Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 421
Forum Przyrodnicze "BOCIAN" Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Zmiany Statutu
Pełek

Odpowiedzi: 109
Wyświetleń: 105208

PostForum: TP BOCIAN   Wysłany: 2011-12-10, 12:41   Temat: Zmiany Statutu
a ja ożywię temat - jak tam wynik rozprawy sądowej z 8ego ??
  Temat: wymiana zamka :-) i Walne Zgromadzenie
Pełek

Odpowiedzi: 172
Wyświetleń: 124147

PostForum: Oddział Warszawski   Wysłany: 2011-11-25, 21:03   Temat: wymiana zamka :-) i Walne Zgromadzenie
szersze spojrzenie na Walne ;)
  Temat: Zmiany Statutu
Pełek

Odpowiedzi: 109
Wyświetleń: 105208

PostForum: TP BOCIAN   Wysłany: 2011-11-25, 14:30   Temat: Zmiany Statutu
rolnik napisał/a:

Pełek napisał/a:
a kolego rolniku - jedna wielka prośba - włącz sobie słownik w przeglądarce... powinien podkreślać te Ort'y bo to straaaaaaaasznie wali po oczach Taki OT.
_________________

za to przepraszam jestem dysortografem(niestety)
a w tym kompie nie mam słownika , ale to poprawię
oj spoko, taki przytyk estetyczny, ale nie złośliwy! :)
  Temat: Zmiany Statutu
Pełek

Odpowiedzi: 109
Wyświetleń: 105208

PostForum: TP BOCIAN   Wysłany: 2011-11-24, 22:56   Temat: Zmiany Statutu
vermilion napisał/a:
1) Tak jestem za tym, aby część członków zarządu stanowiły osoby zatrudnione w Towarzystwie.
w jaki sposób zatrudnione ? :) że czepiamy się słówek...

a kolego rolniku - jedna wielka prośba - włącz sobie słownik w przeglądarce... powinien podkreślać te Ort'y bo to straaaaaaaasznie wali po oczach :) Taki OT.
  Temat: Zmiany Statutu
Pełek

Odpowiedzi: 109
Wyświetleń: 105208

PostForum: TP BOCIAN   Wysłany: 2011-11-24, 12:33   Temat: Zmiany Statutu
Sturnus, tu nie chodzi o kwestie kasy, to o stosunek zatrudniony-pracodawca itd. O to by wszystko było przejrzyste. Nie mam nic przeciwko zatrudnieniu (w pojęciu prawnym) z określonymi obowiązkami z tego wynikającymi. Nie ma też przeciwskazań na dodatki za osiągnięcia itd. Nie o to się rozbija - rozbija się o to co napisał wyżej Grzegorz.
  Temat: Zmiany Statutu
Pełek

Odpowiedzi: 109
Wyświetleń: 105208

PostForum: TP BOCIAN   Wysłany: 2011-11-24, 12:06   Temat: Zmiany Statutu
Dominik, nie ukrywam że chyba sedno jest w tym co Grzegorz BP napisał troszkę powyżej...
obawiam się że tam tkwi ładnie ujęty cały problem który istnieje.
  Temat: Zmiany Statutu
Pełek

Odpowiedzi: 109
Wyświetleń: 105208

PostForum: TP BOCIAN   Wysłany: 2011-11-22, 22:19   Temat: Zmiany Statutu
xhardcorex napisał/a:
Jestem ciekaw skąd wziąć pieniądze na wypłatę pensji osobom zatrudnionym
a skąd ma pieniądze 6 osób aktualnie je pobierające ? Chodzi o zwiększenie przejrzystości. Poza tym nie trzeba być w zarządzie by działać i także czerpać z tego profity. Chodzi tu o rozdzielenie funkcji - wykonawczej i zarządzająco-kontrolnej.

xhardcorex napisał/a:
obowiązek dla każdego członka, czynnego uczestnictwa w priorytetowych zadaniach realizowanych przez stowarzyszenie (minimum 1dzień/rok).
byłoby realne jakby akcje były w całym kraju...

xhardcorex napisał/a:
skoro proponujecie takie funkcjonowanie zarządu
na zjeździe podano że zarząd OTOPu jest społeczny... dziwne prawda?
  Temat: Zmiany Statutu
Pełek

Odpowiedzi: 109
Wyświetleń: 105208

PostForum: TP BOCIAN   Wysłany: 2011-11-22, 18:07   Temat: Zmiany Statutu
Cephalanthera napisał/a:
. Nie bardzo widzę sensowność tego, że osoba która w ogólne nie utożsamia się z Towarzystwem a wpłaciła jedynie składkę, może w równy sposób uczestniczyć w podejmowaniu decyzji jak osoby zaangażowane w prace towarzystwa.
a ja widzę... na przykład Pani X,Y,Z jest emerytką mająca karmnik przed oknem i chce wspierać przyrodę. Wpłaca składkę i codziennie ogląda ptaszki. Jeśli chce to powinna mieć pełne prawo decydowania o kierunku zmian i osób w towarzystwie. To czy pracuje czy nie, czy robi coś dla przyrody czy nie, moim zdaniem nie ma tu znaczenia. W większości instytucji (OTOP dla przykładu) też każdy ma prawo głosu...
inna sprawa gdyby tak patrzeć to ja nie miałbym czego szukać na walnym. jestem sympatykiem, popieram, ale jeśli chodzić o to co robiłem i ile dla Bociana ostatnio to chyba bym się nie łapał na prawa wyborcze jakiekolwiek, a mimo wszystko nie było mi to obojętne, przyjechałem i głosowałem...

Cephalanthera napisał/a:
Wątpię Kuba czy znajdziesz wówczas chętnych do Zarządu
też wątpię.. Niemniej wiem że są też osoby które nazwijmy to na emeryturze się nudzą, ale mają wiedzę, pasję, umiejętności i chęć... ;-) Celowo nie mówię o tym by zarząd miał wszystko realizować. Od tego są 2-3 osoby zatrudnione, ale przejrzeć, uchwalić, zadecydować i finito. Myślę że pasjonaci się znajdą... Skoro są osoby które potrafią wolontariacko pracować w biurze to wolontariacko nie można zarządzać ? :)
  Temat: Zmiany Statutu
Pełek

Odpowiedzi: 109
Wyświetleń: 105208

PostForum: TP BOCIAN   Wysłany: 2011-11-22, 17:43   Temat: Zmiany Statutu
Wujek Adam napisał/a:
2. Decyzje o zatrudnieniu/zwolnieniu Pracownika podejmuje Komisja Rewizyjna.
Może zarząd w porozumieniu z Komisją Rewizyjną 2/3 (3/4) większością głosów ? Da to możliwość decyzji zarządu odnośnie zatrudnienia sprzątaczki, komisja rewizyjna przytaknie, natomiast przy podjęciu trudnej decyzji komisja rewizyjna będzie mogła pełnić funkcje veto.

Ja myślę że tu jest inna jeszcze sprawa - mianowicie... jak sama nazwa wskazuje - Zarząd zarządza - wyznacza kierunek. Zarząd nie powinien brać za swoją pracę wynagrodzenia natomiast pełnić tą funkcję społecznie -> spotkać się raz na tydzień, raz na dwa tygodnie na 2-3 godziny, omówić istotne kwestie, ocenić projekty, wyznaczyć kierunki, omówić pomysły... Zasadniczo zarządzać.

(EDIT) LUB pracować jako zarząd (umowa pracę) ale nie jako pracownik od projektów itd. Zdobywać pomysły, walczyć o projekty ale nie samemu je realizować tylko wygrany projekt później realizować przez kogoś i móc go oceniać obiektywnie. Np. Marfu pisze projekt na 100 000 zł odnośnie identyfikacji stanowiska kózki i zleca Wujkowi Adamowi realizację projektu za takie i takie pieniądze. Jeśli ten się podejmie to jest rozliczany z tego po wykonaniu projektu - czy prawidłowo czy nie, no i może za to wziąć wynagrodzenie pewne...

Co do pracowników - uważam że kwestia umów o pracę dla osób chociażby z biura jest rzeczą potrzebną. Lub jeśli miałoby to być rozwiązane w inny sposób - byłby on na tyle klarowny że nie stanowiłby wątpliwości dla kogoś patrzącego z boku. Również musi być on zgodny z ustawą o OPP. Nie będę ukrywał że osoby które stale są zatrudnione w związku z pewnymi obowiązkami np. Monika -> biuro, finanse itd. powinny mieć stałą pensję klarowną dla patrzących z boku.

Kwestia pełnego wymiaru godzin -> tam było to pytanie w ankietach... ile zatrudnionych (umowa o pracę), pełny wymiar godzin (pełny etat) i tak to powinno być interpretowane...

Natomiast jest inna kwestia - brania pieniędzy za projekty. Myślę że tak - osoby które robią projekt (nawet z Zarządu) mogą uwzględnić w projekcie wynagrodzenie dla siebie / 10% / inne rozwiązanie, gdyż mają z tego tytułu obowiązki itd. Niemniej przy ocenach tego projektu dana osoba nie powinna mieć głosu. Powinna być traktowana jak osoba spoza grona zarządu (w przypadku łączenia obowiązków).
  Temat: wymiana zamka :-) i Walne Zgromadzenie
Pełek

Odpowiedzi: 172
Wyświetleń: 124147

PostForum: Oddział Warszawski   Wysłany: 2011-11-22, 12:05   Temat: wymiana zamka :-) i Walne Zgromadzenie
no nie było :) ale nie wiedziałem o Twoim komentarzu pisząc ;) No ale kończę niepotrzebny OT.
  Temat: wymiana zamka :-) i Walne Zgromadzenie
Pełek

Odpowiedzi: 172
Wyświetleń: 124147

PostForum: Oddział Warszawski   Wysłany: 2011-11-22, 11:55   Temat: wymiana zamka :-) i Walne Zgromadzenie
Marfu, rzuć okiem do sąsiedniego tematu :)

http://forum.bocian.org.p...p?p=73692#73692

Myślę że na początek może być ;)
  Temat: Zmiany Statutu
Pełek

Odpowiedzi: 109
Wyświetleń: 105208

PostForum: TP BOCIAN   Wysłany: 2011-11-22, 11:54   Temat: Zmiany Statutu
Pełek napisał/a:
e. mają czynne i bierne prawo wyborcze, jeżeli ukończyli 16 lat;


z karencją pół roku od daty wstąpienia do towarzystwa widocznej na legitymacji członkowskiej w celu uzyskania biernego i czynnego prawa wyborczego.
Pełek napisał/a:
Członkiem zwyczajnym Towarzystwa może zostać każda osoba prawna lub fizyczna, bez względu na obywatelstwo i wiek. Warunkiem przyjęcia w poczet członków Towarzystwa jest wola realizowania celów Towarzystwa, potwierdzona pisemnie w postaci deklaracji oraz uiszczenie składki członkowskiej. Osoba prawna jest reprezentowana przez swego przedstawiciela.
Zarząd uzasadniając na piśmie może odmówić rejestracji osoby jeśli są podejrzenia że jej działania mogłyby być szkodliwe dla Towarzystwa. / Przyjęcie w poczet członków decyzją zarządu ? / Wprowadzenie osoby wprowadzającej będącej członkiem "gwarantującej" proprzyrodnicze spojrzenie kandydata
Pełek napisał/a:
2. Komisja Rewizyjna liczy 3-5 osób.
a liczba osób w przypadku konieczności przeprowadzenia wyborów uzupełniających w trakcie trwania kadencji może ulegać zmianie.
  Temat: Zmiany Statutu
Pełek

Odpowiedzi: 109
Wyświetleń: 105208

PostForum: TP BOCIAN   Wysłany: 2011-11-22, 11:44   Temat: Zmiany Statutu
Nie pchałem się do komisji - za daleko mam, ale chętnie się dołączę do rozbabrania sprawy ;)

W związku z wynikłymi na ostatnim Nadzwyczajnym Walnym uwagami konieczne są zmiany w Statucie Towarzystwa. Dobrze by była to praca wspólna i zespołowa - stąd prośba - piszcie komentarze rzeczowe, bez pyskówek. Uwagi zawarte w jednym lub drugim dokumencie będą mogły być uwzględnione przez Komisje Statutową i przedstawione do przegłosowania na następnym Walnym zgromadzeniu.

STATUT

Pod tym linkiem jest Statut on-line, klikając prawym klawiszem możemy dodać komentarz, a później te komentarze mogą posłużyć komisji statutowej do wprowadzenia zmian.
Jeśli ktoś nie ma zaufania do takiego rozwiązania poniżej wklejam treść Statutu (długie, wiem) i w komentarzach proszę o zaznaczanie fragmentu i pisanie uwag i komentarzy.

Cytat:
STATUT
Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian
zatwierdzony podczas Walnego Zgromadzenia Członków 9 III 2011 roku


POSTANOWIENIA OGÓLNE
par. 1
Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” (w skrócie TP „Bocian”), zwane dalej „Towarzystwem”, jest stowarzyszeniem zarejestrowanym, posiada osobowość prawną i działa w oparciu o niniejszy statut.
par. 2
Głównym terenem działania Towarzystwa jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej. Towarzystwo może również podejmować działania poza granicami kraju w celu nawiązania współpracy z innymi organizacjami, szkolenia kadr, zdobywania funduszy oraz realizacji innych celów statutowych.
par. 3
Siedzibą władz Towarzystwa są Siedlce.
par. 4
Znakiem Towarzystwa jest znak przedstawiony w Dodatku do niniejszego Statutu.
par. 5
Towarzystwo może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o takich samych lub podobnych celach.
CELE I SPOSOBY DZIAŁANIA
par. 6

Celem działalności Towarzystwa jest ochrona przyrody, w szczególności:
1. Szerzenie w społeczeństwie wiedzy na temat przyrody, jej znaczenia oraz zagrożeń.
2. Zbieranie danych dokumentujących stan i zagrożenia przyrody.
3. Opracowywanie i wdrażanie planów działań ochronnych.
4. Wszelkie działania prawne sprzyjające ochronie przyrody.
par. 7
Formami działalności Towarzystwa są w szczególności:
1. Inicjowanie, organizowanie i finansowanie odpowiednich badań naukowych.
2. Propagowanie wiedzy na temat przyrody oraz jej ochrony.
3. Opiniowanie i wypowiadanie się w kwestii planów zagospodarowania przestrzennego obszarów funkcjonalnych i wszelkich działań mogących stanowić zagrożenia dla przyrody.
4. Współpraca z odpowiednimi organizacjami samorządowymi i instytucjami państwowymi w egzekwowaniu istniejących przepisów ochronnych.
5. Współpraca z innymi, krajowymi i zagranicznymi organizacjami o zbieżnych celach.
6. Powoływanie fundacji.
7. Wykupywanie lub wydzierżawianie gruntów.
8. Pokrywanie właścicielom gruntów strat wynikających z użytkowania przez nich gruntów w sposób zgodny z zaleceniami Towarzystwa.
9. Występowanie jako strona w rozumieniu właściwych przepisów prawnych w postępowaniu w przypadkach naruszania przepisów dotyczących ochrony przyrody.
10. Prowadzenie działalności gospodarczej według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach.
11. Podejmowanie działań prawnych mających na celu objęcie ochroną terenów cennych przyrodniczo.
12. Prowadzenie działalności rolniczej przyjaznej dla środowiska.
13. Organizowanie i propagowanie turystyki ekologicznej.
14. Wywieranie wpływu na władze ustawodawcze i wykonawcze wszystkich szczebli.
15. Występowanie do sądów z roszczeniami z zakresu ochrony przyrody i środowiska.
16. Wstępowanie do postępowania przed sądami oraz przedstawianie sądowi swojego poglądu w toczących się sprawach dotyczących ochrony przyrody i środowiska.
17. Podejmowanie wszystkich innych działań uznanych za sprzyjające powyższym celom.
par. 8
1. Towarzystwo realizuje swe cele poprzez:
a. Społeczną aktywność swych członków.
b. Działanie zatrudnionych przez siebie osób fizycznych
c. Współpracę z innymi osobami fizycznymi i prawnymi.
2. Towarzystwo może prowadzić działalności gospodarczą w rozmiarach służących realizacji celów statutowych. Działalność gospodarcza może być prowadzona wyłącznie jako dodatkowa w stosunku do działalności pożytku publicznego, a dochód z działalności gospodarczej przeznaczony na działalność pożytku publicznego.
WŁADZE TOWARZYSTWA I STRUKTURA ORGANIZACYJNA
par. 9

Władzami Towarzystwa są:
a. Walne Zgromadzenie Członków;
b. Zarząd;
c. Komisja Rewizyjna.
Zarząd i Komisja Rewizyjna Towarzystwa pochodzą z wyboru. W przypadku powstania wakatów w składzie Zarządu, w trakcie kadencji, Zarząd może obsadzić wakujące stanowiska, przy czym skład Zarządu nie może w takim przypadku przekroczyć liczby członków wybranych na Walnym Zgromadzeniu Członków. Kadencja członków Zarządu wybranych w ten sposób wygasa na najbliższym Walnym Zgromadzeniu.

