jeszcze raz :roll: a co tam :green:
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo