Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 58
Forum Przyrodnicze "BOCIAN" Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: wiadomości powrotne
lanius

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 36413

PostForum: Błotniak łąkowy   Wysłany: 2014-07-23, 07:56   Temat: wiadomości powrotne
Niemiecka samica błotniaka łąkowego ze znaczkiem skrzydłowym lęgowa na polskiej ziemi... :green:
Okoliczności stwierdzenia i dokumentacja zdjęciowa z Opolszczyzny:
http://dzialprzyrody.blog...ka-akowego.html

Dane obrączkowania z Niemiec:
http://dzialprzyrody.blog...znamy-dane.html
  Temat: wiadomości powrotne
lanius

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 36413

PostForum: Błotniak łąkowy   Wysłany: 2014-07-23, 07:49   Temat: wiadomości powrotne
Hura! :green: Samica błotniaka łąkowego zaobrączkowana w 2011 znowu lęgowa na Opolszczyźnie (2014). Szczegóły wiadomości powrotnej i fotorelacja poniżej:
http://dzialprzyrody.blog...ka-akowego.html
  Temat: Szpaki - budka z kamerą
lanius

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3301

PostForum: Ptaki   Wysłany: 2013-05-09, 13:04   Temat: Szpaki - budka z kamerą
Zapraszamy na stronę muzeum - 6 maja wykluły się 3 pisklęta, 6 - czwarte i 7 ostatnie z piątki rodzeństwa. Na stronie filmiki m.in. jak samica wynosi skorupkę jaja oraz karmi pisklęta - miłego oglądania!
pozdrowienia z Annalandu...
  Temat: Szpaki - budka z kamerą
lanius

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3301

PostForum: Ptaki   Wysłany: 2013-04-25, 07:23   Temat: Szpaki - budka z kamerą
Zapraszamy wszystkich do oglądania filmików z budki lęgowej zajętej przez szpaki! Niestety nasze łącze internetowe nie pozwala na razie na umieszczenie na stronie Muzeum obrazu na żywo więc zdecydowaliśmy się publikować krótkie filmiki z najciekawszymi wydarzeniami. Zapraszamy także do udziału w konkursie na imiona dla szpaczej pary. Więcej informacji na stronie Muzeum Śląska Opolskiego.

http://muzeum.opole.pl/un...ealne-szpaki-2/

oraz na muzealnym Facebooku.

https://www.facebook.com/MuzeumOpole

Pozdrawiamy
  Temat: Ochrona błotniaka łąkowego na Opolszczyźnie
lanius

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 18589

PostForum: Błotniak łąkowy   Wysłany: 2008-07-11, 08:54   Temat: Ochrona błotniaka łąkowego na Opolszczyźnie
Wczoraj wyruszyliśmy na południe Opolszczyzny z zamiarem zabezpieczenia gniazda błotniaków w okolicy miejscowości Branice. Okazało się, że po gnieździe nie było śladu. Prawdopodobną przyczyną straty było odsłonięcie gniazda na skutek całkowitego położenia się zboża. Nie daliśmy jednak za wygraną. Po długich i żmudnych poszukiwaniach udało się wyhaczyć inną parę błotniaków gniazdujących w pszenicy (powiat głubczycki). Zboże na polu również wyległo i gniazdo zostało odsłonięte, pisklaki sztuk 3 (2 samce i samiczka) widoczne były „jak na tacy”. Pisklęta przenieśliśmy 2 metry dalej do stojącego zboża i ogrodziliśmy siatką. Ku naszemu zdziwieniu dorosłe ptaki podczas naszej obecności przy gnieździe w ogóle nie zwracały na nas uwagi i nie niepokoiły się. Takie zachowanie obserwowaliśmy po raz pierwszy. Udało nam się także złapać dorosłe błotniaki, więc cała rodzina została oznakowana.
  Temat: Ochrona błotniaka łąkowego na Opolszczyźnie
lanius

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 18589

PostForum: Błotniak łąkowy   Wysłany: 2008-07-11, 08:47   Temat: Ochrona błotniaka łąkowego na Opolszczyźnie
Skąd pochodzi to niestety nie wiem, zbiory poniemieckie naszego muzeum nie posiadają informacji o dokładnym czasie i miejscu pozyskania... Obrączka tymczasowo dla potrzeb wystawy została nałożona na nogę ptaka (mam nadzieję, że wkrótce zawiśnie na żywym :-) )
  Temat: Wystawa dla ptakolubów
lanius

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2632

PostForum: Ptaki   Wysłany: 2008-07-09, 14:12   Temat: Wystawa dla ptakolubów
Dział Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na wystawę przyrodniczą.

