Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marfu
2007-07-15, 14:05
Ochrona pójdźki
Autor Wiadomość
Karol 

Posty: 71
Wysłany: 2006-10-12, 16:12   

Basior a jak z tymi co wywiesiliscie tej wiosny ?było coś zajentego?
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2006-10-12, 17:23   

Karol napisał/a:
Basior a jak z tymi co wywiesiliscie tej wiosny ?było coś zajentego?

nie, choc wiosna wieszali koledzy bez mojego udziału i teraz nie pamietam czy zdązyli przed sezonem lęgowym. A własciwie to dla sów lepiej wieszac z duzym wyprzedzeniem...
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2007-01-10, 00:24   

W deszczowy dzionek 6 stycznia, po krótkiej wizycie u Dominika i spotkaniu z budkową ekipą, udałem się do grodu sokołów zwanego Sokołowem Podlaskim. Żyją tam nie tylko sokoły pustułki, od dawna uparcie i skrycie mnożą sie też tam sowy pójdźki i to one były celem mojej podróży... Te sympatyczne sówki z uporem odmawiają przyjęcia udzielanej im pomocy. Kuny i ludzie wygonili je z wierzb głowiastych, osiedliły sie w budynkach, jednak i tu niezawsze mają dobre warunki. Remonty i budowy trwają cały rok, a to niezbyt dobrze wpływa na sukces lęgowy. Wieszalismy im juz specjalne budki, tradycyjnego niemieckiego wzoru. O ile w Niemczech, w Meklemburgii budki takie są z sukcesem zajmowane, o tyle w Polsce brak potwierdzenia lęgów w nich. Tym razem przywiozłem specjalną budkę, mozna powiedziec wzoru francusko/belgijskiego. Ciekawe czy pójdzki sie skuszą... A sokołowskie pójdzki juz raz nam numer wywinęły przesiadując na budce zamontowanej na słupie, wszyscy mysleli, że się w niej zalęgną, ale w srodku były tylko lęgi szpaków.
W sobotę wraz z Jemim i Szybszym, zamienilismy budke na słupie. Skontrolowaliśmy i zdjelismy budkę ze stodoły, w budce tej zagnieździły sie... szczury. Dostawały sie na budkę, przeciskając sie pomiedzy eternitem a deskami z pokrycia dachu. Po otwarciu budki od tyłu, zobaczyłem jakieś futro w ciemnościach budkowych, słoma włożona tam przez nas na wysciółke utrudniała obserwacje. Zaalarmowani Szybszy i Jemi zdołali zobaczyc szary kształt zmykający pod dach. Jednak okazało sie, że drugi zwierzak został w budce. Zamienilismy sie miejscami, Szybszy wlazł na drabine z zadaniem delikatnego wypłoszenia zwierzaka z budki, a ja ulokowałem sie z aparatem pod budką. Efekty na załączonej fotce :-) Wniosek jest jeden, wiemy juz jak nie należy wieszac budki... Choć do nowego typu zabezpieczonego przed kuną rurą PCV, szczur raczej tez nie wejdzie, lepiej wieszac zdala od dachów i gzymsów. A te szczury były w budce od niedawna, sądząc po małej ilosci odchodów i braku charakterystycznego szczurzego gniazda. Co do szczurów i myszy, to tego pokarmu sowom w tym ekologicznym gospodarstwie długo nie zabraknie...
Poza budką na słupie, ulubionej czatowni tej pary pójdziek, zawisły jeszcze dwie inne budki w rewirze drugiej pary (tej której młoda pójdźka wypadła z gniazda i przebywa w schronisku Aviangardy do wiosny), jedna na budynku w okienku którego czesto przesiaduje, i jedna na drzewie kilkaset metrów dalej. Fotki z akcji ponizej.
Dalszy ciag pójdźkowych przygód w kolejną sobote, tym razem w otulinie KPNu, zapraszam.