A. Walne Zgromadzenie Członków
par. 10
1. Walne Zgromadzenie Członków jest najwyższą władzą Towarzystwa.
2. Walne Zgromadzenie może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
par. 11
1. Zwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd Towarzystwa nie rzadziej niż raz na 4 lata. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje w razie potrzeby Zarząd:
a. działając z inicjatywy własnej;
b. na pisemny wniosek co najmniej 30% członków Towarzystwa posiadających prawa wyborcze;
c. na wniosek Komisji Rewizyjnej.
2. Zarząd zwołuje Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku lub podjęcia uchwały.
3. Zawiadomienie o terminie Walnego Zgromadzenia, jest rozsyłane nie później niż 30 dni przed planowanym terminem.
4. Quorum Walnego Zgromadzenia stanowią wszyscy obecni na zebraniu członkowie Towarzystwa uprawnieni do głosowania.
5. Uchwały Walnego Zgromadzenia podejmowane są większością głosów. Szczegóły związane z procedurą głosowania omówione są w par. 13.
6. Obradom Walnego Zgromadzenia Członków przewodniczy Przewodniczący obrad, wybierany przez Zarząd.
7. Z każdego Walnego Zgromadzenia sporządzony jest protokół. Osobę protokólanta wyznacza Przewodniczący obrad. Porządek obrad Walnego Zebrania Członków ustala Zarząd.
par. 12
Walne Zgromadzenie Członków posiada następujące kompetencje:
1. Uchwalanie kierunków działania Towarzystwa.
2. Uchwalanie zmian w statucie Towarzystwa.
3. Wybór Prezesa Towarzystwa.
4. Wybór Zarządu Towarzystwa.
5. Wybór Komisji Rewizyjnej.
6. Podejmowanie uchwał w sprawach przedstawionych do dyskusji przez uczestników Walnego Zgromadzenia.
7. Rozpatrywanie sprawozdań z działalności merytorycznej, gospodarczej i finansowej Zarządu.
8. Podejmowanie uchwał w sprawie rozwiązania Towarzystwa i przeznaczenia jego majątku.
9. Nadawanie i pozbawianie godności honorowego członka Towarzystwa.
par. 13
Głosowanie:
1. Głosowanie w sprawach personalnych jest tajne, w innych jest jawne o ile nikt uprawniony do głosowania nie wnioskuje o jego tajność.
2. O wyniku głosowania decyduje zdanie ponad 50% osób, które oddały ważne głosy. Wyjątkiem jest głosowanie nad uchwałą rozwiązującą Towarzystwo, kiedy wymagana jest zgoda 2/3 głosujących.
3. Przewodniczący zebrania informuje o warunkach ważności głosów oraz powołuje komisję skrutacyjną.
4. Komisja skrutacyjna nadzoruje głosowanie i sporządza protokół, a przewodniczący komisji informuje głosujących o wynikach głosowania.
5. W przypadku głosowania tajnego, kartki z głosami są przechowywane co najmniej do następnego Walnego Zgromadzenia.
6. Wynik głosowania może zostać zakwestionowany, jeżeli ponad 50% uprawnionych do głosowania zgłasza zastrzeżenia co do prawidłowości jego przebiegu.
7. W przypadku zakwestionowania wyników głosowania, przewodniczący obrad zarządza powtórzenie głosowanie.
B. Zarząd
par. 14
1. W skład Zarządu wchodzą: Prezes, jeden do trzech Wiceprezesów oraz członkowie.
2. Prezes Towarzystwa pełni jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu.
3. Członkiem Zarządu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe
par. 15
1. Prezes Towarzystwa oraz członkowie Zarządu wybierani są na Walnym Zgromadzeniu Członków. Przed wyborami mają oni obowiązek przedstawić swój program działania.
2. Wiceprezesów wybiera Zarząd ze swojego składu.
3. Kadencja Prezesa Towarzystwa oraz Zarządu trwa cztery lata i kończy się ustąpieniem na Walnym Zgromadzeniu.
4. Zarząd zbiera się w czasie i miejscach ustalonych przez siebie, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał. Warunkiem ważności uchwał Zarządu jest quorum liczące co najmniej 51% aktualnego składu osobowego Zarządu, w tym Prezesa lub Wiceprezesa. W przypadku nierozstrzygającego wyniku głosowania decyduje głos przewodniczącego zebrania.
5. Prezes Zarządu przewodniczy wszystkim posiedzeniom w których bierze udział, względnie wyznacza osobę prowadzącą posiedzenie. To samo stosuje się odpowiednio do Wiceprezesa Zarządu, jeżeli Prezes jest nieobecny.
6. Zarząd uchwala regulamin Towarzystwa regulujący zagadnienia nie objęte niniejszym statutem.
7. Do reprezentowania Towarzystwa, w szczególności do podpisywania pism i dokumentów, w sprawach innych niż majątkowe i finansowe, wymagany jest podpis jednego członka Zarządu.
8. Zarząd może upoważnić osoby spoza jego składu do występowania w imieniu Towarzystwa w określonych sprawach.
par. 16
Zarząd jest władzą wykonawczą i reprezentacyjną Towarzystwa. Do jego kompetencji należy:
a. reprezentowanie Towarzystwa na zewnątrz, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów;
b. realizowanie uchwał Walnego Zgromadzenia;
c. przygotowywanie i realizowanie planów pracy i budżetu;
d. kontrola władz niższego szczebla, z możliwością zawieszania ich uchwał i zawieszania w czynnościach ich członków;
e. powoływanie i rozwiązywanie jednostek organizacyjnych oraz nadzorowanie ich działalności;
f. powoływanie i rozwiązywanie komisji problemowych, grup roboczych itp. przydatnych do wykonywania działalności statutowej Towarzystwa;
g. ustalanie wysokości składki członkowskiej;
h. rozpatrywanie i zatwierdzanie rocznych sprawozdań finansowych Towarzystwa;
i. administrowanie majątkiem będącym własnością Towarzystwa.
par. 17
Zarząd może wykluczyć z Towarzystwa członka Towarzystwa, który poprzez swe działania naraża na szwank dobre imię Towarzystwa. Osoba, wobec której Zarząd rozważa możliwość wykluczenia, otrzymuje od Zarządu, listem poleconym, zawiadomienie, specyfikujące zarzuty wraz ze źródłem tej informacji oraz zawierające prośbę o wystąpienie z Towarzystwa w określonym terminie. W zawiadomieniu tym podany jest również termin posiedzenia Zarządu, na którym ma być podjęta decyzja w sprawie wykluczenia. Termin ten nie może być krótszy niż 30 dni od daty nadania listu. Osobie zainteresowanej, która nie złożyła prośby o wystąpienie z Towarzystwa, przysługuje na tym posiedzeniu prawo złożenia pisemnego lub ustnego wyjaśnienia w kwestii stawianych jej zarzutów. Po przyjęciu do wiadomości ewentualnych wyjaśnień, Zarząd głosuje nad wnioskiem o wykluczenie danej osoby z Towarzystwa. W przypadku przegłosowania wykluczenia, osobie wykluczonej z Towarzystwa przysługuje prawo pisemnego odwołania się od decyzji Zarządu o wykluczeniu w terminie 30 dni do Walnego Zgromadzenia. Walne Zgromadzenie w głosowaniu zatwierdza lub uchyla decyzję Zarządu. W okresie odwołania do czasu podjęcia decyzji przez Walne Zgromadzenie, osoba odwołująca się jest zawieszona w prawach członka. W przypadku nie złożenia odwołania od decyzji Zarządu o wykluczeniu, decyzja wchodzi w życie po upływie 30 dni od jej podjęcia. Osobie wykluczonej z Towarzystwa nie przysługuje żadna refundacja świadczeń lub zwrot kwot wpłaconych na rzecz Towarzystwa.
par. 18
Zarząd przedstawia sprawozdanie ze swej działalności na Walnym Zgromadzeniu Członków.
C. Komisja Rewizyjna
par. 19
1. Komisja Rewizyjna jest organem kontrolującym działalność Towarzystwa.
2. Komisja Rewizyjna liczy 3-5 osób.
3. Członkiem Komisji Rewizyjnej może być osoba, która:
a. ma ukończone 18 lat;
b. nie jest członkiem Zarządu;
c. nie pozostaje w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej w stosunku do któregokolwiek z członków Zarządu;
d. nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
4. Komisja Rewizyjna wybierana jest na Walnym Zgromadzeniu Członków. Jej kadencja trwa do następnego Walnego Zgromadzenia.
5. Komisja Rewizyjna wybiera Przewodniczącego spośród siebie.
par. 20
Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej należy:
1. Kontrola całokształtu działalności finansowej i gospodarczej Towarzystwa, która winna być przeprowadzana przynajmniej raz w roku.
2. Składanie Walnemu Zgromadzeniu Członków sprawozdań wraz oceną działalności finansowej i gospodarczej oraz wnioskami dotyczącymi udzielania Zarządowi absolutorium.
3. Przedstawianie Zarządowi uwag i wniosków dotyczących działalności Towarzystwa.
par. 21
Komisja Rewizyjna ma prawo:
1. Wglądu we wszystkie dokumenty Towarzystwa.
2. Żądania od członków i władz Towarzystwa wszystkich szczebli złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień dotyczących kontrolowanych spraw.
3. Zwoływania posiedzeń Zarządu.
par. 22
Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w tym organie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa GUS za rok poprzedni.
CZŁONKOSTWO
par. 23

1. Członkowie Towarzystwa dzielą się na zwyczajnych, wspierających i honorowych.
2. Członkiem zwyczajnym Towarzystwa może zostać każda osoba prawna lub fizyczna, bez względu na obywatelstwo i wiek. Warunkiem przyjęcia w poczet członków Towarzystwa jest wola realizowania celów Towarzystwa, potwierdzona pisemnie w postaci deklaracji oraz uiszczenie składki członkowskiej. Osoba prawna jest reprezentowana przez swego przedstawiciela.
3. Członkiem wspierającym może zostać każdy członek zwyczajny Towarzystwa, który wniósł znaczący wkład w realizację celów Towarzystwa. Decyzję o przyznaniu członkostwa wspierającego podejmuje Zarząd w drodze uchwały na wniosek co najmniej trzech członków Towarzystwa.
4. Członkostwo honorowe nadaje Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa na wniosek Zarządu lub co najmniej 30 członków Towarzystwa. Członkiem honorowym może zostać osoba fizyczna lub prawna szczególnie zasłużona dla ochrony przyrody lub dla Towarzystwa.
par. 24
1. Utrata członkostwa zwyczajnego lub wspierającego następuje w wyniku:
a. śmierci członka;
b. dobrowolnego wystąpienia z Towarzystwa, zgłoszonego na piśmie;
c. skreślenia z listy członków przez Zarząd Towarzystwa w wyniku nie opłacenia składek członkowskich przez dwa kolejne lata;
d. skazania członka prawomocnym wyrokiem sądowym na karę dodatkową utraty praw publicznych;
e. na mocy decyzji Zarządu za nieprzestrzeganie statutu lub uchwał Towarzystwa, działania na szkodę Towarzystwa lub stojące w jaskrawej sprzeczności z celami działania Towarzystwa; decyzja
Zarządu poprzedzona jest postępowaniem opisanym w par. 17 statutu;
f. likwidacji osoby prawnej będącej członkiem Towarzystwa.
2. Utrata godności członka honorowego następuje na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Członków, podjętej w oparciu o wniosek Zarządu lub 30 członków.
par. 25
1. Członkowie Towarzystwa:
a. otrzymują pisemne zawiadomienia o każdym Walnym Zgromadzeniu Członków;
b. otrzymują roczny raport z działalności Towarzystwa;
c. mają prawo uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu Członków, zgłaszać wnioski i uchwalać rezolucje;
d. mają prawo do występowania w imieniu Towarzystwa w zakresie określonym przez statut;
e. mają czynne i bierne prawo wyborcze, jeżeli ukończyli 16 lat;
f. mają prawo do uczestnictwa w pracach Towarzystwa, korzystania z urządzeń i środków finansowych Towarzystwa na zasadach określonych przez Zarząd;
g. mają prawo uczestniczyć w prowadzonej działalności gospodarczej;
h. mają prawo otrzymywać wydawnictwa Towarzystwa na zasadach określonych przez Zarząd;
i. mają prawo korzystać z innych przywilejów ustanowionych przez Zarząd.
2. Członkom wspierającym i honorowym przysługuje:
a. zamieszczenie informacji o przyznaniu mu członkostwa wspierającego lub honorowego w czasopiśmie Towarzystwa;
b. prawo do wykorzystywania informacji o posiadaniu członkostwa wspierającego lub honorowego Towarzystwa we własnych kampaniach promocyjnych.
par. 26
Członkowie Towarzystwa mają obowiązek:
1. Przestrzegania postanowień Statutu i uchwał władz Towarzystwa.
2. Regularnego i terminowego opłacania składki członkowskiej w wysokości ustanowionej przez Zarząd.
3. Szczególnego przestrzegania przepisów dotyczących ochrony przyrody i środowiska.
par. 27
Zabrania się:
1. Udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Towarzystwa w stosunku do jego członków lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli (zwanych dalej „osobami bliskimi”).
2. Przekazywania majątku Towarzystwa na rzecz jego członków lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich.
3. Wykorzystywania majątku Towarzystwa na rzecz jego członków lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Towarzystwa.
4. Zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Towarzystwa lub jego pracownicy oraz ich osoby bliskie.
JEDNOSTKI OGRANIZACYJNE
par. 28

Towarzystwo może tworzyć jednostki organizacyjne – Koła, Oddziały i Sekcje
par. 29
1. Koła stanowią jednostki organizacyjne o charakterze lokalnym. Działać mogą w szkołach, małych miejscowościach itp.
2. Oddziały stanowią jednostki organizacyjne o charakterze terytorialnym. Działające na obszarze minimum jednego powiatu.
3. Sekcje stanowią jednostki organizacyjne o charakterze tematycznym.
par. 30
1. Decyzję o utworzeniu Oddziału podejmuje Zarząd na wniosek zainteresowanych członków Towarzystwa, określając teren jego działania. Oddział musi liczyć przynajmniej 10 członków.
2. Decyzję o utworzeniu Sekcji podejmuje Zarząd na wniosek zainteresowanych członków Towarzystwa, określając zakres jej działania. Sekcja musi liczyć przynajmniej 10 członków.
3. Decyzję o utworzeniu Koła podejmuje Zarząd na wniosek zainteresowanych członków Towarzystwa, określając teren jego działania. Koło musi liczyć przynajmniej 3 członków.
par. 31
1. Władzą Oddziału jest Zarząd Oddziału, liczący 3-5 osób. Składa się on z Prezesa Oddziału, Wiceprezesa i członków. Zarząd Oddziału jest mianowany przez Zarząd Towarzystwa na wniosek członków Oddziału. Jego kadencja trwa 4 lata.
2. Władzą Koła jest Przewodniczący Koła, mianowany przez Zarząd Towarzystwa na wniosek członków Koła. Jego kadencja trwa 4 lata.
3. Władzą Sekcji jest Przewodniczący Sekcji, mianowany przez Zarząd Towarzystwa na wniosek członków Sekcji. Jego kadencja trwa 4 lata.
4. Kadencja władz oddziałów, kół i sekcji kończy się w dniu Walnego Zgromadzenia Członków. Zarząd ma prawo przedłużyć tę kadencję do kolejnego Walnego Zgromadzenia Członków, np. z powodu krótkiego czasu funkcjonowania władz.
5. Do końca stycznia każdego roku władze oddziałów, kół i sekcji mają obowiązek przekazać Zarządowi Towarzystwa roczne sprawozdanie z działalności wg przygotowanego przez Zarząd Towarzystwa wzoru.
6. Władze Oddziału, Koła lub Sekcji mogą zostać odwołane przez Zarząd Towarzystwa na własną prośbę lub gdy jego działalność jest sprzeczna z przepisami prawa, postanowieniami Statutu lub uchwałami władz nadrzędnych.
par. 32
Rozwiązanie Oddziału, Koła lub Sekcji następuje na podstawie uchwały Zarządu Towarzystwa w przypadku zaprzestania faktycznej działalności przez Oddział, Koło lub Sekcję lub gdy jego działalność jest sprzeczna z przepisami prawa, postanowieniami Statutu lub uchwałami władz nadrzędnych.
FINANSE TOWARZYSTWA
par. 33

1. Majątek i fundusze Towarzystwa stanowią:
a. wpłaty ze składek członkowskich;
b. nieruchomości i ruchomości;
c. darowizny, spadki i zapisy;
d. wpływy pochodzące z pomocy fundacji i innych organizacji gospodarczych i społecznych;
e. dochody z działalności gospodarczej i z majątku Towarzystwa;
f. wpływy z ofiarności publicznej.
2. Dochody Towarzystwa w całości przeznaczane są na działalność statutową
3. Wszelkie działania Towarzystwa, w tym związane z realizacją celów statutowych, mogą być prowadzone zarówno odpłatnie jak i nieodpłatnie, a decyzję o formie ich realizacji podejmuje Zarząd, z zachowaniem warunków przewidzianych prawem.
4. Towarzystwo prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami.
par. 34
1. Do ważności pism i dokumentów wiążących pod względem finansowym i majątkowym wymagane są podpisy dwu członków Zarządu, z których przynajmniej jeden musi być Prezesem lub Wiceprezesem Zarządu.
2. Do reprezentowania Towarzystwa, w szczególności do podpisywania pism i dokumentów, w sprawach innych niż majątkowe i finansowe, wymagany jest podpis jednego członka Zarządu. Zarząd może upoważnić osoby spoza jego składu do występowania w imieniu Towarzystwa w określonych sprawach
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
par. 35

1. Zmiany Statutu uchwala Walne Zgromadzenie Członków działając na wniosek Zarządu, lub członków Towarzystwa. Propozycje zmian statutu Towarzystwa muszą być zgłaszane drogą korespondencyjną na adres Zarządu, w piśmie sygnowanym przez co najmniej 10 członków Towarzystwa, w terminie nie krótszym niż 10 dni przed wyznaczoną datą Walnego Zebrania.
2. Rozwiązanie się Towarzystwa następuje w wyniku prawomocnej uchwały Walnego Zgromadzenia Członków podjętej większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej dwóch trzecich członków uprawnionych do głosowania - tylko w przypadku, gdy sprawa taka była przewidywana w porządku obrad Walnego Zgromadzenia Członków. W przypadku rozwiązania Towarzystwa, jego majątek może być przeznaczony wyłącznie na cele związane z ochroną przyrody. Uchwała o rozwiązaniu się Towarzystwa określi sposób przeprowadzenia likwidacji majątku. Nazwa i logo Towarzystwa nie mogą zostać przejęte przez żadne inne Stowarzyszenie powstałe po jego rozwiązaniu.
par. 36
Sprawy nie uregulowane w Statucie rozstrzyga Zarząd.
  Temat: wymiana zamka :-) i Walne Zgromadzenie
Pełek

Odpowiedzi: 172
Wyświetleń: 124147

PostForum: Oddział Warszawski   Wysłany: 2011-11-22, 11:41   Temat: wymiana zamka :-) i Walne Zgromadzenie
A może by tak zmienić nazwę tematu na O zamku, walnym i statucie?
  Temat: wymiana zamka :-) i Walne Zgromadzenie
Pełek

Odpowiedzi: 172
Wyświetleń: 124147

PostForum: Oddział Warszawski   Wysłany: 2011-11-21, 21:41   Temat: wymiana zamka :-) i Walne Zgromadzenie
GrzegorzBP napisał/a:
po relacji - MTOF był STOWARZYSZENIEM TPB - towarzystwem.
Możesz jaśniej dla niewtajemniczonych ? :)

xhardcorex napisał/a:
bo z wielką chęcią zaproponuję podrasowanie zasad przyjmowania nowych członków i większej selekcji, żeby organizacja składała się z elity,

tam jest dokument on-line (z mojego postu na 10 stronie) - prawym klikasz w danym miejscu i piszesz uwagę / komentarz... Sugestie wszelakie mile widziane.

xhardcorex napisał/a:
Ten w granatowym sweterku w serek, z mikrofonem też chyba sporo dla Bociana zrobił,
mówisz o Dominiku ? po co takie przytyki robić...

xhardcorex napisał/a:
a nie wspomnę już o tym sympatycznym Panu w sile wieku i zalotnie rozchełstanym zgniłozielonym sweterku,
daltonistą jestem - o kim ?
xhardcorex napisał/a:
wywodów pani w czerni
- Forumowa Zgrzytnica trzymajmy się jednego rodzaju określeń...

A Xhard - czemu nie przyjechałeś ??
 
Strona 1 z 29
Skocz do:  

phpBB by przemo