"METODY BADANIA PTASICH WĘDRÓWEK" to wystawa prezentująca sposoby zdobywania wiedzy na temat ptasich migracji. Rozpoczynając od:
- najbardziej rozpowszechnionego na świecie, stosowanego od ponad stu lat obrączkowania,
- znacznie zwiększającego liczbę uzyskiwanych wiadomości powrotnych znakowania ptaków kolorowymi obrożami, obrączkami i znaczkami skrzydłowymi,
- badań nad kierunkiem przelotu ptaków z użyciem klatek do testów kierunkowych, wykorzystujących niezwykłe zachowanie zwane "niepokojem wędrówkowym",
- do najbardziej zaawansowanych metod z zastosowaniem nadajników satelitarnych, umożliwiających uzyskiwanie niewiarygodnie dokładnych danych na temat trasy i szybkości przelotu ptaków, ich miejsc przystankowych i zimowania.
Z wystawy możemy również dowiedzieć się, dlaczego tak bardzo ważne dla ochrony zagrożonych gatunków ptaków jest poznanie ich zwyczajów wędrówkowych.
Niewątpliwie atrakcją wystawy jest diorama przedstawiająca fragment środowiska wodnego, na której oprócz ptaków można zobaczyć przygotowaną do odłowu sieć ornitologiczną i pułapkę tunelową, stosowaną do chwytania ptaków wodno-błotnych. Na ekspozycji można obejrzeć 67 dermoplastów ptaków z 60 gatunków występujących w Polsce. Dodatkowo nastroju dodaje pokaz zdjęć wykonanych podczas prac obrączkarskich, wzbogacony głosami ptaków środowisk wodnych.
Dla grup zorganizowanych przygotowano prelekcję z pokazem multimedialnym "Tajemnice ptasich wędrówek" oraz (wrzesień - październik) zajęcia terenowe "Obrączkowanie ptaków".

Wystawę można oglądać w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny (woj. opolskie) od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-15.00. Autorzy wystawy serdecznie zapraszają!!!
  Temat: Ochrona błotniaka łąkowego na Opolszczyźnie
lanius

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 18589

PostForum: Błotniak łąkowy   Wysłany: 2008-07-09, 13:29   Temat: Ochrona błotniaka łąkowego na Opolszczyźnie
Dodatkowo program ochrony błotniaka łąkowego promowany jest na najnowszej wystawie Dzału Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego "Metody badania ptasich wędrówek". Wystawę można oglądać do końca października 2008 w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny (opolskie) od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 15.00 - serdecznie zapraszamy wszystkich ptakolubów.
  Temat: Ochrona błotniaka łąkowego na Opolszczyźnie
lanius

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 18589

PostForum: Błotniak łąkowy   Wysłany: 2008-07-09, 13:17   Temat: Ochrona błotniaka łąkowego na Opolszczyźnie
Pracownicy Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego jako Grupa Dolnośląska projektu "Ochrona błotniaka łąkowego" zabezpieczyli wczoraj gniazdo błotniaków łakowych ogrodzniem z siatki przed drapieznikami naziemnymi. Przy okazji zaobraczkowano pisklęta (dwie samiczki) udało sie również złapac rodziców, więc cała błotniakowa rodzinka została oznakowana kolorowymi obrączkami. Poniżej fotorelacja z akcji. Dziękujemy prezesowi spółdzielni rolnej Panu Józefowi Stadnikowi za możliwosć ustawienia ogrodzenia dla ochrony piskląt - gratulujemy wzorowej postawy!
  Temat: zabijanie szpaków w Tunezji
lanius

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 8542

PostForum: Ptaki   Wysłany: 2008-02-27, 15:07   Temat: zabijanie szpaków w Tunezji
Nie napisałem, że ochrona u nas nie ma sensu tylko, że również gdzie indziej by sie przydała (miejsca przelotu czy zimowiska) - proszę czytać ze zrozumieniem... A co do dinara to owszem wszystko się da załatwić za dinara tylko za 300 szpaków to już nie jest 1-2 dinary... więc nie piszcie że wystarczy dać 2-3 dinary i problem by znikł... Zgadzam się z tym, że w Tunezji podejście do takich spraw jest nieco inne niż u nas...
  Temat: zabijanie szpaków w Tunezji
lanius

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 8542

PostForum: Ptaki   Wysłany: 2008-02-26, 18:43   Temat: zabijanie szpaków w Tunezji
Oczywiście zabijanie wszelkiego małego i dużego ptactwa we Włoszech to powszechnie znane fakty. Zdziwiło mnie natomiast to, że podczas pobytu w Tunezji widziałem mnustwo szpaków w okolicy miejscowości Sousse - ale jednobarwnych S. unicolor, natomiast szpaków S. vulgaris nie widziałem. Byc może te drugie były łapane gdzieś na plantacjach oliwek lub innych. Tak sobie myslę, że może jednak w Tunezji nie jest to tak do końca legalne skoro była taka gwałtowna reakcja na filmowanie lub robienie zdjęć, patrzeć można było do woli (choć widok był takie, że do końca dnia nie umieliśmy o niczym innym myślec i odechciało nam się wszelkich atrakcji...)
  Temat: zabijanie szpaków w Tunezji
lanius

