To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Pustułka - Występowanie pustułek w Polsce

jemi - 2006-05-09, 06:36

Polująca pustułka na łąkach koło Nowego Ratyńca, pow.sokołowski, gmina Sterdyń – 7.05.
Maria02 - 2006-05-10, 22:46
Temat postu: pustulka golebiarz
obok osiedla jest halda kopalniana widzialam1 pare pustulek polujacych; obok mojej dzialki nieuzytki tez jedna postulka; prawdopodobnie golebiarz zjadl kilka ptakow podczas zimowych dokarmian ostatnio szpaka obok budki; nad dzialka poluje dwie rodziny myszolowa
MarcinC - 2006-05-14, 14:44

We Wrocławiu na ul. Jabłecznej i Orzechowej na dachu budynku conajmniej 2 pary lęgowe.
jemi - 2006-06-15, 17:35

Dziś, polująca pustułka Mężenin gmina Platerów pow. łosicki
amikosik - 2006-07-04, 17:29

Ja dziś widziałem polującą pustułkę w pólnocnej części Mszczonowa, koło elewatora zbożowego, blisko trasy przelotowej.
norbert - 2006-07-11, 15:17

Mirku a oto szczegóły obserwacji pustułki. Mam nadzieję że wybrałem dobre miejsce

Widziałem pustułkę która zerwała się z drzewa po wschodniej stronie drogi we wsi Kazimierówka gmina Skaryszew przy skrzyżowaniu z drogą na Rawicę. Zagadałem tam na temat bociani z miejscowymi a oni mi pokazali po drugiej stronie drogi kępę drzew (chyba głownie akacje – nie pamiętam) i mówią że zalęgły się tam jastrzębie. Gniazdo było na wysokości chyba jakieś 15 metrów w odległości nie więcej niż 20 metrów od najbliższej chałupy. Usłyszałem, że na wiosnę pustułki przegoniły sroki i zajęły ich gniazdo (według mnie wygląda właśnie na gniazdo po srokach). Powiedziano mi również, że często przylatują (dorosłe) z gryzoniami. No to ja im powiedziałem żeby o nie dbali (czyli nie płoszyli) bo są bardzo pożyteczne i w łowach lepsze od kotów itd. Spytałem się ile było młodych bo nic nie widziałem w gnieździe i usłyszałem 2 lub3 ale to chyba było zgadywanie. Chciałbym podkreślić że nie widziałem w gnieździe ani obok pustułek tylko tamtą na innym drzewie w odległości 25 metrów. Myślę jednak że miejscowi wiedzą o czym mówią

jemi - 2006-07-13, 17:02

Pustułki arystokratki, w pogardzie mają kominy, bloki, budki na drzewie.
Ta rodzina zamieszkała w domu jednorodzinnym przy ulicy Piłsudskiego.
Jest cztery młode pustułki, które już latają i pozwalają podejść do siebie na kilka metrów. Zamieszkały w byłym gnieździe gołębi na wysokości 6 metrów, dom jest częściowo zamieszkały.

Mirek - 2006-07-13, 17:33

jemi napisał/a:
Ta rodzina zamieszkała w domu jednorodzinnym przy ulicy Piłsudskiego.

Ale czad! W Sokołowie?! No to nieźle. A wiesz od kiedy tam są?! Pierwszy rok, czy dłużej! Z tego co widac to juz chyba mlode wyszly!

jemi - 2006-07-13, 20:45

Mirek, tak jak napisałem pustułki już latają.
Dom jest w Sokołowie, według relacji sąsiadów pustułki są pierwszy rok.
W tamtym roku w tym miejscu miał gniazdo gołąb, jego gniazdo zajęły pustułki.
Gołąb zamieszkał na tarasie u sąsiada.

Mirek - 2006-07-13, 20:56

jemi napisał/a:
według relacji sąsiadów pustułki są pierwszy rok.

Jeszcze pytania uzupełniajace; ile młodych opuściło szczęśliwie gniazdo?! Jakie to były gołębie?! Sierpówki, gołębie miejskie czy grzywacze?! I wreszcie kiedy młode wyleciały!

jemi - 2006-07-13, 21:31

Cztery pustułki, latają 5-6 dni, wcześniej dwie spadły na ziemie i zostały przez ludzi wrzucone na dach. Gniazdo jest po gołębiu miejskim.
Mirek - 2006-07-13, 22:00

To w Sokołowie coraz wiecej tych "łobuziaków" :grin: .
jemi, a nie wiesz czy były w końcu pustułki na Zakładach Mięsnych?!

jemi - 2006-07-14, 06:31

Zakłady Mięsne? – brak czasu, jeszcze Dominik zwrócił mi delikatnie uwagę że nie wykryłem żadnego gniazda błotniaka.
jemi - 2006-07-18, 20:21

Wczoraj i dziś cztery pustułki, Łupiny pow. siedlecki gmina Wiśniew, wiadomoś Marek L.
Wadera - 2006-07-19, 16:34

tak, tak to pewnie z naszych budeczek - z 2 w tej okolicy wyszły młode :lol:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group