Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 183
Forum Przyrodnicze "BOCIAN" Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Obserwacje płazów 2009
art.jovana

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 19402

PostForum: Gady i płazy   Wysłany: 2009-04-09, 20:05   Temat: Obserwacje płazów 2009
8 kwietnia Dolina 3 Stawów w Katowicach: jedno z kilku dzikich bardziej ukrytych jeziorek: naliczyłam 86 ropuch szarych i jedną żabę zieloną (jaką dokładnie - nie wiem, trudno je odróżnić między sobą). co najmniej 2 razy tyle ropuch nurkowało, albo ukrywało się gdzieś w szuwarach :)

wieczorem staw na trasie planowanego węzła bytom budowanej autostrady A1:
znowu kilkadziesiąt ropuch szarych + krzyżówki, łyski i nietoperze
  Temat: Obserwacje ptaków 2009
art.jovana

Odpowiedzi: 733
Wyświetleń: 302512

PostForum: Ptaki   Wysłany: 2009-04-09, 19:52   Temat: Obserwacje ptaków 2009
jemi napisał/a:
Pierwsza obserwacja siwej wrony w granicach miasta

właśnie, wczoraj (8 kwietnia) widziałam wronę siwą w Parku Kościuszki w Katowicach. aż byłam zdumiona. to pierwsza wrona siwa, jaką widziałam w życiu!! poza tym znowu dużo grzywaczy i kosów. obserwator: Joanna Śladowska
  Temat: Jagr, Accipiter - uważajcie podczas wypraw w teren!
art.jovana

Odpowiedzi: 43
Wyświetleń: 24127

PostForum: Kuluary   Wysłany: 2009-04-07, 22:03   Temat: Jagr, Accipiter - uważajcie podczas wypraw w teren!
na terenie Bytomia kilka dni temu, też ktoś widział jakiegoś dzikiego kota.
w dziale ssaki umieściłam temat wraz z linkiem do petycji w sprawie nie zabijania zwierzęcia jakimkolwiek by ono nie było i czy w ogóle cała ta historia jest prawdziwa czy nie...
  Temat: Obserwacje ptaków 2009
art.jovana

Odpowiedzi: 733
Wyświetleń: 302512

PostForum: Ptaki   Wysłany: 2009-04-07, 21:56   Temat: Obserwacje ptaków 2009
dzisiaj Park Kościuszki w Katowicach:
gołąb grzywacz: 5 os.
kosy: kilkadziesiąt os.
jakiś drozd, ale się nie znam :( 1 os. (bardzo jasny szary)
sójka: 1 os.

poza tym mnóstwo ptasiej drobnicy i sroki
----------------
staw pokopalniany pomiędzy ul. Ligocką i Brynowską:
łabędź niemy: 2 os.
krzyżówki: kilkanaście os.
mewy śmieszki: kilkanaście os.
  Temat: Obserwacje płazów 2009
art.jovana

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 19402

PostForum: Gady i płazy   Wysłany: 2009-04-07, 21:48   Temat: Obserwacje płazów 2009
dzisiaj Park Kościuszki w Katowicach: 2 traszki zwyczajne, w tym 1 żywa a 1 rozjechana na ścieżce przy sadzawce :( , żaba trawna i dość dużo skrzeku, który będę jutro przenosić w bezpieczniejsze miejsce. sadzawka w której skrzek się znajduje za kilka dni przy tak ciepłej pogodzie po prostu zniknie... poza tym pływają tam butelki i istnieje niebezpieczeństwo kolizji drogowej- jak pokazuje przykład rozjechanej traszki.
  Temat: petycja w sprawie dzikiego kota na Śląsku
art.jovana

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3355

PostForum: Ssaki   Wysłany: 2009-04-07, 21:10   Temat: petycja w sprawie dzikiego kota na Śląsku
Od jakiegoś czasu media donoszą o dzikim kocie (pumie lub panterze), którego widziano już w kilku miejscach na południu Polski. Obecnie kot przebywa gdzieś na terenie Bytomia. Jeśli pojawi się w jednym z okręgów łowieckich, najprawdopodobniej zostanie zastrzelony!
wszystkie służby postawione są w stan gotowości a myśliwi już zacierają ręce, gdyż w każdej chwili mogą dostać zgodę na odstrzał!
dzisiaj znajoma rozmawiała z bytomską policją i sprawa wygląda tak, że policja chciała z ZOO pożyczyć strzelbę ze środkiem usypiającym, ale nie mogli się dodzwonić :roll:

Nie pozwólmy aby powtórzyła się zeszłoroczna historia łosia z Kampinosu, który z zimną krwią został zabity w centrum Warszawy, tylko dlatego, że nikt nie wiedział co z nim zrobić i jak się zachować. chyba lepiej przygotować się wcześniej do spotkania z dzikim zwierzęciem

na stronie: www.petycje.pl/3931 została umieszczona petycja do Wojewody Śląskiego o humanitarny odłów dzikiego kota i nie zabijanie go.

Bardzo proszę - podpisujcie Państwo petycję, dopóki nie jest za późno i przekażcie linka do niej jak największej ilości osób.

z góry dziękuję i pozdrawiam,
asia
  Temat: Nowi członkowie MKTPB
art.jovana

Odpowiedzi: 92
Wyświetleń: 91087

PostForum: Koło Małopolskie   Wysłany: 2009-02-24, 10:10   Temat: Nowi członkowie MKTPB
hehe :)
właściwie to nie chciałam oglądać Patryka, który ogląda ptaszki (jakiekolwiek), tylko jak sobie radzi ogólnie... czy nie boi się szmerów, szelestów i dziwnych dźwięków po zmroku.

w ogóle tak sobie myślę teraz, że Patryk jest już starszy o całe 2 lata od momentu pisania tych śmiesznych postów i już nie boi się wielkiego lasu.

dzięki za zaproszenie, może kiedyś gdzieś dotrę do Was...
na sowy bym chciała pojechać...
na razie czytam i pozdrawiam,
sówka :)
  Temat: Via Baltica przez Rospudę
art.jovana

Odpowiedzi: 533
Wyświetleń: 295314

PostForum: Chronimy Rospudę!   Wysłany: 2009-02-23, 13:13   Temat: Via Baltica przez Rospudę
i jeszcze jedno:

Cytat:
Obwodnica przez Rospudę, ale nie przez bagna

Zgodnie z prawem obwodnicy Augustowa nie da się wybudować w poprzek unikalnych torfowisk rzeki Rospudy - to wniosek z raportu środowiskowego dla inwestycji, który w tym tygodniu trafi do Ministerstwa Środowiska

Autorzy raportu (holenderskie konsorcjum DHV) wskazują na dwie inne propozycje przebiegu trasy. Omijają one szeroki pas chronionych terenów od zachodu - w okolicach osady Chodorki i na wschód od wsi Raczki. Decyzja środowiskowa wydana na podstawie raportu rozstrzygnie ostatecznie, którym z tych dwóch wariantów pobiegnie trasa.

Najpierw jednak raportowi przyjrzą się wspólnie ministrowie środowiska i infrastruktury.
- To pozaustawowa procedura, wynikająca z ustaleń zorganizowanego rok temu okrągłego stołu - informuje Piotr Otawski z gabinetu politycznego ministra środowiska.

Ministrowie na podstawie raportu i analizy wielokryteriowej - pomocniczego dokumentu, który ocenia różne przebiegi obwodnicy pod kątem ich walorów środowiskowych, społecznych, transportowych i ekonomicznych - zasugerują inwestorowi (Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad), dla którego wariantu powinien uzyskać decyzję środowiskową.

- Ministrowie znają obowiązujące prawo i ich zalecenia, będą się mieścić w jego ramach. Chodzi raczej o wybór szczegółowy. Trzeba pamiętać o tym, że analizowano trzy główne warianty, ale podwariantów było w sumie kilkanaście. Ministrowie mają pomóc w rozstrzygnięciu drobnych wątpliwości w przypadku podobnych rozwiązań - wyjaśnia Otawski, zapowiadając, że od tej pory wszystko w sprawie obwodnicy Augustowa będzie się już dziać szybko. Po sugestiach ministrów resort środowiska teoretycznie ma pół roku na wydanie decyzji środowiskowej.

- W naszym imieniu będzie to robić Dyrekcja Ochrony Środowiska. Sprawa jest dla nas priorytetem i na pewno decyzja zapadnie znacznie szybciej - zapowiada Piotr Otawski.

W związku z przyspieszeniem prac dokumentacyjnych nad obwodnicą Augustowa, inwestor oraz Ministerstwo Infrastruktury zapowiadają opublikowanie w najbliższym czasie harmonogramu budowy.

- Powinniśmy go ogłosić w najbliższych tygodniach - twierdzi Andrzej Maciejewski, szef gabinetu dyrektora GDDKiA. Szczegółów podawać nie chce.

Można przypuszczać, że harmonogram zakłada zakończenie prac przygotowawczych najpóźniej do roku 2011, a oddanie obwodnicy w roku 2013. Takie kalendarium drogowcy ustalili w przypadku trzech innych inwestycji w województwie podlaskim: obwodnicy Suwałk i modernizacji drogi nr 8 na wschód i zachód od Zambrowa. Te trzy przedsięwzięcia są na analogicznym etapie przygotowań co obwodnica Augustowa, czyli na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej.

Budowę obwodnicy Augustowa, przez który dziennie przejeżdżają tysiące ciężarówek, w odrzuconym właśnie przez specjalistów wariancie, rozpoczęto dwa lata temu. Według urzędników z Brukseli wariant zlokalizowany na pięciu kilometrach, na obszarze Natura 2000 - chroniącym torfowiska rzeki Rospudy i otaczające ją lasy - był niezgodny z prawem unijnym. Podobnie wyrokowały polskie sądy administracyjne, uchylając kolejno wszystkie pozwolenia umożliwiające budowę. Prace, które firma Budimex-Dromex wykonała za około 90 mln zł, trzeba było wstrzymać.

W tej sytuacji minister środowiska Maciej Nowicki zwołał rok temu okrągły stół, przy którym przyrodnicy, drogowcy i samorządowcy ustalili, że nowy raport oddziaływania na środowisko porówna trzy warianty przebiegu trasy. Przez prawie pół roku drogowcy szukali firmy, która wykonałaby taki raport. Chociaż zazwyczaj sporządzenie dokumentacji zajmuje minimalnie rok, DHV musiało się z tym uporać do końca listopada. Potem raport na wniosek GDDKiA czterokrotnie poprawiano: głównie w części krajobrazowej. Drogowcy chcieli też, by dane dotyczące wpływu obwodnicy na człowieka zebrać w jednym rozdziale. Ostatecznie poprawiony raport drogowcy przyjęli w piątek.

źródło: Gazeta Wyborcza Białystok
http://miasta.gazeta.pl/b...rzez_bagna.html


  Temat: Via Baltica przez Rospudę
art.jovana

Odpowiedzi: 533
Wyświetleń: 295314

PostForum: Chronimy Rospudę!   Wysłany: 2009-02-23, 13:05   Temat: Via Baltica przez Rospudę
ostatnie wieści znad Rospudy:

Cytat:
PiS znów maszeruje nad Rospudę
Adam Wajrak, Jakub Medek
2009-02-22,


PiS ma wielką ochotę by zrobić awanturę o obwodnicę Augustowa. Przyda się przed wyborami do europarlamentu. A paru wpływowym urzędnikom, odpowiedzialnym za klęskę z obwodnicą, zależy na tym, by awantura była jak największa.

Całkiem niedawno wpływowy w centrali i na Podlasiu poseł PiS Jarosław Zieliński zwierzył się wychodzącej w Białymstoku "Gazecie Współczesnej", że gdyby PiS był przy władzy obwodnica Augustowa już byłaby gotowa. PiS nie przejmowałby się wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i sankcjami tylko by budował przez bagna.
Bardzo jest dzielny poseł Zieliński, dziś może opowiadać sobie dowolne dyrdymały. Podobnie dzielny był, ale tylko przez chwilę premier Jarosław Kaczyński. W 2007 r. droczył się z Trybunałem i Komisją Europejską, ale przyciśnięty przez Brukselę do muru bardzo szybko zmiękł i zadeklarował, że nie będzie budował.
Opowieść Zielińskiego o zaprzepaszczonych planach PiS można włożyć miedzy bajki, bo budowa na terenach Natury 2000 została zatrzymana i zakazana decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Rząd nie miał szans na jej legalne kontynuowanie. Nawet PiS nie mógł sobie pozwolić na działanie wbrew postanowieniu sądu.

Zielińskiego nie należy jednak ignorować. Nie jest on byle kim w PiS-ie. Jego piękna legenda o tym jaki PiS chciał i miał plan, ale się nie udało, jest przeznaczona dla wyborców. Podobnie jak zapowiedź Grażyny Gęsickiej na kongresie PiS, że upora się z programem Natura 2000, bo przeszkadza w inwestycjach.

Również oświadczenie w sprawie obwodnicy ze stycznia tego roku dwóch mało znanych senatorów tej partii, Norberta Krajczego i Wojciecha Skurkiewicza, jest po coś. Senatorowie "odkryli", że przy opracowaniu nowej oceny oddziaływania obwodnicy na środowisko pracują naukowcy, którzy uważają prowadzenie tej drogi przez bagna za bezsens i wcześniej przeciwko temu protestowali. Trudno niestety o innych, bo wszyscy liczący się fachowcy uważali, że inwestycja w tym miejscu to głupi pomysł.

To wszystko ma po długiej przerwie przypomnieć "sponiewieranym" przez ekologów i brukselską biurokrację ludziom na Podlasiu, że PiS się o nich troszczy. Ludzie powinni sobie to przypomnieć przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Dlatego PiS zaczyna się kręcić wokół Rospudy. Zresztą ma w tym doświadczenie.

W maju 2007 roku to ta partia zorganizowała i zachęcała do udziału w referendum, które zbiegało się z wyborami do sejmiku wojewódzkiego podlaskiego. Wszyscy dobrze wiedzieli, że referendum mające dać odpowiedź jak ma przebiegać obwodnica nie może być wiążące, bo tu decyduje prawo europejskie. Jednak pisowscy stratedzy uznali, że przyda się podgrzać emocje przed wyborami. Referendum, na które poszło mniej niż wymagane 30 proc mieszkańców, zakończyło się klapą, ale PiS zyskał to co chciał, czyli wygrał wybory do podlaskiego sejmiku.
Tym razem PiS ma nowego sojusznika. To ludzie, którzy nic z tą partią nie mają wspólnego, ale w tej sprawie łączy ich sojusz interesów. Przecież urzędnicy dzięki którym, kolejne rządy były przekonane, że wszystko z obwodnicą Augustowa jest w porządku, nie wyparowali. Eksperci, choć trudno ich tak nazywać, zatrudnieni w podlaskim urzędzie wojewódzkim i regionalnej oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wmawiali kolejnym rządzącym, że to jedyna słuszna droga. Nie było to trudne, bo ostrzeżenia płynęły tylko ze strony organizacji ekologicznych, a te nigdy nie były traktowane przez polską elitę polityczną poważnie. Gdy doszło do interwencji Komisji Europejskiej i wytoczenia Polsce sprawy przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, ci sami ludzie zapewniali, że Polska wygra.
Teraz mają poważny problem. Jest nim minister środowiska Maciej Nowicki.