budka-na-slupie.jpg
miejscowi sądzą, że to Unia jakąś kamere zainstalowała coby mieć oko na rolników nie tylko z satelity
Plik ściągnięto 16362 raz(y) 26,68 KB

wnetrze-budki.jpg
:-)
Plik ściągnięto 16362 raz(y) 27,71 KB

deszcz-deszcz-deszcz-na-uli.jpg
brrr
Plik ściągnięto 16362 raz(y) 11,51 KB

Jemi-na-posterunku.jpg
a co tam w budce siedzi?
Plik ściągnięto 16362 raz(y) 24,93 KB

szczurek-budkowy.jpg
a kuku
Plik ściągnięto 16362 raz(y) 17,88 KB

gospodarstwo-ekologiczne.jpg
szczur szczura myszą pogania
Plik ściągnięto 16362 raz(y) 23,2 KB

nowa-lokalizacja.jpg
w okienku po lewej stronie pójdźka często przesiaduje.
Plik ściągnięto 16362 raz(y) 26,02 KB

Ostatnio zmieniony przez Basior 2007-01-28, 00:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
SMUGA 
arborysta


Posty: 249
Skąd: chłop z miasta
Wysłany: 2007-01-11, 07:46   

Miałeś zamieszczać zdjecia budek legowych, a nie... amatorsko wykonanych kamer z monitoringu zagrodowo-wiejskiego... :twisted:
_________________
Pozdrawiam...

- Wojtek M.
 
 
     
Szybszy 


Posty: 424
Wysłany: 2007-01-12, 17:38   

SMUGA napisał/a:
Miałeś zamieszczać zdjecia budek legowych, a nie... amatorsko wykonanych kamer z monitoringu zagrodowo-wiejskiego... :twisted:


To jest działo które ma ostrzeliwać mieszane stada zajęcy, lisów, saren i innej gadziny, która w wyniku ciężkiej zimy tabunami rusza plądrować gospodarstwa.
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2007-01-15, 00:48   

Kolejne "kamery" zainstalowane. W sobote 13 stycznia, w rejonie otuliny KPNu powiesilismy kolejne 7 budek zabezpieczonych przed kunami. Wszędzie gdzie wieszaliśmy są obserwowane pójdźki. Tam gdzie w sąsiedztwie znalismy lokalizcje dokładną par lęgowych wybieralismy miejsce na granicy terytoriów, lub centralnie pomiedzy nimi. W akcji udział brali: Janek, Szybszy, Adam Olszewski, ja oraz głowny spec od wyszukiwania pójdźki i nasz negocjator z miejscową ludnością Szpaku czyli Piotrek Szpakowski. Budki wieszalismy na budynkach, słupach i drzewach. Jeszcze troche budek mamy, kilka pójdzie tu, kilka na Białołęke po konsultacjach z Żmichorem.

soltys-i-Janek.jpg
Plik ściągnięto 16226 raz(y) 60,78 KB

Szybszy-z-mlotkiem.jpg
Plik ściągnięto 16226 raz(y) 70,75 KB

 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-01-15, 06:04   

Brawo, brawo - teraz czekać będziemy na efekty!
_________________
TP Bocian
 
     
valdi 

Posty: 48
Skąd: wyszkowskie
Wysłany: 2007-01-23, 20:11   

Niezły projekt z tą "tubą". Chłopaki, myślę ze to dobry - ale i ostatni... - termin na wieszanie budek dla pójdźki! Skąd te wnioski? Otóż pójdźka od Jemi'ego (pozdrawiam) przebywająca u nas od lata w wolierze, nagle od jakiś 2 tygodni pomieszkuje w budce! Fakt o tyle znaczący, że do tej pory budka tam wisiała, ale ona wolała siadywać na półeczce pod dachem. Czyżby znak zbliżającego się sezonu lęgowego..?

pojdzka_w_budceIMGP4322.jpg
A kuku.. ;-)
Plik ściągnięto 16152 raz(y) 47,17 KB

_________________
Pozdrawiam,

Ośrodek Rehab. Ptaków Fundacji AVIANGARDA http://www.aviangarda.eko.org.pl/
Powiadają że nie uda Ci się zaprzyjaźnić z sokołem, jeśli sam nim nie jesteś -samotnikiem, przelotnie tylko goszczącym na tej ziemi...
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2007-01-23, 20:44   

