Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 85
Forum Przyrodnicze "BOCIAN" Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Polska wyprawa chiro do Afryki
Andrzej

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 8554

PostForum: Nietoperze   Wysłany: 2015-02-04, 20:47   Temat: Polska wyprawa chiro do Afryki
Witam! Za 3 tygodnie rusza polsko-kenijska wyprawa chiropterologiczna w okolice Jeziora Wiktorii w Afryce Wschodniej.
Biorąc pod uwagę koszty przelotów, pobytu, nadziei kenijskich badaczy na wsparcie sprzętowe, szczepień, ubezpieczeń itd., oraz fakt, że wyprawa jest finansowania z prywatnych kieszeni, postanowiliśmy sprawdzić, czy polscy miłośnicy przyrody nie zechcą wesprzeć tych badań i działań edukacyjnych - bez konieczności osobistego karmienia afrykańskich komarów w afrykańskiej dżungli w porze deszczowej (to bierzemy na siebie ;) ) Stąd próba wykorzystania akcji crowdfundingowej.
Zapraszamy do wspierania (czekają atrakcyjne nagrody oraz bezcenna satysfakcja)! Będziemy też wdzięczni za szerokie rozpowszechnianie informacji o tej akcji wszelkimi dostępnymi kanałami.
Szczegółowe informacje o wyprawie i zbiórce tutaj:Poznajemy nietoperze okolic Jeziora Wiktorii
Można nas także odwiedzić, polubić i udostępnić na Facebooku

PS.
W tamtej okolicy spodziewamy się ponad 100 gatunków (może uda się tę listę wydłużyć?) - między innymi takie słodziachy (zdjęcie z wcześniejszego rekonesansu):
  Temat: Konferencja nietoperzowa w Ministerstwie
Andrzej

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9601

PostForum: Ssaki   Wysłany: 2012-10-17, 00:05   Temat: Konferencja nietoperzowa w Ministerstwie
Ministerstwo Środowiska organizuje w tym roku (15-16 listopada) konferencję dotyczącą nietoperzy. Są jeszcze wolne miejsca dla uczestników. Więcej informacji tutaj: http://www.salamandra.org...l?directory=152
  Temat: Konferencja susłowa w Polsce
Andrzej

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 10258

PostForum: Ssaki   Wysłany: 2012-06-23, 18:36   Temat: Konferencja susłowa w Polsce
Wszystkich zajmujących się badaniem i ochroną susłów zapraszamy na IV European Ground Squirrel Meeting - międzynarodową konferencję poświęconą tym zwierzętom. Odbędzie się ona 5-7 września w Kamieniu Śląskim. Organizatorem jest PTOP "Salamandra". Więcej informacji i rejestracja na stronie http://www.egsm.salamandra.org.pl.
  Temat: Nocny Łowca
Andrzej

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4345

PostForum: Kuluary   Wysłany: 2012-04-13, 18:46   Temat: Nocny Łowca
Zapraszamy na pierwszy internetowy blog prowadzony przez gacka brunatnego!
Ciekawostki z prywatnego życia nietoperzy, a w przyszłości także komentarze do aktualnych wydarzeń w ochronie przyrody w Polsce i nie tylko.
Chiropterologów i przyrodników zachęcamy do podrzucania Gackowi tematów pod adres: arwena21@op.pl (Gacek zastrzega sobie prawo do nieskorzystania z sugerowanych pomysłów lub ich modyfikacji).


http://nocnylowca.blogspot.com
  Temat: Nietoperzowe maszkary w muzeach
Andrzej

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5533

PostForum: Ssaki   Wysłany: 2012-04-01, 00:34   Temat: Nietoperzowe maszkary w muzeach
Muzea przyrodnicze często zamiast edukować – przerażają i odstręczają. Czy we współczesnym świecie aby wyjaśnić, jak wygląda jakieś zwierzę, trzeba pokazać jego spreparowane zwłoki?

Szczególnie drastycznie widać to na przykładzie nietoperzy. Stworzonka te bardzo trudno zakonserwować w stanie mało zmienionym. Wypchane gacki, nocki czy nawet latające listy wyglądają jak upiory z najgorszych horrorów.

Dziś na stronie PTOP „Salamandra” publikujemy apel wystosowany przez nietoperze do muzealników całego świata. Czas zauważyć, że mamy już XXI wiek. Wiele przestarzałych metod dydaktycznych, jak klęczenie na grochu, już zarzucono. Najwyższy czas, by los ten spotkał także straszenie dzieci i dorosłych muzealnymi potworkami.

Więcej na stronie: http://salamandra.org.pl/...erze-muzea.html
  Temat: Mopki zabite w Poznaniu
Andrzej

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 11995

PostForum: Ssaki   Wysłany: 2012-02-29, 02:48   Temat: Mopki zabite w Poznaniu
28 lutego przyrodnicy PTOP „Salamandra” znaleźli 69 zabitych nietoperzy, wciśniętych we wnękę w ceglanym murze jednego z Poznańskich fortów. Zdecydowana większość z nich były to mopki – jeden z celów ochrony obszaru Natura 2000 „Fortyfikacje w Poznaniu”.
To już kolejny przykład zabijania nietoperzy w teoretycznie chronionych fortyfikacjach. Trudno się dziwić, że w pobliżu centrum dużego miasta opuszczone budynki militarne poddane są silnej presji ludzi. Póki co, organy ochrony przyrody nie podjęły żadnych działań zabezpieczających.
Więcej informacji i zdjęcia TUTAJ.
  Temat: Wakacje z susłami
Andrzej

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 7390

PostForum: Ssaki   Wysłany: 2011-06-16, 17:52   Temat: Lato 2011 z susłami
Ale ten czas leci!

Nim się obejrzeliśmy, już mamy sezon 2011, a wraz z nim - kolejne obozy z monitoringiem susłów moręgowanych. Tego lata 3 obozy, bo tyle już mamy stanowisk susłów do monitorowania.

Zapraszamy wszystkich pełnoletnich miłośników przyrody, gotowych spędzić tydzień wakacji na pracy terenowej, związanej z ochroną tych przesympatycznych gryzoni. Wymagania - stan zdrowia umożliwiający całodniowe przebywanie na świeżym powietrzu, na rozgrzanej słońcem łące.

Organizator - PTOP "Salamandra" jak zwykle zapewnia ochotnikom darmowe noclegi (tym razem już wyłącznie pod dachem, bez namiotów) oraz ustawowe diety na wyżywienie.

Zapisy już rozpoczęte. Liczba miejsce ograniczona. Więcej informacji tutaj:
http://www.salamandra.org...tml?directory=1
  Temat: ODDAJCIE PARKI NARODOWI!
Andrzej

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 16003

PostForum: Ochrona przyrody   Wysłany: 2010-08-13, 15:57   Temat: ODDAJCIE PARKI NARODOWI!
Marszałek na tym etapie miał zgodnie z ustawą jedynie prawo do sprawdzenia strony formalnej wniosku. Musiał potwierdzić, że wszystko jest OK.

Jasne, że będzie trudno uzyskać poparcie polityków. Słusznie - warto będzie stosować wszelkie dostępne środki. "Przygotowanie altyleryjskie" w postaci akcji GP w Ministerstwie było dobre - Minister przyznał, że prawo jest w tym punkcie złe. Myślę, że można się spodizewać, że nie będzie się sprzeciwiać inicjatywie.

A dobrą kartą przetargową byłoby, gdyby zamiast 100.000 podpisów, udało się zebrać ich.... znaczenie więcej.

Czy się uda to przeprowadzić? Nie wiem. Jeśli nie spróbujemy, na pewno się nie uda! ;-)
  Temat: ODDAJCIE PARKI NARODOWI!
Andrzej

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 16003

PostForum: Ochrona przyrody   Wysłany: 2010-08-13, 15:25   Temat: ODDAJCIE PARKI NARODOWI!
Witam!

Startuje akcja zbierania 100.000 podpisów pod projektem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu likwidację prawa liberum veto dla samorządów, wobec powiekszania i tworzenia parków narodowych!

Dziś Marszałek potwierdził spełnienie warunków formalnych i zarejestrował Komitet inicjatywy. Mamy teraz równo 3 miesiące, na zebranie wymaganych podpisów.

Więcej informacji, w tym projekt ustawy z uzasadnieniem oraz formularz do zbierania podpisów tutaj:
http://www.salamandra.org...tml?directory=1
  Temat: Wakacje z susłami
Andrzej

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 7390

PostForum: Ssaki   Wysłany: 2010-06-21, 16:49   Temat: Wakacje z susłami
Witam!

Informuję, że właśnie rozpoczęły się zapisy na tegoroczne letnie obozy susłowe w Kamieniu Śląskim i w Głębowicach.

Więcej informacji pod adresem: http://www.salamandra.org...l?directory=179
  Temat: Wnyki
Andrzej

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 24532

PostForum: Ochrona przyrody   Wysłany: 2010-02-13, 13:11   Temat: Wnyki
Witam!
Nie ma wątpliwości prawnych, że posiadanie i wprowadzanie do obrotu urządzeń służących (mogących służyć) do kłusownictwa (czyli nielegalnego chwytania zwierzyny łownej - niestety nie takiej zasady w odniesieniu do gatunków chronionych, np. ptaków drapieżnych), stanowi przestępstwo.

Jak to zwalczać? Na pewno nie informując administratorów serwisu Allegro czy jakiegokolwiek innego o takim fakcie. Allegro CO NAJWYŻEJ zdejmie tę ofertę i sprzedawca będzie musiał zamieścić ją ponownie, w innej kategorii lub pod inną nazwą (np. robiąc "błąd" nazwie - np. "wnykl sprzedam"; lub "vvnyki sprzedam", by uniknąć automatycznego wykrycia. Wachlarz metod unikania wykrycia i usunięcia nielegalnej aukcji jest dość szeroki i stale doskonalony. Poza tym aby administrator serwisu zechciał energiczniej zwalczać takie oferty, musi poczuć, że to mu się opłaca - np. ma więcej kłopotów i pracy związanej ze współpracą z Policją w takich sprawach, niż dochodów z tej sprzedaży.

Nie jest też metodą zwalanie roboty na innych, czyli wyłącznie przesyłanie informacji na listy dyskusyjne przyrodników czy do organizacji pozarządowych, z nadzieją, że ktoś wykona pracę za nas i powiadomi policję. Może czasem powiadomi, ale po co przedłużać łańcuch przebiegu informacji i zmniejszać szansę, że informacja dotrze gdzie trzeba?

Właściwą służbą do zwalczania takich przestępstw jest póki co policja, we współpracy z prokuraturą. Czasem pomocna może być straż łowiecka (ale tylko pomocniczo).

Co więc zrobić?
Wydrukować ofertę, napisać krótki list, że to zostało znalezione na serwisie X, służy do kłusownictwa (chwytania zwierząt łownych), a posiadanie i wprowadzanie do obrotu stanowi przestępstwo w związku z art. 52 pkt 1 ustawy Prawo łowieckie. Jeśli powiadamiana komenda jest z małej miejscowości - warto zaznaczyć, że adres oferenta jest do uzyskania w serwisie, na którym ofertę wystawiono (jeśli adres lub inne dodatkowe dane oferenta są do ustalenia na stronie serwisu, np. w dziale "O mnie", warto to też wydrukować).
Następnie zaadresować kopertę do komendy miejskiej policji z miasta, z którego pochodzi oferent, dopisując: Sekcja do walki z PG (adres komendy łatwy do znalezienia przez Google). Jeśli miasto pochodzenia oferenta nieznane, można przesłać np. do komendy wojewódzkiej właściwej dla miasta, w którym siedzibę ma dany serwis (dla Allegro - Poznań), lub Komendy Głównej. Policja współpracuje na bieżąco z dużymi serwisami i powinna bez problemu uzyskać informacje o oferencie i przekazać sprawę do właściwego komisariatu. Potem najgorsza część pracy - trzeba się spłukać na znaczek i pofatygować do skrzynki pocztowej, by wszystko wysłać.

List można podpisać, ale nie trzeba. Policja ma obowiązek rozpoznać powiadomienie anonimowe tak samo jak podpisane.

Nie polecam powiadamiania telefonicznego czy e-mailowego. Papier jest papier i chciał nie chciał - policjant, który go dostanie, musi nadać bieg sprawie.

I nie ma się co oglądać na innych. W internecie znieczulica anonimowego tłumu działa niestety szczególnie silnie. Efekt się osiągnie tylko, jeśli wszyscy będziemy reagować. A jeśli policja dostanie zamiast jednego - kilka powiadomień o jednej sprawie - zareaguje tym bardziej energicznie.

Dobrym trikiem zachęcającym do działania jest zaznaczenie u dołu listu:
"Do wiadomości:
- Straż łowiecka
- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w ......"
Wówczas policja wie, że o sprawie wiedzą też inne instytucje i mogą się spytać, co w związku z nią słychać. Oczywiście w takich przypadkach trzeba też rzeczywiście do tych instytucji kopię powiadomienia wysłać (tu można też e-miałem), nie licząc specjalnie na aktywność.
  Temat: Sezon polowań na kaczki
Andrzej

Odpowiedzi: 88
Wyświetleń: 62893

PostForum: Ptaki   Wysłany: 2009-08-15, 12:38   Temat: Sezon polowań na kaczki
Dziś (15 sierpnia) rozpoczyna się sezon polowań na niektóre gatunki ptaków - w tym łyski i kaczki.
Ponieważ w polskich warunkach czernice i głowienki (a czasem także łyski) wciąż wodzą młode, tak wczesne rozpoczynanie polowań jest jednoznacznie sprzeczne z dyrektywą ptasią UE. Powinno być przesunięte co najmniej o miesiąc, a w miejscach, gdzie znajdują się kolonie rybitw (np, niekóre białowąse wciąż siedzą na jajach!) - nie powinno zaczynać się przed 1 X.

Więcej inforacji TUTAJ
  Temat: Wakacje z susłami
Andrzej

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 7390

PostForum: Ssaki   Wysłany: 2009-08-09, 17:09   Temat: Wakacje z susłami
No i przed chwilą skończył się ostatni tegoroczny obóz susłowy.

Wyniki badań monitoringowych wykazały, że choć tegoroczne deszczowe lato było niekorzystne dla susłów, obie odtwarzane populacja przetrwały je całkiem dobrze. W Kamieniu Śląskim pod koniec lipca było co najmniej ok. 200 susłów (to stanowisko nie jest już zasilane), a w Trzcinicy Wołowskiej doliczono się ok. 75 osobników na wolności (w ubiegłym roku wpuszczono tu po raz pierwszy 60 susłów).

Dodatkowo w Trzcinicy w ubiegłum tygodniu wpuszczono do wolier aklimatyzacyjnych kolejne 20 dorodnych susłów. Woliery zostaną usunięte za koło 2-3 tygodnie, gdy wsiedlone susły się zadomowią.

Wielkie podziękowania dla wolonatriuszy, którzy mimo skwaru ofiarnie pracowali na zalanych słońcem łąkach. Mamy nadzieję, że widok szczęśliwych susłów na wolności wynagrodził im ich trud.

Więcej informacji TUTAJ.

  Temat: Handel zwierzętami na Allegro
Andrzej

Odpowiedzi: 45
Wyświetleń: 23356

PostForum: Ochrona przyrody   Wysłany: 2009-07-20, 12:47   Temat: Handel zwierzętami na Allegro
wieslawbaginski napisał/a:
Minęły blisko 2 lata, czy ktoś usiłował ją zlikwidować?


Usiłował... Podczas ostatniej większej nowelizacji ustawy w X 2008. Ale propozycje zostały odrzucone (nowelizacja miała się ograniczać tylko do kilku tematów). Temat miał być uwzględniony w "dużej nowelizacji", którą ówczesny GKP planował na ten rok. Obecnie nic mi nie wiadomo o losach tej nowelizacji. Chyba nic się na razie nie dzieje, albo dzieje się w głębokiej konspirze.
  Temat: Handel zwierzętami na Allegro
Andrzej

Odpowiedzi: 45
Wyświetleń: 23356

PostForum: Ochrona przyrody   Wysłany: 2009-07-20, 00:37   Temat: Ważny wyrok ETS w sprawie handlu chronionymi gatunkami
16 lipca Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał istotne orzeczenie w
sprawie zasad zarobkowego wykorzystywania okazów gatunków, które są
umieszczone w Aneksie B do rozporządzenia nr 338/97. Potwierdził w nim
interpretację stosowaną przez polskie organy CITES i Komisję Europejską.

Wyrok stanowi odpowiedź na pytanie Sądu Rejonowego w Kościanie, w związku ze sprawą przeciwko osobie sprzedającej chronione zwierzęta w Internecie. Może on być przydatny przy ściganiu przestępst związanych z nieleglanym handlem.

Wyjaśniono w nim jednoznacznie, że oskarżyciel musi jedynie udowodnić, że
oskarżony wykonywał czynność zakazaną (zarobkowe wykorzystywanie) wobec
okazu z gatunki z Aneksu B. Jeśli to zostanie udowodnione - to na oskarżonym
spoczywa obiązek udowodnienia (w ramach prawa do obrony), że okaz ma legalne
pochodzenie w myśl przepisów UE.

Treść wyroku oraz jego omówienie można znaleźć TUTAJ.
 
Strona 1 z 6
Skocz do:  

phpBB by przemo