To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Oddział Warszawski - Stawy w Kraśniczej Woli

marioptak - 2008-03-16, 18:31

pozwoliłem sobie zaproponować nazwy naszych stawów w celu łatwiejszej identyfikacji
narazie nazwałem tylko te czynne
jeżeli macie inne propozycje nazw to zgłaszajcie
zrobimy plebiscyt :green:

x-bowman - 2008-03-16, 21:31

to ja tylko dodam moje dzisiejsze obserwacje

-sarna x3
-gęgawa x3
-błotniak stawowy, tym razem samiec, krążył nad mnichem 6, no to mamy tam parkę marshowych harrierów :smile:

A co do nazw stawów - "Błotniakiem" nazwałbym ten pólnocny-północny staw, a ten południowo-zachodni "Żuraw". "Bąk" i "Łyska" są OK.

marioptak - 2008-03-17, 21:20

x-bowman napisał/a:
A co do nazw stawów - ten południowo-zachodni "Żuraw".

żuraw nie do końca pasuje - nie jest bezpośrednio związany ze stawami
trzeba wymyślać już nazwy dla pozostałych stawów bo niebawem będą napełnione :green:

Basior - 2008-03-17, 21:58

marioptak napisał/a:
x-bowman napisał/a:
A co do nazw stawów - ten południowo-zachodni "Żuraw".

żuraw nie do końca pasuje - nie jest bezpośrednio związany ze stawami
trzeba wymyślać już nazwy dla pozostałych stawów bo niebawem będą napełnione :green:

A ja popieram Przemka, zurawie kiedys miały tam gniazdo, a dziś parka sobie tam chodziła i jak mnie zobaczyły to schowały się za wyspę i nie odleciały :green:
A łyske zamieniłbym na gęgawe, a gęgawe na błotniaka :smile:
Pozatym pierwszym ptakiem jakiego zobaczyłem po wyjściu z samochodu był bielik na wierzbie przy stawie "Bąk", posiedział chwile, potem runda nad polem i olsem, a nastepnie atak na kaczki na tym stawie, bez efektów. To był młody ptak.
pozatym na Bąku kilkadziesiąt krzyżówek, ok 10 cyraneczek, 1 samiec cyranki, kilkanascie łysek, odzywający się bąk, ok 30 potrzeszczy na okolicznych drzewach, za stawem na kukurydzy stadko ok 100 grzywaczy, 1 kuropatwa i ok. 10 bażantów.
Stan wody ok., po deszczach wali górą w mnichu nr 2, mała dziura jest w 4, mysle ze najwyższy czas puscic wode na staw południowo wschodni o proponowanej nazwie: "Rzekotka".
Na stawach pólnocnych wszystko narazie ok., mnichy pracują bez zmian, ostatni staw napełnia się szybko, juz połowa rury zakryta. Gęgawa pilnuje rewiru, kolejnych 5 gęgaw na polu blisko stawów, łysek jednoczesnie na wodzie widziałem 50 i jeszcze sie masa ich z trzcin odzywała, krzyżówek kilkanaście. W krzakach nad rzeczką droździk, pozatym standard czyli spiewające kosy, drące sie dziecioły czarne, myszołow przy gnieździe wśród pól itd....
x-bowman napisał/a:
Tak czy inaczej, najlepiej by było załatwić tę sprawę z rolnikami polubownie i pokojowo im to wszystko wyjaśnić, ale to zawsze jest najtrudniejsze
Akurat jesli chodzi o te niby podtopione tereny, to są one własnością nadleśnictwa, więc rozmowy z obecnym dzierżawcą nie powinny być trudne... (zresztą woda na polu kukurydzy pochodzi z opadów) Trzeba to wszystko powyjaśniać, bo moze rolnik nie wie, że nadleśnictwo postanowiło uporządkować te sprawy. Ale tu niema co pisac, tylko trzeba w terenie siedzieć :grin:
marioptak - 2008-03-17, 22:48

aktualne nazwy stawów
Basior - 2008-03-17, 23:19

marioptak napisał/a:
aktualne nazwy stawów
No juz lepiej... :wink: Są jeszcze jakieś uwagi?
PS. do obserwacji dodam perkozka, głos na "Gęgawie".

Namor - 2008-03-18, 10:54

"Błotniak" - trafna nazwa, bo u ubiegłych latach zawsze stawowe miały tam gniazdo. Podobnie z obecną "Gęgawą" - też miała w ubiegłym roku tam 2 (niestety nieudane) legi.
Basior - 2008-03-18, 16:37

Od dziś napełnia się staw "Rzekotka" wody po deszczach sporo wiec szybko pewnie się wypełni i zobaczymy czy starczy na ten ostatni staw południowy po drugiej stronie rzeki, obecnie najbardziej zarośnięty.

Na stawie "Gęgawa" dziś:
łyski stado powyżej 50 os.
czernica 8 w tym 5 samców,
głowienka para
krakwa para
cyraneczka 6 na rzece pomiędzy groblami
gęgawa 1 na łące mająca oko na stawy,
łabędzie para
krzyżówka kilkanaście
i zacinający śnieg, a w nim dwa bociany przelatujące na N.

Plus jeden fotograf w ubraniu maskującym, jakby dał linka do swojej galerii to byśmy byli wdzięczni :green:

Czyli w tym roku mamy już 6 gatunków kaczek w Kraśniczej Woli (cyranka z wczoraj)

x-bowman - 2008-03-20, 21:59

Basior napisał/a:

Pozatym pierwszym ptakiem jakiego zobaczyłem po wyjściu z samochodu był bielik na wierzbie przy stawie "Bąk"

no to mnie wzrok i wiedza nie myliły :-) ))

Basior napisał/a:
Ale tu niema co pisac, tylko trzeba w terenie siedzieć :grin:

Dobra, dobra, może w sobotę albo w niedzielę odejdę od stołu i odwiedzę stawy.
Może trochę się kaczek przy okazji pouczę.

Mario, mógłbyś nanieść na mapkę mnichy i tę zastawkę, tzn. miejsca które trzeba kontrolować ? (Deskę z jakiejś zastawki wyjąłem w niedzielę z rzeczki przy mnichu nr 5 i położyłem ją przy drugich workach umacniających groblę)

x-bowman - 2008-03-20, 22:07

Namor napisał/a:
marioptak napisał/a:
mostek piekny ale zupełnie niepotrzebny

O, nie!!! mojego mostku będę bronił jak niepodległości ;)

A na poważnie, to kto zechce wejść to zawsze wejdzie. Aby coś uchronić to można to ukrywać, lub do bólu eksponować.
...


Wszystko fajnie, ale w niedzielę widziałem jak przyjechała para młodych ludzi z owczarkiem niemieckim i przeszli właśnie przez ten mostek na groble puszczając oczywiście psa bez smyczy.
Gdyby mostka nie było, nie byłoby okazji do płoszenia ptactwa chociażby przez spacerowiczów z psami

Namor - 2008-03-20, 22:18

x-bowman napisał/a:
Gdyby mostka nie było, nie byłoby okazji do płoszenia ptactwa chociażby przez spacerowiczów z prasami

He,hee, widać, że od niedawna tam chodzisz. W każdą sobotę i niedzielę rano możesz zobaczyć myśliwego z psami, które, go zupełnie nie słuchają i płoszą stada gęsi.
A w sosnowym młodniku za drogą jeszcze w ubiegłym roku mieszkała para dzikich psów w norach - te chyba myśliwi odstrzelili.
Jest jeszcze jeden duży dziki wilczur, który jest b.ostrożny i w zasadzie to tylko lunetą daje się obserwować.

Zejdź z drogi przy mostku na łąki w stronę Jaktorowa to zobaczysz min. tysiąc gęsi, siewki złote itp. - często ostatnio są tuz przy stawach jaktorowskich na roli i trudno je od razu zobaczyć.

x-bowman - 2008-03-20, 22:49

Namor napisał/a:
Zejdź z drogi przy mostku na łąki w stronę Jaktorowa


Ostatnim razem tam właśnie poszedłem ... i zobaczyłem tego młodego bielika, a potem chmaaaarę gęsi wystraszoną przez taktor - jak tylko zerknąłem na te łąki z daleka od razu wydały mi się podejrzane :green:

marioptak - 2008-03-21, 00:26

naniosłem na mapke czerwone punkty
oznaczające mnichy przy stawach i zastawkę na rzece
będzie ich więcej jak napełnią się pozostałę dwa stawy
czekam na nazwe ostatniego stawu północno-wschodniego (jedyny bez nazwy)

mówiłem że mostek nie był dobrym pomysłem
z kolei patrząc w przyszłość iż mają stanąć na stawach ambony obserwacyjne to jest to element komunikacji

marioptak - 2008-03-21, 21:40

UWAGA UWAGA!!!!
BARDZO PROSZĘ O WPISYWANIE WSZYSTKICH OBSERWACJI Z TERENU STAWÓW DO KARTOTEKI PRZYRODNICZEJ http://kartoteka-przyrodnicza.pl/users;sign_in
UŁATWI TO NAM OPRACOWANIE LISTY GATUNKÓW WYSTEPUJĄCYCH NA STAWACH
DZIEKUJE :-)

Marfu - 2008-03-22, 15:03

Czyli wiecej do kartoteki, a ewentulanie mniej tu... Nie zas odwrotnie :-)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group