Hehe, i po co się tak starać i wymyślać dziwne budki jak tu na zdjęciu jest dowód że pójdźkę ciągnie do wszystkiego z dziurką :razz:
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
valdi 

Posty: 48
Skąd: wyszkowskie
Wysłany: 2007-01-23, 20:56   

mender - taką akurat dostała, więc wyboru wielkiego nie miała. Nie to co w naturze...
_________________
Pozdrawiam,

Ośrodek Rehab. Ptaków Fundacji AVIANGARDA http://www.aviangarda.eko.org.pl/
Powiadają że nie uda Ci się zaprzyjaźnić z sokołem, jeśli sam nim nie jesteś -samotnikiem, przelotnie tylko goszczącym na tej ziemi...
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2007-01-23, 21:02   

Jasne, to była ironia :wink: :green:
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
jemi 


Posty: 761
Skąd: Sokołów Podlaski
Wysłany: 2007-01-25, 22:02   

valdi napisał/a:
Otóż pójdźka od Jemi'ego (pozdrawiam)


Dzięki za pozdrowienia i foto. Czy to chłopczyk czy dziewczynka ?
Co spożywa i ile dziennie, Valdi napisz kilka słów.
 
     
valdi 

Posty: 48
Skąd: wyszkowskie
Wysłany: 2007-01-25, 23:29   

jemi napisał/a:
Dzięki za pozdrowienia i foto. Czy to chłopczyk czy dziewczynka ?
Co spożywa i ile dziennie, Valdi napisz kilka słów.


Ba, żebym to ja wiedział czy chłopczyk czy dziewczynka. Jak zaśpiewa to się dowiem, na razie siedzi cicho jak myszka. A propos myszek - udało nam się nauczyć ją polowania na te gryzonie, ale było problemów co niemiara! Przy okazji kiedyś opowiem... Teraz w te chłody zjada średnio ok. 60g 'mięska' dziennie, głównie mysiego, często też rosówek ze sklepu wędkarskiego, czasem z dodatkiem owadów. Tak w ogóle to chowa się znakomicie. Do tego stopnia, że nawet zastanawiam się, czy nie byłoby sensowniej spróbować uzyskać od niej lęgu w wolierze (zanim odleci do natury), który posłużyłby potem do zasilania dzikich populacji. A trafia się rzadka okazja, tylko partnera/kę trzeba jeszcze. To temat pod rozwagę, ale obiecałem sobie, że decyzję uzależniam od Ciebie, jako jej wybawcy. Ciekaw też jestem opinii innych forumowiczów...
_________________
Pozdrawiam,

Ośrodek Rehab. Ptaków Fundacji AVIANGARDA http://www.aviangarda.eko.org.pl/
Powiadają że nie uda Ci się zaprzyjaźnić z sokołem, jeśli sam nim nie jesteś -samotnikiem, przelotnie tylko goszczącym na tej ziemi...
 
     
valdi 

Posty: 48
Skąd: wyszkowskie
Wysłany: 2007-01-25, 23:44   

I foto na dokładkę

athene_noctua_jemiIMGP2567.jpg
Plik ściągnięto 16038 raz(y) 28,22 KB

_________________
Pozdrawiam,

Ośrodek Rehab. Ptaków Fundacji AVIANGARDA http://www.aviangarda.eko.org.pl/
Powiadają że nie uda Ci się zaprzyjaźnić z sokołem, jeśli sam nim nie jesteś -samotnikiem, przelotnie tylko goszczącym na tej ziemi...
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2007-01-26, 08:33   

Pomysł ciekawy, ale:

1. Jak długo by trzeba czekać na partnerkę/a? Nie wiemy.
2. Nie wiemy jaki będzie sukces... ktoś kiedyś próbował tego z pójdźkami?
3. Myślisz, że stan populacji pójdźki jest na tyle niski, że już należy stosować reintrodukcję? Ja sądzę, że powinniśmy jeszcze próbować chronić to co zostało a takie działania zostawić na koniec. Szczególnie, że mamy dużo niewiadomych.
4. Czy na to nie trzeba osobnego zezwolenia?

Mimo mojego troche negatywnego zdania, nie wykluczałbym takiej opcji. Niech się wypowiedzą inni.
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo