Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marfu
2007-05-09, 17:10
Budki lęgowe
Autor Wiadomość
krogulec 
obserwator

Posty: 164
Skąd: Puszcza Kozienicka
Wysłany: 2007-03-10, 22:31   

Dostałem leśnictwo Januszno i Podgóry.Co do synogarlic to wiem że nie gnieżdzi się w budkach , lecz miałem na myśli jakiś podeścik, coś w tym stylu.A te czarki to niezły pomysł, bo to gniazdo co miały na winorośli było na drutach podtrzymujących pędy.
Dzis wieszałem budki w ogrodach działkowych Krzewinka w Pionkach
_________________
wacko
 
     
andrzejekk1 
:)

Posty: 275
Skąd: STW
Wysłany: 2007-03-13, 20:32   

jezeli odlogósc jednej budki od drugiej nie przekracza 20m to jaka jest szansa ze obie zostaną zajęte np. przez szpaki i sikory?
_________________

 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2007-03-13, 20:38   

andrzejekk1 napisał/a:
jezeli odlogósc jednej budki od drugiej nie przekracza 20m to jaka jest szansa ze obie zostaną zajęte np. przez szpaki i sikory?

Po pierwsze napisz jakie to budki i w jakim otoczeniu wiszą.
ale
1. Zajęcie przez szpaki dwóch budek wysoce prawdopodobne.
2. Zajęcie przez sikory mozliwe jeśli do budek nie mogą sie dostac szpaki, jesli są 20 m od siebie to zajecie bedzie zależało od dostepnosci pokarmu w okolicy. Mogą sie pojawić tez mazurki i inne...
_________________
www.ussuri.pl
 
     
krogulec 
obserwator

Posty: 164
Skąd: Puszcza Kozienicka
Wysłany: 2007-03-13, 22:00   

andrzejekk1- bez obawy no chyba że są obie na sowę.U mnie budka na modraszkę jest 10m od budki na mazurka a nad nią 3m jest budka na szpaka , a cofając się od tych budek 20m na wielkiej brzozie wisza 3 budki ,2 na szpaka i 1 na mazurka i 1m obok na scianie wisi budka na mazurka.I jeszcze słowo o mieszkańcach tych budek w kolejności na dzień dzisiejszy.Modraszka,przegoniony mazurek mieszka modraszka,dziecioł duży nadal sam,i szpaki ,mazurki.Tak więc wszystkie zajęte
_________________
wacko
 
     
ornitopter 
ornitopter

Posty: 205
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: 2007-03-16, 11:49   

Spore zagęszczenie budek lęgowych zauważyłem na terenie chyba prywatnym przy trasie E 75, jadąc z Gdańska do Bydgoszczy, tuż przy obwodnicy omijającej miasto Świecie nad Wisłą, po prawej stronie gdzieś na wysokości wsi Sulnowo albo Sulnówko. Budki są zrobione porządnie, otwory wlotowe pod samym daszkiem, skierowane na wschód, słowem – fachowość i zamiłowanie rzuca się w oczy. Piszę o tym, bo może ktoś zna właściciela, albo może on sam zagląda na to forum, a zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć drogą wymiany doświadczeń.
_________________
ornitopter
 
 
     
Anka44 
Ania

Posty: 13
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-03-26, 22:53   

Mam pytanko do wszystkich budkowiczow.

Czy mieliscie moze w swoich budkach szerszenie? a moze choc probowaly zalozyc gniazdo? a moze jakies inne owady?
 
     
ornitopter 
ornitopter

Posty: 205
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: 2007-03-27, 08:25   

Kilkakrotnie w moich budkach gniazdowały osy, były to budki o otworze ok. 33mm. i raz szerszenie.
_________________
ornitopter
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-03-27, 08:43   

Anka44 napisał/a:
Czy mieliscie moze w swoich budkach szerszenie?

To zakała budek - zwłaszcza w lasach liściastych!
_________________
TP Bocian
 
     
Beata 
Gorzów n/Wartą


Posty: 1799
Skąd: Gorzów n/Wartą
Wysłany: 2007-03-27, 09:06   

w "moich budkach" zawieszonych na domu i w ogrodzie czyli w mieście, znajdowaliśmy z reguły gniazda os. W tym roku znaleźliśmy dziwny kokon - zdjęcia są w temacie Owady - dziwne znalezisko w budce lęgowej.
_________________
PTASIE POGOTOWIE POMOC
 
 
     
Anka44 
Ania

Posty: 13
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-03-27, 14:12   

Wielkie dzieki za info :grin:
 
     
krogulec 
obserwator

Posty: 164
Skąd: Puszcza Kozienicka
Wysłany: 2007-03-27, 20:55   

To ciekawe bo ja w 2 budkach miałem osy i własnie o wlocie 33 i tylko w terenie drzew liściastych.
_________________
wacko
 
     
Anka44 
Ania

Posty: 13
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-03-27, 23:42   

Ja mialam w 13 budkach gniazda szerszeni - zalozone po sezonie legowym (zobaczylam je na jesien bo cale lato mnie nie bylo). Wewnatrz gniazda w jednej budce - trzmiele
 
     
Maria02 

Posty: 232
Wysłany: 2007-03-29, 00:21   

Ja mialam w budce na szpaki pszczoly .Wydawalo mi sie ze sa tam jakies owady .Po blizszej obserwacji okazalo sie ze to roj pszczol Syn zrobil pien przelozylismy do niego pszczoly a budke oddalismy szpakom
_________________
I.Krasicki ; Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,
Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły.;
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2007-03-29, 21:19   

Szerszenie, osy, pszczoły, trzmiele i innych owadów masa, jeszcze mnie swędzi po pchłach... :green:
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Władysław Kłak 

Posty: 135
Skąd: Bytom-Żelazo
Wysłany: 2007-03-31, 19:25   

Witam wszystkich.
Nie podziękowałem Ci Basior za wymiary budek z firmy Ussuri , niniejszym to czynię. Jak na razie wykonałem osiem budek, sześć już powiesiłem w tym na dudka ( nie tak urokliwa jak firmowa) lecz też obita blachą Alu i powieszona gdzie bawiły się młode dudki w tamtym roku. Nie liczę że akurat zajmie tą budkę dudek, może dzięcioł co miał dziuplę w pniu brzozy kilka metrów dalej a pniak się już rozwalił.
Reszta wisi zasięgu wzroku patrząc z domu w lesie razem jedenaście, kłopot tylko ze szpakami mają trzy budki dla siebie a próbują się wciskać do budek z mniejszymi otworami z karanie z nimi, fajne ptaki lecz co za dużo to niezdrowo, podziwiam Marię z jej szpakami.)))))
Dla kraski muszę wybrać ze znajomym rolnikiem jakieś dobre miejsce, twierdzi że to coraz rzadszy ptak w okolicy a jeszcze kilkanaście lat temu było ich sporo.
Może wrócą, tak jak żurawie, rok temu na łąkach naliczyłem ich 26, były chyba przelotem bo przez lato były dwie pary co wyprowadziły młode. Teraz z domu widziałem jedną parę, za lasem na łąkach nie byłem, słychać było ich charakterystyczne głosy a to znak że było ich wiele.
Krogulec , jak z twoim transportem bo ja będę musiał się udać do drugiego leśniczego ( mieszkam na styku trzech leśnictw ) czy powiesi tam budkę dla puchacza. Od trzech lat idą tam małe zręby i stracił się puchacz od roku go nie słychać i zaraz czegoś brak.
Może w tym roku bardziej udadzą mi się polowania obiektywem, czego życzę wam i sobie.
Pozdrawiam wszystkich uczestników oraz założycieli i opiekunów forum „Bociana” miło tu.
_________________
władek
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo