Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 277
Forum Przyrodnicze "BOCIAN" Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Przegląd prasy
heninsyn

Odpowiedzi: 331
Wyświetleń: 142749

PostForum: Kuluary   Wysłany: 2015-06-14, 09:24   Temat: Przegląd prasy
... rzecz o nockach łydkowłosych:
"Obszar Natura 2000 w Jeleniewie utworzono specjalnie z myślą o nockach łydkowłosych, które upodobały sobie wieżę i strych jeleniewskiego kościoła, ale założyły też nową kolonię na strychu prywatnego domu.

- W Jeleniewie żyje jedna z kluczowych w Polsce kolonii tego nietoperza - mówi Grzegorz Piekarski z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku. Drewniany kościół w Jeleniewie pochodzi z 1878 r.

W ramach badań nadajniki dostanie ok. 20 samic nietoperzy, które o tej porze roku karmią młode. Nietoperze mają być łapane w specjalne sieci na żerowiskach i przy wylatywaniu z kościoła i wyposażane w nadajniki w najbliższych dniach.

Cały tekst: http://bialystok.gazeta.p...l#ixzz3d1EErVBN
  Temat: Przyloty 2015
heninsyn

Odpowiedzi: 43
Wyświetleń: 26389

PostForum: Ptaki   Wysłany: 2015-03-01, 16:20   Temat: Przyloty 2015
... 25 szpaków - gmina Brok/woj. maz.
:wink:
  Temat: migracje bocianów
heninsyn

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 20494

PostForum: Bocian biały   Wysłany: 2015-02-27, 21:56   Temat: migracje bocianów
wieslawbaginski, - tak jak Ty, obstawiałem żurawie, tak to jest z telefonami radiosłuchaczy, co chcą wiosnę przyspieszyć ...

Ukłon
:wink:
  Temat: migracje bocianów
heninsyn

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 20494

PostForum: Bocian biały   Wysłany: 2015-02-22, 10:26   Temat: migracje bocianów
... informacja z wczoraj za PR Wrocław - ok. 13 stado kilkunastu bocianów nad Środą Śl. ! :wink:
  Temat: Przegląd prasy
heninsyn

Odpowiedzi: 331
Wyświetleń: 142749

PostForum: Kuluary   Wysłany: 2015-02-15, 15:02   Temat: Przegląd prasy
... na sępa przez 8670 km. ?
"Obecność polskich bocianów w pobliżu Pretorii zauważył miejscowy ornitolog specjalizujący się w ochronie sępów - Walter Neser. Na zdjęciach z Afryki miłośnicy ptaków zidentyfikowali dwa polskie bociany.
Artykuł otwarty
Walter Neser bociany sfotografował w tzw. sępiej restauracji, czyli na specjalnej platformie, gdzie wykładana jest padlina dla ptaków. Odpowiada za nią pozarządowa organizacja ekologiczna VulPro.

Jak zauważa Paweł T. Dolata, ornitolog z Wielkopolski, który opisał konsumenckie zwyczaje naszych ptaków, takie restauracje potrzebne są ze względu na zmiany w środowisku i kulturze hodowli zwierząt. To przez nie sępy mają do dyspozycji coraz mniej padliny, która jest ich jedynym pokarmem. Dlatego specjaliści wykładają dla nich martwe zwierzęta hodowlane: głównie świnie, a także krowy, konie, owce i kozy.

Restaurację odwiedza ok. 400 sępów przylądkowych dziennie, a okazjonalnie również sępy afrykańskie i uszate.

Obiad 8670 km od domu

Padlina przyciąga też inne gatunku ptaków - w tym właśnie bociany białe.

W tym tygodniu jednym z gości sępiej restauracji (Vuluture Restaurant) był ptak, który został oznakowany 1 lipca 2010 r. jako jedno z dwójki młodych w nieistniejącym już gnieździe na topoli we wsi Ligota w gminie Raszków, w powiecie ostrowskim.

Z uzyskanych dzięki obserwacjom danych wynika, że ptak przebywał w odległości ok. 8670 km na południe od rodzinnego gniazda, a od dnia jego obrączkowania upłynęło 1685 dni.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,7547...l#ixzz3Rp1w57uF

;)
  Temat: Przegląd prasy
heninsyn

Odpowiedzi: 331
Wyświetleń: 142749

PostForum: Kuluary   Wysłany: 2015-02-02, 21:28   Temat: Przegląd prasy
... konsumpcja kwiczołów a gotowość bojowa artylerii lekkiej w II RP:
http://studioopinii.pl/an...oly-z-15-pal-u/

:wink:
( o kulinarnych zastosowaniach jemiołuszek na Litwie - za Cz. Miłoszem - czytałem, o masowym podkradaniu jaj gęgaw też, ale o wróblach/mazurkach w menu kasyn jeszcze nie )
  Temat: Przegląd prasy
heninsyn

Odpowiedzi: 331
Wyświetleń: 142749

PostForum: Kuluary   Wysłany: 2015-01-11, 12:16   Temat: Przegląd prasy
... szakale u bram ! :wink:
"W styczniu zeszłego roku czeski myśliwy zastrzelił dwa szakale zaledwie 6 km od południowo-zachodnich granic Polski. W 2012 roku potwierdzono występowanie szakali w regionie brzeskim na Białorusi tuż przy granicy z Polską. Szakale na Ukrainie, żyjące dotychczas w okolicach Odessy, są już na północnym zachodzie kraju. Mało tego! W 2013 roku zostały odnotowane w Estonii i na Łotwie.

Patrząc na ich ekspansję, można stwierdzić, że nie ma żadnego powodu, dla którego nie powinno być ich w Polsce, może poza jednym, ale o tym za chwilę. Dlaczego nikt ich nie zobaczył? "
Całość:
http://wyborcza.pl/piatek...en_szakala.html
  Temat: Ptaki w serialach
heninsyn

Odpowiedzi: 51
Wyświetleń: 52249

PostForum: Ptaki   Wysłany: 2014-11-19, 13:43   Temat: Ptaki w serialach
... Dzwony wojny " - mini serial BBC i TVP o I WŚ.
Główny bohater ( równorzędny, boć są dwaj żołnierze - angielski i niemiecki ) nie dosyć, że całą wojnę rysuje ptaki, to jeszcze wciąż widzi dziwonię m.in na zasiekach podczas bitwy nad Sommą.

___
Serial zdecydowanie średni, acz dla zainteresowanych historią - do obejrzenia !
:wink:
  Temat: Przegląd prasy
heninsyn

Odpowiedzi: 331
Wyświetleń: 142749

PostForum: Kuluary   Wysłany: 2014-06-30, 09:00   Temat: Przegląd prasy
... adopcja bocianów:
W bocianim gospodarstwie w Żywkowie z sukcesem przeprowadzono pierwszą w Polsce adopcję bocianów. Polegała na tym, że do gniazda dorosłej pary, którym zginęły młode, podrzucono inne pisklęta. Dorosłe bociany zaakceptowały młode i się o nie troszczą.
Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP), które opiekuje się bocianim gospodarstwem we wsi Żywkowo, powiedział, że udana adopcja młodych bocianów przez dorosłą parę ma duże znaczenie.

- To daje ogromną nadzieję, że wiele piskląt bocianów, które trafiają do ośrodków rehabilitacji, można przywracać naturze poprzez adopcję. Z pewnością w ten sposób bociany szybko nauczą się naturalnych zachowań, takich jak polowanie, latanie czy wędrówka - powiedział Menderski. Zastrzegł, że ponieważ nikt w kraju nie przeprowadził podobnej akcji adopcyjnej, to przyrodników z PTOP-u czeka jeszcze dużo pracy

Cały tekst: http://olsztyn.gazeta.pl/...t#ixzz366OwsreL

... Dolnośląskie sokoły:
Sześć młodych sokołów wędrownych zamieszkało w niedzielę na terenie Nadleśnictwa Żmigród. Już za kilka tygodni rozpoczną samodzielne życie i polecą, gdzie chcą. Sokolnicy marzą, by kiedyś tu wróciły
Sokół wędrowny jest jednym z najrzadszych ptaków w Polsce. Wiele ptasich populacji wyginęło przez człowieka, sporo uciekło też z lasów do miast, gdzie zamieszkały np. w wieżach kościołów. Sokolnicy robią jednak co mogą, by drapieżniki powróciły do swojego naturalnego środowiska, czyli w knieje.

W niedzielę w Nadleśnictwie Żmigród hodowcy przygotowali kolejnych sześć sokołów do wypuszczenia na wolność. Żeby można je było śledzić i identyfikować, zostały najpierw zaobrączkowane i pobrano im krew. Następnie sokoły zostały umieszczone w specjalnych sztucznych gniazdach na wysokich platformach, gdzie przez następne tygodnie będą się przyzwyczajały do leśnego środowiska i uczyły latać. Jedzenie (martwe kurczaki) będzie do nich wysyłane windą na sznurku, żeby pokarm nie kojarzył im się z człowiekiem

Cały tekst: http://wroclaw.gazeta.pl/...l#ixzz366TQwSVU
  Temat: Przegląd prasy
heninsyn

Odpowiedzi: 331
Wyświetleń: 142749

PostForum: Kuluary   Wysłany: 2014-06-29, 20:13   Temat: Przegląd prasy
... 3,5 tyś. km w 2 dni:

"Rzadkie ptaki - dubelty - lubią żerować w miejscach, gdzie pasą się krowy, konie czy żubry, potrafią też długo lecieć bez odpoczynku - wynika z obserwacji prowadzonych nad Narwią. To niektóre z tajemnic dubeltów, które udało się odkryć.
Program realizują - na obszarze Natura 2000 Dolina Górnej Narwi - Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i fundacja Natura International Polska. Poznanie dubeltów ma pomóc skuteczniej je chronić, a to główny cel przedsięwzięcia. UE i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczyły na ten cel 2,1 mln euro.

Ptaki z nadajnikami

Dubelt jest ptakiem wodno-błotnym średniej wielkości. Odżywia się bezkręgowcami, głównie dżdżownicami. Wyróżniają go niezwykłe zachowania godowe: samce zbierają się w nocy w stałych miejscach i w godowym tańcu zabiegają o względy samic. Dubeltom nie sprzyjają zmiany w środowisku naturalnym, m.in. zarastanie ich żerowisk wysoką roślinnością.

Cały tekst: http://bialystok.gazeta.p...t#ixzz363KFfHez
  Temat: Przegląd prasy
heninsyn

Odpowiedzi: 331
Wyświetleń: 142749

PostForum: Kuluary   Wysłany: 2014-06-06, 16:39   Temat: Przegląd prasy
... zamach na łosia ?

" Wszystkie doświadczenia pokazują, że w Polsce należy z łosiem obchodzić się jak z jajkiem. Tymczasem w zeszłym tygodniu Ministerstwo Środowiska przedłożyło do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia zezwalającego na odstrzał łosi na wschód od Wisły (na zachód od królowej polskich rzek jest ich tyle, co kot napłakał). Zasady mają być dokładnie takie jak w latach 90., czyli wtedy, gdy po raz drugi omal nie wybito naszych łosi. Do byków będzie można strzelać od 1 września do 30 listopada, do łoszaków i klęp od 1 października do 31 grudnia.

Myślą państwo, że przedstawiono jakiś model populacyjny, który - biorąc pod uwagę liczebność i błędy w szacowaniu, naturalną śmiertelność (w tym tę powodowaną przez drapieżniki) - pokazywałby, ile i jakich łosi można bezpiecznie upolować? Nic z tych rzeczy. Zresztą do danych, które - jak wiemy - są przeszacowane, resort podchodzi zupełnie bezkrytycznie. Mamy przeszło 13 tys. łosi i już.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,7540...l#ixzz33s0Ts3GB
  Temat: Przegląd prasy
heninsyn

Odpowiedzi: 331
Wyświetleń: 142749

PostForum: Kuluary   Wysłany: 2014-03-14, 12:24   Temat: Przegląd prasy
... kolejne " kwiaty " z podlaskiego: :evil:
"Jedenaście dębów, jesionów i sosen uznanych za pomniki przyrody, nie wiedzieć jak i kiedy wyparowało z leśnych ostępów gminy Białowieża. Lokalne władze, leśnicy i służby ochrony środowiska nie widzą w tym nic dziwnego. Ot, były i znikły, po co drążyć temat
Wyobraźcie sobie państwo następującą sytuację - oto zarządzający zamkiem na Wawelu zwraca się do generalnego konserwatora zabytków o wykreślenie z krajowego rejestru zabytków Szczerbca miecza, którym koronowano polskich królów. Dyrektor Zamku Królewskiego w Krakowie pisze do konserwatora, że Szczerbiec owszem, był w jego posiadaniu, ale gdzieś znikł. Więc nie ma sensu dalej go chronić. Konserwator oczywiście na to, bez mrugnięcia okiem i dodatkowych pytań przystaje.

Albo inna sytuacja - oto władze Warszawy zwracają się do tego samego urzędnika z wnioskiem o zgodę na wyburzenie Kolumny Zygmunta. W ocenie stołecznego ratusza monument ten bowiem zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Ocenili to osobiście ślusarz, elektryk i złota rączka z warszawskiego magistratu, nawet zdjęcia zrobili, żeby pokazać, w jak fatalnym stanie technicznych znajduje się kolumna. Konserwator zdjęcia ogląda, "ekspertyzę" fachowców czyta i bez jakiejkolwiek weryfikacji w terenie zgadza się wpierw na wykreślenie pomnika z rejestru zabytków a dwa lata później na jego wyburzenie.

Cały tekst: http://bialystok.gazeta.p...l#ixzz2vw2tbbVL
  Temat: Przegląd prasy
heninsyn

Odpowiedzi: 331
Wyświetleń: 142749

PostForum: Kuluary   Wysłany: 2014-03-12, 08:42   Temat: Przegląd prasy
... " Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku zdecydowała, że należy zlikwidować około jednej piątej podlaskiej populacji czapli siwej. - To zarządzenie nie ma merytorycznego uzasadnienia i jest sprzeczne z prawem - alarmują ornitolodzy, domagający się jego uchylenia
Wydany w połowie stycznia przez białostocką dyrekcję dokument zezwala na likwidację 60 czapli w okolicach pięciu stawów hodowlanych pod Knyszynem. Nikt o to nie wnioskował, to inicjatywa własna dyrekcji.

- Według naszej wiedzy jest ich w tamtym rejonie zbyt dużo. To zaś przekłada się na straty użytkowników stawów hodowlanych - uzasadnia Małgorzata Wnuk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Cały tekst: http://bialystok.gazeta.p...t#ixzz2vjRGVmpw

Zazwyczaj nie klnę - tym razem wyrwało mi się Q...ffa - co się dzieje w moim kiedyś ulubionym grodzie !!! :evil:
  Temat: Muzyka
heninsyn

Odpowiedzi: 68
Wyświetleń: 53253

PostForum: Kuluary   Wysłany: 2014-02-27, 14:33   Temat: Muzyka
... tak jakoś przelot gęsi mnie nastroił :oops: :

https://www.youtube.com/watch?v=8bcgd8EVS2o
Ballada o cyckach
  Temat: Ptaki w serialach
heninsyn

Odpowiedzi: 51
Wyświetleń: 52249

PostForum: Ptaki   Wysłany: 2014-02-15, 23:04   Temat: Ptaki w serialach
... nad Jenisejem jerzyki ? :wink:

Filmowo polecę: http://www.filmweb.pl/fil...dze-2010-587332

____
np. Alterkino - do obejrzenia.
 
Strona 1 z 19
Skocz do:  

phpBB by przemo