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 8542

PostForum: Ptaki   Wysłany: 2008-02-26, 17:29   Temat: zabijanie szpaków w Tunezji
W tej chwili nie, filmik jest u kolegi. Poza tym to nie ciekawe lecz przerażające... Nasze szpaki akurat chyba nie trafiają do Tunezji ale te już na lęgowiska nie trafią skądkolwiek były... Ciekawe ile ptajków, na które czekamy co wiosnę ginie w podobnych okolicznościach na przelotach lub zimowiskach. Możemy sobie chronić co chcemy i wieszać budki ale ochrona potrzebna jest wszędzie w całym areale występowania danego gatunku...
  Temat: zabijanie szpaków w Tunezji
lanius

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 8542

PostForum: Ptaki   Wysłany: 2008-02-26, 16:31   Temat: zabijanie szpaków w Tunezji
Podczas niedawnego pobytu w Tunezji wraz z kolegą byliśmy świadkami jak zabija się szpaki w celach konsumpcyjnych!!! Podczas zwiedzania Medyny w miejscowości Sousse zauwazyliśmy jak w wielkiej klatce tłoczy się około 300 szpaków, podeszliśmy z włączona kamerą udało nam się tylko nagrać stłoczone ptaki, bo stojący przy klatce sprzedawcy zabraniali robienia zdjęć i filmowania. Po chwili jednak zobaczylismy po co przetrzymywali szpaki... Do klatki podchodzili ludzie, mówili ile ptaków chcą a gośc wyciągał je z klatki i na miejscu odcinał głowy ptakom, odzierał ze skóry i patroszył, za chwilę kupujący miał gotową tuszkę ptaka... Czy ktos był świadkiem czegoś podobnego w Tunezji lub innych krajach pn Afryki?
  Temat: Zaproszenie na wystawę "Papugi Świata" Góra Św. An
lanius

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2065

PostForum: Ptaki   Wysłany: 2007-11-19, 17:46   Temat: Zaproszenie na wystawę "Papugi Świata" Góra Św. An
Witam serdecznie!

Zapraszam do zwiedzania wystawy czasowej „Papugi Świata” – pierwszej po reaktywacji Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego. Otwarcie wystawy odbędzie się o godzinie 13.00 w czwartek 22 listopada br. w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny, gdzie tymczasowo znajduje się Dział Przyrody. Wystawa prezentuje 103 okazy papug z 87 gatunków – jest to największa taka ekspozycja w Polsce. Zaprojektowano ją celem zachwycenia odbiorcy bogactwem kolorów i kształtów świata papug oraz zwrócenia jego uwagi na wciąż narastający problem nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami zwierząt, w tym papugami. Można na niej powiększyć wiedzę na temat tej niezwykle interesującej i barwnej grupy ptaków, a także zaznajomić się z zagrożeniami, sposobami ochrony i przepisami dotyczącymi hodowli i handlu. Eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów Bogdana Kiesia i Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Wystawa udostępniona będzie do zwiedzania do 15 marca przyszłego roku. Dla grup zorganizowanych przygotowano do wystawy prelekcję „Pozwólmy im żyć tam, gdzie się urodziły” na temat handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem.

Na wystawę bardzo serdecznie zaprasza – Piotr Zabłocki Kierownik Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego.

Muzeum Czynu Powstańczego
ul. Leśnicka 28
47-154 Góra Św. Anny
tel. 77 4615466
kom. 0698566950
e-mail: p.zablocki@poczta.onet.pl
  Temat: obrączkowanie błotniaków łąkowych
lanius

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 91053

PostForum: Błotniak łąkowy   Wysłany: 2007-07-30, 07:55   Temat: obrączkowanie błotniaków łąkowych
Choć to nie ja zamieściłem zdjęcia to napewno wyciągnąłem wnioski, zastanowię się najpierw (dwa razy) czy je zamieszczeć i dzielić się z innymi zdjęciami drapoli czy innych ptaków...
Co do tego czy sensowne jest obrączkowanie dzierzby czarnoczelnej? Dla mnie tak miałem do czynienia z tym gatunkiem w Bułgarii, łapałem go i chętnie bym się dowiedział skąd zalatują do nas te ptaki, zebrałbym pomiary i porównał z innymi ptakami... dla innych wiele rzeczy jest bez sensu...
Jeżeli tylko obrączkowanie odbywa się zgodnie z regulaminem nie uważam żeby było szczególnie szkodliwe dla patków (oczywiście jest napewno stresujące!, niestety coś za coś - są inne metody bardziej inwazyjne)
pozdrawiam
 
Strona 1 z 4
Skocz do:  

phpBB by przemo