Nowicki przyjął, że jedyny sposób na wyjście z ze skomplikowanej sytuacji, to działanie zgodne z prawem, czyli krótko mówiąc wybranie wariantu najmniej szkodliwego dla przyrody i ludzi. Minister nie ma zamiaru drzeć kotów z Komisją Europejską lub pchać się w przegrany proces. Taki minister to niewygodna sytuacja. Dlatego, choć tak naprawdę działania Nowickiego są jedyną szansą na wybudowanie obwodnicy, w Augustowie zbierane są podpisy z żądaniem jego dymisji. Obwinia się go o opóźnienia, choć nie powstają one z winy tego resortu.

Na przykład by minister mógł wydać decyzję środowiskową, która będzie podstawą do pozwolenia na budowę, potrzebna jest ocena oddziaływania na środowisko. A jej przyjęcie jest przeciągane przez ekspertów Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. Zarzuty stawiane ocenie są często absurdalne. Jeden z głównych: nie ma nic o wpływie obwodnicy na życie i zdrowie ludzi. Potem okazuje się, że jest, ale Dyrekcji chodzi o to, że ten aspekt jest opisany w różnych, a nie jednym rozdziale. Przekaz medialny: nie troszczą się o ludzi. W tym tygodniu ocena ma zostać w końcu przyjęta, ale jak mówią znający się na rzeczy specjaliści z organizacji ekologicznych, po raz pierwszy spotkali się z taką drobiazgowością ze strony drogowców. Półżartem mówią, że gdyby każda ocena była tak traktowana nie powstała by w Polsce żadna droga.

Blokady w Augustowie? Opatrzyły się już
To zróbmy tak, by były w Augustowie i Suwałkach. Przez to 70-tysięczne miasto przejeżdża co najmniej tyle samo TIR- ów, co przez Augustów. A wyprowadzić z równowagi mieszkańców jest prosto. W połowie stycznia dyrektor oddziału podlaskiego GDDKiA Jerzy Doroszkiewicz wysłał do prezydenta Suwałk pismo, w którym poinformował, że wstrzymuje prace projektowe nad obwodnicą tego miasta.

W zależności od tego, czy obwodnica Augustowa przekroczy dolinę Rospudy na chronionych torfowiskach - jak chcą drogowcy, czy tez poza nimi - jak proponują przyrodnicy, punkt początkowy obwodnicy Suwałk przesunie się o około 3 km. Ewentualne zmiany dotyczą raptem 20 procent przebiegu obwodnicy Suwałk. Mimo to dyrektor Doroszkiewicz zapowiedział, że dopóki nie będzie decyzji co do Augustowa, prace koncepcyjne w sprawie Suwałk nie drgną z miejsca. Dodał, że harmonogram budowy obwodnicy, który zakładał rozpoczęcie robót w 2011 roku jest zagrożony.
Okazało się, że dyrektor Doroszkiewicz nie mówi suwalskim władzom całej prawdy. Prac przy obwodnicy Suwałk bowiem nie wstrzymano, prace nad raportem oddziaływania inwestycji na środowisko idą pełna parą, sam raport ma być gotowy w najbliższych miesiącach. Podobnie studium obwodnicy. Chwilowo tylko zawieszono prace nad szczegółowym projektem w części połączenia obwodnicy Suwałk z obwodnicą Augustowa.

Warszawska centrala GDDKiA, gdy dowiedziała się o kreciej robocie podlaskiego oddziału natychmiast go upomniała i kazała prostować przekazane suwalczanom informacje. Ale prostować jest już trudniej. Mleko się rozlało i ludzie są wściekli, emocje znów zostały podgrzane. Dla PiS to wymarzona sytuacja by pokazać, że rząd sobie nie radzi. Minister Maciej Nowicki ma szansę rozbroić tę bombę, która tyka i może zaraz rządzącym wybuchnąć przed nosem. Ale nie powinien działać w pojedynkę. To co mógł zrobić sam już zrobił. To sprawa dla całego rządu. A w szczególności dla ministra infrastruktury, który powinien dobrze przyjrzeć się działaniom swych podwładnych. Ludzie, a szczególnie mieszkańcy Augustowa powinni się dowiedzieć kto i co w tej sprawie zawalił. Może zobaczą, że ich "obrońcom" nie zależy na niczym innym tylko na własnej karierze

Źródło: Gazeta Wyborcza http://wyborcza.pl/1,7524...ad_Rospude.html


  Temat: Nowi członkowie MKTPB
art.jovana

Odpowiedzi: 92
Wyświetleń: 91087

PostForum: Koło Małopolskie   Wysłany: 2009-02-23, 11:32   Temat: c.d.
proszę o więcej takich postów jak te powyżej.
myślałam, że się przed chwilą udławię kawą ze śmiechu czytając to wszystko:)

chyba również zostanę ptaszkiem (o, przepraszam- członkiem) koła małopolskiego
tak się jakoś rozkojarzyłam... ;-)
poza tym chętnie zobaczyłabym Patryka w akcji w wieelkim lesie

pozdrawiam Wszystkich z MKTPB,
sówka
  Temat: Radiotelemetria - wolontariusze poszukiwani
art.jovana

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5650

PostForum: TP BOCIAN   Wysłany: 2009-02-16, 13:35   Temat: Radiotelemetria - wolontariusze poszukiwani
Dominik, chyba z 3 tyg. temu wysłałam do Ciebie maila w sprawie błotniaków.
dostałeś go w ogóle?, bo do tej pory nie mam żadnej informacji. pisałam, że będę w zespole z Januszem i Anitą. jak możesz to sprawdź. pozdrawiam, sówka
  Temat: Dziczyzna rzeźna
art.jovana

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 10129

PostForum: Ssaki   Wysłany: 2009-02-16, 13:26   Temat: Dziczyzna rzeźna
może i te sarny są na świeżym powietrzu ale dla mnie to wygląda fatalnie :evil:
nie mam pojęcia w jaki sposób te zwierzęta kończą swój żywot... całe szczęście od kilkunastu lat nie biorę udziału w konsumpcji mięsa
  Temat: TABLICA OGłOSZEN
art.jovana

Odpowiedzi: 48
Wyświetleń: 82756

PostForum: Ochrona przyrody   Wysłany: 2008-12-09, 13:42   Temat: TABLICA OGłOSZEN
Marysia02 napisał/a:
Ja mam inne ogloszenie poszukuję osob z terenu Ślaska i blisko Ślaska majacych problemy z termoizolacjami i wyrzucaniem jerzykow z ocieplanych blokow .Ogloszenie ma na celu zwarcie szeregow przed kolejnym sezonem legowym i wspolne dzialanie kontakt moze byc na PW

proponuję jednak zamieścić to ogłoszenie w dziale dotyczącym PTAKÓW, bo tu niechcący może się zagubić.
pozdrawiam
  Temat: Rozrywka
art.jovana

Odpowiedzi: 261
Wyświetleń: 143480

PostForum: Kuluary   Wysłany: 2008-10-15, 12:44   Temat: Rozrywka
Namor napisał/a:
Basior napisał/a:
Opisy aukcji...
http://allegro.pl/item452...nowe_ruhla.html

Rewelacja!!!
zgadzam się całkowicie. gościu miał niezłą wenę ;-)

a Irbis- dzięki za filmiki o KOCIE. Są po prostu zarąbiste. :grin: Dawno się tak nie uśmiałam. Normalnie 100% mojego kota!! aż się popłakałam ze śmiechu
  Temat: Akcje ekologiczne - pomocy!!!
art.jovana

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 6205

PostForum: Ochrona przyrody   Wysłany: 2008-10-15, 12:08   Temat: Akcje ekologiczne - pomocy!!!
polecam przejrzeć chociażby strony:
www.greenpeace.pl
www.pracownia.org.pl

na pewno znajdziesz tam coś, co Cię zainteresuje :idea:
 
Strona 1 z 13
Skocz do:  

phpBB by przemo